Kinesiotaping w praktyce sportowca

Tejp – elastyczna taśma bawełniana lub syntetyczna z jednostronnie nałożonym hipoalergicznym klejem, którą wykorzystuje się w fizjoterapii, szczególnie wśród sportowców. Kilkudziesięcioletnia praktyka pokazała, jak skuteczny i wygodny może być zabieg kinesiotapingu. Czy tak naprawdę jest?

Zobacz też: Czy taping limfatyczny jest potrzebny sportowcom

W tejpach uprawianie sportu jest naprawdę wygodne – są lekkie, nie krępują ruchów, dobrze trzymają i można je szybko zdjąć. Zimą taśmy można stosować na policzkach, aby chronić je przed odmrożeniami, a podczas maratonów taśmy zabezpieczają skórę przed otarciami.

Nie ma jednak dowodów na to, że kinesiotaping rzeczywiście pomaga w leczeniu urazów. Nikt nie jest leczony wyłącznie za pomocą tejpów – stosuje się je w połączeniu z terapią farmakologiczną, fizjoterapią i masażem. Krytycy kinesiotapingu przypisują pozytywne wyniki efektowi placebo i porównują tę metodę do homeopatii. Aby uniknąć nieprzewidzianych efektów, przed zastosowaniem taśm warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Co to jest taping?

Kinesiotaping to skuteczna metoda zapobiegania i leczenia urazów, która nie ogranicza naszych ruchów. Dlatego taśmy z powodzeniem stosowane są zarówno przez zawodowych sportowców, jak i amatorów.

Kinesiotapy to cienkie, wielokolorowe taśmy wykonane z elastycznej tkaniny bawełnianej lub syntetycznej. W odróżnieniu od zwykłych taśm używanych na przykład w sztukach walki nie krępują ruchu i nie dodają objętości, gdyż przyklejają się do skóry. Klej aktywuje się pod wpływem temperatury ciała i zapewnia niezawodną przyczepność do skóry.
Taśmy Kinesio dobrze przepuszczają tlen, a skóra się pod nimi nie poci. Można je nosić aż do pięciu dni podczas treningu, kąpieli i pływania w basenie lub na otwartej wodzie. Do pływania lepiej nadają się taśmy syntetyczne niż te bawełniane. Nie zaleca się wielokrotnego przyklejania jednej taśmy – jest to produkt jednorazowy.

Jak to działa?

Istnieje kilka mechanizmów działania taśm. Najczęstszą przyczyną, dla której sportowcy przychodzą na taki zabieg, to złagodzenie bólu i zapobieganie kontuzjom. Działanie przeciwbólowe plastra uzyskuje się poprzez odciążenie receptorów bólowych. Tejp podnosi skórę, dzięki czemu aktywniej zachodzi przepływ płynów, co odciąża receptory bólowe. Za pomocą taśm kinezjologicznych można też regulować napięcie mięśniowe.

Dzięki temu, w zależności od zamierzonych celów i założeń, możemy poprawić krążenie krwi, usprawnić przepływ limfy, złagodzić ból, poprawić funkcjonowanie mięśni lub wspomóc stawy.

Taśma poprawia krążenie krwi i przepływ limfy, ponieważ obrzęk zmniejsza przestrzeń między skórą a mięśniami, co negatywnie wpływa na odpływ limfy. Prawidłowo zastosowana taśma unosi skórę, co natychmiast łagodzi nacisk i ułatwia drenaż limfatyczny. Taśma spełnia również czysto mechaniczne zadanie – podtrzymuje staw.
Warto zaznaczyć, że taśmy kinezjologiczne nie są nasączane środkami przeciwbólowymi, nie rozgrzewają ani nie chłodzą. Ich kolor nie ma żadnego znaczenia.

fot. Freepik – Tonodiaz

Co i dlaczego tejpujemy w triathlonie?

Na zabieg kinesiotapingu warto udać się do specjalisty, ale na pewno każdy triathlonista powinien wiedzieć, z jakimi problematycznymi częściami ciała może się spotkać podczas uprawiania tego sportu, żeby zapobiec przyszłym kontuzjom.

1. Okolica barkowa

Częstym problemem wśród pływaków i biegaczy jest przeciążenie barku. Aby treningi i zawody przebiegały bezboleśnie i zapewniały maksymalną ochronę stawów, więzadeł i mięśni tego obszaru, stosujemy właśnie taśmy kinezjologiczne w okolicach mięśnia naramiennego.

2. Plecy

Plecy to obszar zwiększonego obciążenia dla większości sportowców. Aby złagodzić nadmierne napięcie, ból i sztywność mięśni, wprowadzamy do gry tejpy, które obejmują pobliskie odcinki kręgosłupa, na przykład odcinek krzyżowy i dolny odcinek piersiowy.

3. Kolano

Kolano jest narażone na duże obciążenia osiowe i udarowe, zwłaszcza w sportach cyklicznych, do jakich zaliczany jest triathlon. Aby uniknąć kontuzji lub przyspieszyć powrót do zdrowia, stosujemy aplikację, która ma za zadanie wspomóc staw kolanowy.

4. Ścięgno Achillesa

Zwłaszcza podczas biegania, sportowcy często odczuwają ból w okolicy ścięgna Achillesa. Aby częściowo odciążyć tę część i złagodzić ból, tejpujemy od środka stopy w górę ścięgna, a następnie wzdłuż krawędzi łydki.

5. Piszczel

Przednia powierzchnia piszczeli ma ogromną ilość zakończeń bólowych, okostna położona jest blisko powierzchni skóry, dlatego często regularne i długotrwałe napięcie mięśni powoduje dość silny ból.

Oczywiście, trenowanie w tej sytuacji jest bardzo problematyczne i często po prostu niepraktyczne. Aby zmniejszyć stan zapalny, przyspieszyć procesy metaboliczne i złagodzić ból bez stosowania środków farmakologicznych, można zastosować taśmę kinezjologiczną.

6. Tylna powierzchnia uda

Mięśnie dwugłowe uda stanowią dla sportowców wytrzymałościowych równie duży problem jak i mięśnie łydek, a intensywne treningi i specjalistyczne ćwiczenia często przyczyniają się do tego stanu rzeczy. Zarówno w tym wypadku tejpy sprawdzą się, jako środek przeciwbólowy, jak i zapobiegawczy kontuzjom.

Warto pamiętać, że kinesiotaping jest zabiegiem powiązanym z medycyną, więc wiąże się bezpośrednio z naszym zdrowiem. Dlatego w każdym przypadku wstępne badanie przez specjalistę jest niezwykle ważne, ponieważ główną zasadą każdego leczenia jest niewyrządzanie szkody. Tak samo jest z taśmami.

Ty oszczędzasz, my tworzymy!

Akademia Triathlonu działa bez stałych sponsorów – wspierasz nas, używając kodu „akademiatriathlonu”. To dzięki Tobie możemy popularyzować i rozwijać triathlon w Polsce oraz tworzyć kolejne angażujące treści!

ZOBACZ TEŻ: Lista wszystkich zniżek na sprzęt treningowy, odżywki, suplementy, diety, plany treningowe i więcej

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,868ObserwującyObserwuj
26,600SubskrybującySubskrybuj

Polecane