Kolejny kolarz przerzuci się na triathlon. Tym razem to zawodowiec z grupy Team Ineos

0
Fotografia z oficjalnej strony Team Ineos www.teamineos.com

Geraint Thomas, walijski kolarz torowy i szosowy, kolega Michała Kwiatkowskiego z profesjonalnej grupy Team Ineos, mistrz olimpijski z 2008 i 2012 roku oraz trzykrotny mistrz świata w drużynowym wyścigu na dochodzenie na torze (2007, 2008, 2012) chce startować w Ironmanie.

O swoich planach powiedział w wywiadzie z Bobem Babbittem: 

“Kiedyś pływałem jako dziecko i startowałem w kilku triathlonach. Kiedy za kilka lat zrezygnuję  z profesjonalnego ścigania w kolarstwie, zdecydowanie chcę zająć się Ironmanem. Na początek wystartuję w Walii, słyszałem, że trasa rowerowa jest dość trudna, więc to może zagrać na moją korzyść. Na pewno po zakończeniu kariery kolarskiej będę potrzebował czegoś nowego, co byłoby równie trudne, więc dlaczego nie Ironman?” 

Thomas odnosił również sukcesy w wyścigach szosowych. Jest mistrzem Wielkiej Brytanii ze startu wspólnego (2010) oraz w czasówce (2018). Zwyciężał Tour de France w 2018 oraz Critérium du Dauphiné 2018.

ZAWODOWI KOLARZE W TRIATHLONIE

Thomas nie będzie pierwszym (i na pewno nie ostatnim) zawodowym kolarzem, który po zakończeniu kariery przerzuca się na triathlon. Swój start w Ironmanie w przyszłym roku zapowiedział jeden z najsłynniejszych kolarzy – Alberto Contador, jeden z siedmiu w historii, którzy wygrali trzy Wielkie Toury, czyli: Tour de France, Giro d’Italia oraz Vuelta a España. 12 lipca wystartuje w hiszpańskiej imprezie triathlonowej – IRONMAN Vitoria-Gasteiz 2020.

W triathlonie startował już Aleksander Vinokourov – (Kazachstan) mistrz i wicemistrz olimpijski, zawodnik Pro Team Astana (w 2007 roku podczas Tour de France złapany na dopingu). W ubiegłym roku Vinokourov wygrał swoją kategorię wiekową 45-49 podczas Mistrzostw Świata na Hawajach. Jego czas to 8:48:24. Jazdę rowerem ukończył w czasie 4:21:06, maraton przebiegł w 3:12:17, a pływanie 1:09:06.

W Mistrzostwach Świata w Kona od lat startuje również Laurent Jalabert – (FRA) dwukrotny medalista mistrzostw świata. Na Hawajach ukończył zawody na drugim miejscu w swojej kategorii wiekowej 50-54 z czasem 09:25:53. Czas odcinka rowerowego to 04:45:46. Po raz pierwszy na Big Island w 2007 roku.

Najsłynniejszy powrót do triathlonu to decyzja Lance Armstroga (w wieku 18 i 19 lat był mistrzem USA na dystansie sprinterskim, lata 1989-1990), który na rok przed przyznaniem się do stosowania dopingu (2013 rok), z powodzeniem startował w prestiżowych zawodach serii Ironman. Wygrywał m.in. w Ironman 70.3 Hawaii i Ironman 70.3 Floryda. W swoim pierwszym starcie w Panamie w 2012 zajął drugie miejsce z czasem 3:50.55. Planował również start w Ironman Nicea, gdzie chciał walczyć o kwalifikację na Hawaje, ale coraz głośniejsza afera i postępowanie antydopingowe skutecznie mu to uniemożliwiło.

 

 

Podoba Ci się jak i o czym piszemy?     
Założyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje najlepsze zawody to: 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i kwalifikacja na MŚ w Las Vegas (roll down z 16 miejsca) i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. W latach 2016-2019 byłem redaktorem naczelnym Business Insider Polska - serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Czyta go ponad 5 mln internautów. 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu. 29 października ukazała się moja druga powieść biograficzna pt.: "Szlag mnie trafił", opowiadająca losy Moniki Michalak, która przeżyła skomplikowany udar pnia mózgu. Obecnie pracuję nad książką o Robercie Karasiu - mistrzu świata i rekordziście na dystansach Double i Triple Ironman.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here