Jak wprowadzić dziecko do sportu, czego unikać

Zbliżający się Nowy Rok to świetna okazja do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia nad swoimi osiągnięciami w ubiegłym sezonie. To także wspaniała chwila na odpoczynek z rodziną i przyjaciółmi. Warto w tym momencie pomyśleć również o naszych najmłodszych  – w jaki sposób motywować dzieci i utrzymywać ich psychikę w pozytywnym nastawieniu do sportu? Jak przedstawić dzieciom sport jako sposób na życie?

 

Jako zawodnicy z krótszym lub dłuższym stażem w triathlonie wiemy, jak doprowadzać swoje organizmy do granic możliwości i jak radzić sobie z napotkanymi przeszkodami. Większość dzieci, która dopiero weszła w świat sportu, nie jest gotowa myśleć w ten sposób (na szczęście!). Dzieci, które zaczynają swoją przygodę z triathlonem chcą być jak tata lub mama. Zanim jednak ci młodzi adepci poczują satysfakcję z przekraczania limitów i dawania z siebie wszystkich sił, muszą najpierw pokochać triathlon i nabrać pewności siebie. Dla dzieci triathlon i sport w ogóle mają się kojarzyć z zabawą.

 

Najważniejsze jest, aby być zaangażowanym w sport dziecka w pozytywny sposób. Może wydawać się to oczywiste, ale bardzo często dzieci triathlonistów typu “samiec Alfa”, przechodzą zbyt twardą szkołę. Nie można do dzieci przykładać tej samej miary, co do dorosłych zawodników. Być może na zawodach widzieliście wielokrotnie jak rodzic, w ubraniach „finiszera Ironmana”, krzyczy na swoją pociechę, „dopingując” 8-letnie dziecko – “nadzieję olimpijską”. Dziecko dostaje repreymendę, kiedy ma problem z założeniem buta na mokrą stopę albo z zapięciem kasku. Zdarza się że, sędziowie zbyt poważnie traktują rywalizację dzieci, co kończy się ich płaczem i nerwami rodziców. Niestety, ale takie zachowania powodują często szybkie zakończenie „kariery”. Nie można być apodyktycznym, angażując się w wychowanie dziecka do sportu. Aby tego uniknąć warto porozmawiać z trenerami, doradzić się jak kształtować dziecko, motywować i co zrobić, aby triathlon sprawiał jak najwięcej radości.

 

Jeżeli zabierasz swoje dziecko na trening, pamiętaj, aby zawsze objaśnić, co je czeka, jaki trening zaplanowaliście, ile będzie trwał, gdzie chcecie pojechać na rowerach itd. A ponad wszystko warto tak zaplanować aktywność, aby kojarzyła się z zabawą, z czymś przyjemnym, a nie z mozolnym wykuwaniem formy od najmłodszych lat. Jeżeli wybierasz się z dzieckiem na rower, możesz zaproponować zabawę w „Tour de France” i zamieniać trening w premię górską – po wjeździe na lokalną górkę można zdobyć białą koszulkę w czerwone kropki. Dziecko zalicza świetny jakościowo trening i ma jednocześnie zabawę. Nie zostawiaj dziecka samego, żeby wykonywało trening, obserwowanie z daleka i komentowanie będzie dla młodego sportowca zniechęcające. Kiedy dziecko jest już zmęczone podczas ostatnich 10-15 minutach treningu, postaraj się odwrócić jego uwagę, urządzając prosty quiz triathlonowy np. o częściach rowerowych. Zaplanuj długi wypad rowerami poza miasto, a za cel postawcie sobie dojechanie w konkretne miejsce, gdzie czeka na was nagroda – np. ognisko i wspólny posiłek. 

 

Sposobów aktywnego spędzania czasu z dziećmi, który będzie jednocześnie przygotowaniem do bardziej profesjonalnego treningu sportowego, jest wiele. A jakie wy macie pomysły? Podzielcie się z nami swoimi sposobami na wychowanie dzieci do sportu poprzez zabawę i rozsądny trening sportowy, który nie zniechęci dzieci i nie spowoduje, że od najmłodszych lat wrzuci się je do „fabryki talentów”, która przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego. Czekamy na Wasze propozycje. 

 

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane