Co powinien badać sportowiec?

Wydaje Ci się, że jesteś w doskonałej formie? Może coś Ci dolega? Nie wykonywałeś w ciągu ostatniego roku badań? Centrum Medyczne Damiana wychodzi naprzeciw zapracowanym sportowcom, oferując najważniejsze badania w jednym miejscu. Akademia Triathlonu przekonała się, jak wygląda Kompleksowa Analiza Zdrowia dla Aktywnych trwający zaledwie 1 dzień

Sportowcy z reguły kojarzą się z brakiem problemów i zdrowym stylem życia. Jednak to, że ktoś jest młody, zdrowy i trenuje, nie oznacza automatycznie, że nie powinien się badać. Na stan zdrowia ma wpływ wiele zmiennych jak np. czynniki genetyczne, styl życia i warunki środowiskowe. Może warto udać się do lekarza?

Kiedy już jednak zdecydujesz się na zestaw badań, okazuje się, że czekają cię tygodnie chodzenia do specjalistów. Musisz chodzić od ośrodka do ośrodka, od lekarza do lekarza. Dla wszystkich zapracowanych i zajętych osób doskonałe rozwiązanie ma Centrum Medyczne Damiana. To Kompleksowa Analiza Zdrowia dla Aktywnych.

Stąd ten pomysł na taki Kompleksowy Przegląd Zdrowia, żeby zbadać najwięcej, ile można i przebadać się w kierunku problemów zdrowotnych, które mogą wpływać na nagłe pogorszenie stanu zdrowia w przypadku intensywnych treningów bądź znaleźć przyczynę słabszych wyniki mimo intensywnego trenowania – mówi dr n. med. Jacek Walewski, Dyrektor Medyczny Centrum Medycznego Damiana.

Akademia Triathlonu we współpracy z Centrum Damiana w Warszawie sprawdziła, jak wyglądają takie badania. Prezes Lech Jaroniec wziął w nich udział, a jego wrażenia zobaczyć możesz we vlogu na kanale IronWay – droga do Ironmana.

Dla kogo przeznaczona jest ta usługa?

Jak wskazuje sama nazwa, kompleksowe badanie Centrum Damiana kieruje do osób aktywnych. Kto jednak zalicza się do tej grupy? Praktycznie każdy, który na wysiłku spędza więcej niż około 150 minut tygodniowo. Będą to więc profesjonalni sportowcy, ambitni amatorzy lub osoby, które chcą dopiero rozpocząć treningi, ale nie są pewne czy są w pełni zdrowie i chcą się profilaktycznie przebadać. Chodzi o to, aby bezpiecznie uprawiać sport.

– Nie ma nic ważniejszego od tego, aby bezpiecznie uprawiać sport. Mieć poczucie bezpieczeństwa, że zostało się przebadanym. W ten sposób wiemy, że sport nie spowoduje jakichś problemów zdrowotnych. Takie poczucie wewnętrznego bezpieczeństwa daje jeszcze dodatkową siłę do uprawiania sportu – zachęca dr Walewski.

Badania nie są kierowane do osób, które uprawiają sport zawodowo lub codziennie trenują. Analiza stanu zdrowia przyda się również tym, którzy są po prostu aktywni.

Dla takich osób mamy może nieco mniejszą listę badań laboratoryjnych. To badania kardiologiczne, chociażby EKG spoczynkowe i echo serca. Także badania radiologiczne w kierunku chorób płuc. Nasz pakiet jest jednak nieco bardziej rozbudowany, bo chodzi o osoby, które robią coś poza szeroko pojętą rekreacją – tłumaczy dr Walewski.

Jakie badania wykonuje się w ramach Kompleksowej Analizy Zdrowia dla Aktywnych?

Zakres badań wykonywanych w ramach Kompleksowej Analizy Zdrowia dla Aktywnych został opracowany przez szereg specjalistów z Centrum Medycznego Damiana. – Zebraliśmy się z kolegami różnych specjalności na konsylium i zastanawialiśmy, jakie badania wybrać. Nie chodziło o to, aby było ich jak najwięcej, ale takie, które byłyby wartościowe i moglibyśmy powiedzieć naszemu sportowcowi, że najważniejsze choroby i problemy zostały wykluczone – wyjaśnia dr Walewski.

Podczas badań sportowiec jest pod opieką internisty. W ramach przeglądu stanu zdrowia spotyka się między innymi z kardiologiem oraz urologiem. Pośród badań diagnostycznych są między innymi EKG z opisem, USG jamy brzusznej, USG tarczycy, USG tętnic szyjnych, echo serca i zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej (oraz inne – pełna lista na stronie).

W ramach badań przeprowadzana jest morfologia krwi z rozmazem automatycznym, badanie poziomu glukozy we krwi, badanie moczu, a także między innymi: lipidogram GGTP, bilirubina, kreatynina – surowica, fibrynogenhomocysteina oraz kwas moczowy, sód, potas, wapń całkowity, magnez (wszystkie surowica) i inne. Pełna lista badań laboratoryjnych znajduje się na stronie.

Te wszystkie badania zajęłyby miesiąc, a może dłużej. Przewaga tego pakietu jest taka, że jest to pakiet przemyślany. Zamiast chodzić od ośrodka do ośrodka i kompletować te wszystkie badania, można to zrobić w 24 godziny – wyjaśnia dyrektor Centrum Medycznego Damiana.

Jak przebiega Kompleksowa Analiza Stanu Zdrowia dla Aktywnych?

Jak jednak dokładnie wygląda taki kompleksowy przegląd stanu zdrowia? Pacjent może umówić dowolny i wygodny dla niego termin, w którym przeprowadzone zostaną wszystkie badania. Najpierw otrzymuje jednak ankietę, którą musi odesłać maksymalnie na tydzień przed samym przeglądem. Przed przyjęciem do szpitala Centrum przeprowadza telekonsultację.

Po dopełnieniu wszystkich formalności sportowiec rozpoczyna przegląd. Pielęgniarka odprowadza pacjenta pod drzwi każdego z gabinetów, gdzie prowadzone są badania.

Organizacyjnie sam przebieg badania wygląda doskonale. Pielęgniarka czy pielęgniarz za każdym razem prowadzi na badanie i z niego odbiera. Wszystko jest dokładnie wyjaśniane – zauważa Lech Jaroniec.

Pomysłodawcy analizy podkreślają, że całość trwa około 30 godzin. Badania przebiegają według ustalonego harmonogramu. Sportowiec przebywa w Szpitalu Damiana, gdzie do dyspozycji ma jednoosobowy pokój z WiFI i własną łazienką. Dodatkowo czuwa nad nim indywidualny koordynator programu.

– Nadal jestem w szoku. Zobaczcie, że jest godzina 14:00. Ja tutaj jestem od 7:00. Już miałem tyle badań, co przez kilka miesięcy się załatwia. Ten system, że jesteśmy w szpitalu ponad 24 godziny i przechodzimy kilkanaście badań z różnymi lekarzami, jest bardzo dobry. Miałem już rezonans, USG, EKG, echo serca, próbę wysiłkową, badania krwi i hormonów oraz rozmowę z psychologiem – mówi Jaroniec.

Po badaniach sportowiec otrzymuje wyniki badań wraz z diagnozą i zaleceniem dalszego postępowania. Tutaj ujawnia się kolejna zaleta badania prowadzonego na miejscu i w jednym czasie – nie musi konsultować się z wieloma specjalistami na przestrzeni tygodni czy miesięcy.

– Jeżeli sportowiec uda się do kardiologa, to ten odniesie się do swojej działki. Lekarz od echa serca zrobi to samo, podobnie będzie przy próbie wysiłkowej. Ktoś to musi zebrać i powiedzieć, że jest „świetnie, dobrze, tak sobie i na to trzeba zwrócić uwagę”. Od tego jest między innymi nasz lekarz prowadzący, który zbiera wszystkie badania, może je zmodyfikować i finalnie skomentować – argumentuje dr Jacek Walewski.

Zobaczcie, jak wygląda Kompleksowa Analiza Stanu Zdrowia dla Aktywnych we vlogu, który przygotował Lech Jaroniec z Ironway droga do Ironmana.

* Tekst przygotowany we współpracy z Centrum Medycznym Damiana w Warszawie.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,667ObserwującyObserwuj
452SubskrybującySubskrybuj

Polecane