Kompleksowa Analiza Zdrowia dla Aktywnych to pierwsze w Polsce tak pełne i złożone badanie dla osób aktywnych. Sprawdziliśmy, jak dokładnie wygląda badanie, dla kogo jest oferowane i jaki jest jego koszt.
- Zbliża się nowy sezon, a wiosna to doskonała okazja, aby wrócić do aktywnego stylu życia.
- Zdrowy sport to bezpieczny sport. Kompleksowa Analiza Zdrowia dla Aktywnych to pakiet badań, które chcą holistycznie zadbać o swoje zdrowie i poprawić formę. Skorzystają na nim aktywni amatorzy i osoby, które chcą wrócić do regularnego wysiłku.
- Nie jest to tania usługa, ale za ceną idzie wysoka jakość. Wyniki dostępne są od razu wraz z komentarzem lekarza, jak dalej postępować.
- Badanie najlepiej wykonać przed sezonem lub przed większym wysiłkiem.
Zdrowy i sportowy styl życia, a także brak niepokojących objawów nie oznacza, że sportowiec powinien przestać kontrolować swój organizm. Badania powinien przejść każdy, kto chce rozpocząć bardziej aktywne życie i planuje regularny wysiłek, a także np. starty w triathlonie lub biegach długodystansowych.
Centrum Medyczne Damiana w Warszawie oferuje usługę, która pozwala między innymi zaoszczędzić czas, ale przede wszystkim daje dokładny obraz zdrowia. Kto powinien się przebadać? Ile to kosztuje? Na te pytania w swoim vlogu odpowiada Lech Jaroniec, prezes Akademii Triathlonu i autor vloga IronWay – droga do Ironmana.
ZOBACZ TEŻ: Co powinien badać sportowiec?
Kompleksowa Analiza Zdrowia dla Aktywnych – pytania i odpowiedzi
Dla kogo jest Analiza Zdrowia?
Sama nazwa produktu („dla aktywnych”) wskazuje, że właściwie każda osoba, która spędza określoną ilość czasu na wysiłku, powinna się przebadać. W tej grupie będą amatorzy triathlonu, aspirujących profesjonaliści, czy też osoby, które chcą rozpocząć treningi i nie mają pewności co do zdrowia.
– To jest dla osób, które mają 30 do 50 lat. Mają może jakieś problemy zdrowotne, ale chcą też zacząć aktywność i mają plan ruszenia się z kanapy. Dla osób, które nie traktują pieniędzy wydanych na badania jako konieczny wydatek, ale bardziej jako inwestycję w zdrowie. Jednocześnie też osoby, które na to stać.
Gdzie odbywa się badanie i jak przebiega?
Aktualnie analizę zdrowia wykonać można tylko w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie. Niewykluczone, że w przyszłości będzie też dostępna w innych miastach. Warunki są bardzo komfortowe. Każdy pokój (jest ich łącznie 8), wyposażony jest między innymi w telewizor.
Pacjent proszony jest najpierw o wypełnienie ankiety dotyczącej między innymi swojej sytuacji zdrowotnej. Podczas samego badania wszystko jest zaplanowane, a osoba prowadzona do każdego badania przed pielęgniarkę, a następnie również z niego odbierany. Czas spędza w pokoju, do którego otrzymuje też posiłki.
Ile kosztuje badanie?
Cena wynosi 6900 złotych. Przeprowadzenie wszystkich tych badań oddzielnie byłoby jednak znacznie bardziej kosztowne, a także czasochłonne. Najprościej mówiąc, jest to inwestycja w zdrowie.
Czy badanie można wykonywać w parach?
Tak! Badać mogą się przykładowo małżonkowie, znajomi lub wspólnicy. W takim wypadku usługa jest również tańsza (koszt dla jednej osoby wynosi 6000 złotych). Istnieją też inne wersje badania np. dla osób, które nie są sportowcami.
Ile łącznie badań się odbywa?
Testów jest kilkanaście. Są to między innymi badania krwi, echo serca, EKG, próba wysiłkowa, rezonans, spirometria i inne. Wszystkie znajdziesz na tej stronie. Wszystko dzieje się pod kontrolą lekarza prowadzącego (internistki), która jest jednocześnie koordynatorem programu.
Jak szybko otrzymuje się wyniki badań?
Większość po 1-2 godzinach, czasami od razu. Internistka omawia kilka razy wyniki z pacjentem. Na końcu otrzymuje on również teczkę z wynikami i oceną stanu zdrowia.
– W przypadku większość badań, wyniki miałem od ręki. Przychodziły po godzinie, dwóch, a czasem były na miejscu.
Co dzieje się, kiedy zostanie wykryty jakiś problem?
Pacjent nie pozostaje bez pomocy. Wszystko omawiane jest z lekarzem prowadzącym, a zawodnik może otrzymać skierowanie do specjalisty i zalecenie dalszego postępowania.
– Zostaniemy skierowani do innego lekarza na badania uzupełniające, jeżeli można to zrobić na miejscu. Ewentualnie jest opinia dla innego lekarza. To zależy od rodzaju schorzenia czy problemu.
Jak wygląda kwestia posiłków i jakiej są jakości?
„Jedzenie było bardzo dobre”. Pacjent otrzymuje wybór odnośnie do posiłków (makarony, sery, pieczywo). Dodatkowo do każdego jest też deser itd.
– Wszyscy mówią, że w szpitalach jedzenie beznadziejne, ale tutaj było bardzo dobre. Był pewien wybór, można poprosić np. o zrobienie kawy. Nie można się do niczego przyczepić.
Uwaga: do każdej Analizy Zdrowia dla Aktywnych każdy pacjent w trakcie konsultacji z dietetykiem otrzymuje voucher na 3 dni bezpłatnej dowolnej diety z cateringu dietetycznego Medidieta.
ZOBACZ TEŻ: Jak dbać o serce?
Kiedy najlepiej zrobić Kompleksową Analizę Zdrowia dla Aktywnych
Aktywny zawodnik powinien je wykonać w okresie jesienno-zimowym. W przypadku zawodników, którzy planują rozpocząć starty lub decydują się na większy wysiłek, pora roku lub miesiąc nie mają znaczenia – można zgłosić się w dowolnym momencie. Najważniejsze jest, aby nie robić badania po większym wysiłku typu półmaraton.
Czy trzeba dopasowywać trening pod badania?
Nie jest to raczej konieczne. Trzeba jednak pamiętać, aby nie zjawiać się na badaniach po bardzo mocnym treningu lub wymagającym cyklu treningowym. Każdy pacjent otrzymuje dokładne instrukcje w formie ankiety i teleporady przed analizą zdrowia.
– Na tydzień przed kazano mi odstawić suplementację żelaza lub magnezu. Wszystko dostałem w opisie na tydzień przed wizytą. Musiałem przyjechać z lekami, które biorę. To wszystko opisałem w tym wywiadzie.
Obejrzyj cały vlog IronWay – droga do Ironmana:
* wpis powstał we współpracy z Centrum Medycznym Damiana