Jak śpią użytkownicy Garminów? Producent publikuje statystyki

Jak wygląda jakość snu użytkowników zegarków Garmin? Jak ten wskaźnik wygląda w przypadku użytkowników z Polski? Firma opublikowała ciekawe dane statystyczne.

ZOBACZ TEŻ: Dwa nowe zegarki Garmina. Nowoczesne opcje, wyświetlacze AMOLED i wysoka cena

Sen to jedna z najważniejszych funkcji życiowych. Wszyscy wiemy, że każdy powinien spać od około 7 do 9 godzin każdej nocy, a krótszy sen oznacza z reguły np. gorsze samopoczucie. Polscy użytkownicy zegarków Garmin śpią „dostatecznie”, co wynika z ciekawych danych opublikowanych przez producenta.

Czym jest wskaźnik jakości snu?

Jak jednak ocenić jakoś snu? Tutaj z pomocą przychodzą właśnie zegarki Garmin, które mają funkcję oceny snu. Dostępna jest między innymi w modelach Enduro, Forerunner 745, serii Fenix 6, Forerunnerach 945 i kilku innych.

Ocena snu bierze pod uwagę średnią ocenę stresu podczas snu, całkowity głęboki i lekki sen, sen REM, czas czuwania i bezsenność. Następnie ocenia sen użytkownika, przy czym ocena 90 do 100 to „świetnym” sen, a przykładowo poniżej 60 to sen „słaby”.

  • Świetny: 90–100
  • Dobry: 80–89
  • Dostateczna: 60–79
  • Słaba: poniżej 60

Jak to wygląda w przypadku użytkowników zegarków Garmin? Firma przeanalizowała dane za ostatni kwartał 2022 roku. Okazuje się, że zaledwie 5% osób, od których zebrano dane, ma ten wskaźnik na poziomie „świetny”, natomiast większość ma ocenę „dostateczną” (ocena od 60 do 79). Całkiem sporo, bo aż 29% osób otrzymało ocenę słabą, czyli poniżej 60.

Fot. Blog Garmin

Jak śpią polscy użytkownicy Garminów?

Ocena jakości snu zależy między innymi od wieku. Nie jest żadną nowością, że jakość zmniejsza się wraz z wiekiem. Dla osób, w wieku 20-29 lat średnia jakość to 70. Później maleje i dla osób powyżej 70 roku życia wynosi już średnio 61.

Jak to wygląda w przypadku poszczególnych krajów? Najlepiej śpią Holendrzy, dla których ten średni wskaźnik wynosi 71. Nieco niższy jest dla Czechów i Francuzów (70). Polska plasuje się w środkowej części tej „klasyfikacji”. Średnia jakość snu użytkowników z naszego kraju wynosi 69, podobnie jak Niemców lub Hiszpanów. Zdecydowanie najgorzej śpią Japończycy!

fot. Blog Garmin

Czego dowiadujemy się jeszcze ze statystyk producenta? Kobiety sypiają nieznacznie lepiej, bo ich wynik wynosi 69, podczas gdy mężczyzn 67.

Garmin postanowił również przeanalizować korelację oceny snu oraz przespanej liczby godzin. Tutaj zaskoczenia nie ma, bo z reguły im więcej snu, tym lepsza ocena. Większość osób, która uzyskiwała ocenę „świetny” spała około 8 do 8,5 godziny. Z kolei ocena „słaba” pojawiała się przy około 4 do 6 godzin snu, ale też, gdy ktoś śpi zbyt długo – przykładowo ponad 10 godzin. Wszystkie dane i wykresy znajdziesz w tym wpisie.

ŹródłoGarmin
Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,299ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze