Przede wszystkim chciałem wszystkim życzyć udanego Sylwestra i aby 2015 był lepszy od odchodzącego 2014.
Niech Was omija wszelkie zło a ilość dobra będzie nie do policzenia 😉
A teraz druga sprawa, ciutkę dłuższa. Z powodu lekkiego bólu lewej łydki, który towarzyszy mi od 18 grudnia 2014 udałem się do lekarza.
Zabrałem RTG kończyn dolnych z maja tego roku, które jakoś tak się złożyło nigdy nie ujrzało oczu lekarza.
No i wg ortopedy, na podstawie tego RTG oraz próby zginanie moich nóg – odwodzenia i przywodzenia (robionych jak byłem w jeansach, które mocno krępują ruchy) mam:
Zmiany zwyrodnieniowe i cechy konfilktu udowo-panewkowego w lewym stawie biodrowym (tak też w opisie RTG, ale myślałem, że to niegroźne), które to mogą powodować taki ból w łydce.
Na moje pytanie 'co dalej? czy jest jakaś możliwość rehabilitacji?’ uzyskałem odp: 'nie można rehabilitować. nie można: biegać, skakać, obciążać bioder na rowerze, ćwiczyć z ciężarami, unikać sportów gdzie się zmienia kierunek – piłka nożna, koszykówka, tenis, etc.’. Dostałem skierowanie na USG ów lewej łydki. Lekarz stwierdził, że za parę lat (póki co mam 29 😉 ) czeka mnie proteza obydwu bioder, i nie można tego powstrzymać, należy mało obciążać biodra, żeby komfort życia był jak najlepszy jak najdłużej. Niby pływanie kraulem mi zalecił, ale nie samym pływaniem triathlonista żyje 😉
Dlatego, jak się pewnie domyślacie, nie zgodzę się z taką diagnozą i mam pytanie/prośbę, czy ktoś zna dobrego ortopedę w Warszawie, u którego zostanę ponownie poddany badaniom i który mam nadzieje zaleci jakąś rehabilitację, ew. ćwiczenia, które wzmocnią moje biodro, oczywiście po wcześniejszych dodatkowych badaniach.
Witaj w klubie.,….mam to samo….ćwiczę ale niestety już wiem wszystko co o czym Ty się dowiesz. Przede wszystkim niech CI fizjoterapeuci określą jaki masz maksymalny kąt zgięcia w biodrze i zapomnij o szosówce czy rowerze czasowym. Tylko 'turystyczna’ wysoka pozycja. Chcesz wiedzieć więcej, daj znać. [email protected]
Dzwoń do Łukasza Luboińskieg – najlepszy ortopeda sportowy jakiego znam : 601 293 686 i umów się na wizytę. pozdro Grzesiek
@Piotrek.jesli w RTg masz nawet niewielkie zmiany zwyrodnieniowe….albo zmiany ’ nieadekwatne do wieku’ to niestety ale wesoło nie jest. Nie potrafimy cofnąć takich zmian a w zasadzie nawet nie potrafimy ich zatrzymać. Po prostu taki staw z rożnych przyczyn zbyt szybko sie starzeje i będzie dawał dolegliwości. W takich przypadkach są 2 rodzaj pacjentów….jedni sa przestraszeni i zmniejszają swoja aktywność sportową a drudzy twierdzą, że wolą jeszcze pożyć aktywnie 5-10 lat a potem to niech sie dzieje co chce. Oczywiście za 5-10 lat większość żałuje ze była tak lekkomyślna. Na pocieszenie powiem ci że odległe wyniki i jednych i drugich są bardzo podobne. No może tych drugich operujemy nieco wcześniej. Nie mowie ze musisz zrezygnować z biegania. Ale robiąc to musisz byc świadomy ewentualnych konsekwencji. No i podstawowa sprawa musisz zdecydowanie zwolnić i zacząć stosować rozsądne obciążenia i intensywności. Jest jeszcze wersja optymistyczna: Łydka cie boli z zupełnie innego powodu a zmiany w biodrach sa i będą ale są nieme klinicznie. Pewnie kiedyś sie odezwą…… ale w końcu nie leczymy zdjęcia rtg tylko pacjenta. Jeśli w Wawie to proponuje Carolina Medical Center. prowadzą wielu sportowców i potrafią spoglądać na urazy pod kątem dalszego uprawiania sportu a nie z założenia ’ 3 miesiące przerwy’. Tani nie są ale może warto jednorazowo posłuchać co o tym sądzą. Albo jakikolwiek ortopeda który zajmuje sie sportowcami. Pozdrawiam i powodzenia. I problem nie jest w zmianach rtg tylko w tym ze masz 29 lat a nie 59:(:(:( i na to lekarz będzie zawsze zwracał uwagę:).
Dzięki za odpowiedź. W opisie RTG opisano tylko to: 'Zmiany zwyrodnieniowe i cechy konfliktu udowo-panewkowego w lewym stawie biodrowym’. Leczenie operacyjne. Hm, wiem, że każdy przypadek jest indywidualny, ale ile mniej więcej trwa dochodzenie do pełnej sprawności po takim zabiegu? Czy faktycznie powinienem już teraz zaniechać wszelkie aktywności poza pływaniem i dopiero wznowić ją po takim zabiegu?
Konflik udowo panewkowy to rodzaj zmiany rozwojowej i rozpoznanie stawia sie na podstawie badania obrazowego jak rtg. Badanie fizykalne nie miało na celu rozpoznania tej patologii ale ocenę ew następstw. Masz racje ze badanie powinno sie odbyć bez odzieży. Nie zmienia to faktu, ze przy potwierdzeniu tego rozpoznania w grę wchodzi leczenie operacyjne, artroskopowe. Są dwa typy tego konfliktu, w opisie rtg powinien być ten typ podany. Rehabilitacja jest częścią leczenia przed i po zabiegu operacyjnym. Jeśli nie zrobi sie nic to dojdzie do powstania wtórnych zmian zwyrodnieniowych i konsekwencje mogą być większe. Najważniejsze na tym etapie potwierdzić diagnozę, określić typ konfliktu i wskazań do zabiegu.