“Trening siłowy do triathlonu” to świeżo przetłumaczona książka na język polski. Ukazała się dzięki Wydawnictwu BUK Rower. Miałem okazję zapoznać się z tą książką już dobrych kilka lat temu w wersji angielskiej. Bardzo cieszy fakt, że na naszym rynku pojawiają się kolejne tytuły dotyczące triathlonu. Książka została bardzo dobrze przełożona przez Tomasza Jakuba Krause.
Autorem książki jest Dr Patrick Hagerman, wykładowca akademicki nauki o sporcie i wysiłku fizycznym. Zajmował się amerykańską kadrą triathlonistów, zasiadał również w komisji trenerskiej amerykańskiej federacji triathlonowej.
Książka w mądry sposób została podzielona na trzy części. Pierwsza to Elementy programu treningu siłowego. Tutaj autor przekazuje czytelnikowi teorię dotyczącą treningu siłowego w sporcie wytrzymałościowym jakim jest triathlon. Następnie przechodzi do tłumaczenia ile triathlonista powinien wykonywać powtórzeń i serii aby trening był jak najbardziej efektywny. Jak należy dobierać obciążenie, ile czasu poświęcać na odpoczynek oraz jak to wszystko połączyć z treningiem wytrzymałościowym. Aby dopełnić temat treningu siłowego zostały również opisane najpopularniejsze metody progresji, kiedy i jak zwiększać ciężary.
Druga część to już przejście od teorii do praktyki. Czytelnik po zapoznaniu się z tym rozdziałem będzie wiedział jak przygotować swój własny, kompletny plan treningowy. Kompletny plan to taki, w którym zawierają się rozgrzewka, schłodzenie i ćwiczenia rozciągające. Autor pomaga czytelnikowi wybrać odpowiednie ćwiczenia przeprowadzając analizę potrzeb treningu siłowego. Nie ma takiego planu treningu siłowego, który byłby odpowiedni dla wszystkich triathlonistów. Dlatego w ostatnim podrozdziale podano przykładowe plany bazujące na doświadczeniach zawodników, ale biorąc pod uwagę, że nie trzeba ich stosować dokładnie w formie, jakiej zaprezentowano. Nie ma gwarancji, że dany plan sprawdzi się w Twoim przypadku, ponieważ nie został ułożony specjalnie dla Ciebie. Jednak warto przyjrzeć się konstrukcji planów i dopasować ćwiczenia do siebie. Plany zostały podzielone na dystanse w triathlonach czyli: sprint, olimpijka, ½ i pełny ironman.
Trzecia część książki to 75 ćwiczeń zaprezentowanych graficznie z podziałem na pływanie, kolarstwo i bieganie. Ważnym elementem każdego opisu ćwiczenia jest wytłumaczenie czytelnikowi co ma na celu konkretne zadanie i w jaki sposób pomaga w sportach wytrzymałościowych.
Autor nie stawia na swój własny plan treningowy, który z każdego zrobi mistrza. Już na samym początku podkreśla, że ta książka nie hołduje trendom ani modom i nie proponuje jednego programu, który miałby zaspokoić potrzeby wszystkich zainteresowanych. Pomoże natomiast w ułożeniu własnego programu ćwiczeń, który przybliży Cię do osiągnięcia wyznaczonego przez siebie celu – może to być poprawa szybkości czy wzmocnienie słabszych partii ciała.
Dla czytelników Akademii Triathlonu przygotowaliśmy na naszym profilu Facebook konkurs. Do wygrania są trzy książki “Trening siłowy do triathlonu”.