World Anti-Doping Agency opublikowało listę substancji i metod zabronionych. Uaktualnione przepisy światowego kodeksu antydopingowego wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku.
ZOBACZ TEŻ: 10 wskazówek zimowego treningu
Lista zabroniona to obowiązkowy międzynarodowy standard, będący częścią Światowego Programu Zwalczania Dopingu w Sporcie. Lista aktualizowana jest każdego roku na podstawie konsultacji przeprowadzanych przez WADA (World Ani-Doping Agency).
Lista zabroniona 2023
Oficjalna treść listy zabronionej została sporządzona przez WADA i opublikowana w języku francuskim oraz angielskim. W wyniku jakichkolwiek rozbieżności i wątpliwości dot. regulacji to właśnie te dwie wersje językowe stanowią podstawę wiążącą.
Na liście znajduje się podział subtsacji. Wyróżnić można:
- Substancje zabronione podczas zawodów – okres podczas zawodów jest przedziałem czasowym rozpoczynającym się tuż przed północą (o godz. 23:59) w dniu poprzedzającym zawody, w których zaplanowano udział danego zawodnika, liczonym do momentu zakończenia tychże zawodów i procesu pobierania próbek.
- Substancje zabronione w każdym czasie – substancja lub metoda jest zabroniona zarówno podczas zawodów, jak i poza zawodami
- Substancje określone i nieokreślone – wszystkie substancje zabronione będą substancjami określonymi, z wyjątkiem tych, które zostały oznaczone na liście zabronionej jako nieokreślone. Z kolei każda metoda zabroniona będzie metodą nieokreśloną, chyba że na liście substancji i metod zabronionych wyraźnie wskazano, że jest metodą określoną”
- Substancje nadużywane – substancje nadużywane to substancje, które są określane w ten sposób, ponieważ są często nadużywane w społeczeństwie, poza kontekstem sportowy
Na liście znajdują się również wyjątki, które zezwalają na użycie substancji powszechnie uznanych przez kodeks za zabronione. Jak wskazuje WADA, lista chorób i wyłączeń nie jest zamknięta.
Całość regulacji w wersji polskojęzycznej znajdziecie tutaj.
ZOBACZ TEŻ: GTA: Najlepsi triathloniści roku – znamy nominowanych!