Jak wyglądały pierwsze w historii mistrzostwa Polski w indoor triathlonie? Kto sięgnął po mistrzowskie tytuły?
ZOBACZ TEŻ: T100 Singapur: Jak Ashleigh Gentle odrobiła 5-minutową stratę na biegu?
W weekend 13-14 kwietnia na terenie Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach age-grouperzy oraz zawodnicy sportu kwalifikowanego rywalizowali w pierwszych w historii mistrzostwach Polski w indoor triathlonie. Oprócz tego, podczas Audi Franowo Cave Triathlon rozegrano Turniej Nadziei Olimpijskich.
Audi Franowo Cave Triathlon – format zawodów
Koncepcja mistrzostw Polski przypominała swoją formułą wydarzenie Supertri E World Triathlon Championship powered by Zwift (niegdyś Arena Games). W rywalizacji wykorzystane zostały trenażery typu SMART na etapie rowerowym oraz bieżnie łukowe na etapie biegowym. Każdy z zawodników miał również przypisanego avatra w aplikacji Zwift. Dzięki temu można było śledzić ich postępowanie na animowanych trasach z realnym przełożeniem prędkości i dystansu.
W rywalizacji udział wzięli age-grouperzy, zawodnicy kategorii Młodzik, Junior Młodszy oraz Elita/U23/Junior. Wyścigi składały się z kilku, krótkich startów w seriach po 6-7 osób. W przypadku kategorii Młodzik, Junior Młodszy oraz Elita/U23/Junior zawodnicy musieli ukończyć starty kwalifikacyjne, pozwalające im na udział w półfinałach oraz finałach.
Co więcej, kategoria dla zawodników kategorii Elita eliminacje oraz finały podzielone zostały na dwa kolejne starty. W pierwszym z nich triathloniści startowali wspólnie, w drugim ruszali według miejsc uzyskanych w poprzednim starcie, uwzględniając różnice czasowe, czyli tzw. handicap.
Dla age-grouperów system kwalifikacyjny został wyłączony, a rywalizacja obejmowała jeden start. Podczas Audi Franowo Cave Triathlon rozegrano również Turniej Nadziei Olimpijskich.
Mistrzostwa Polski – kto sięgnął po tytuł?
W kategorii Młodzik po historyczne tytuły mistrza i mistrzyni Polski w indoor triathlonie sięgnęli Martyna Peszt i Antoni Kurek. Wśród Juniorów Młodszych najlepsi okazali się Zofia Rosin oraz Adam Dąbrowski.
W kategorii Elita/U23/Junior mistrzami Polski zostali Magdalena Sudak oraz Maciej Bruździak. Miejsca na podium uzupełnili kolejno: Zuzanna Sudak i Joanna Woźniak w kategorii kobiet oraz Mateusz Głuszkowski i Adrian Wilk w kategorii mężczyzn.
Mistrzów oraz mistrzynie Polski wyłoniono również wśród age-grouperów. Wśród mężczyzn wyróżniono pięć kategorii wiekowych: M20-29, M30-39, M40-49, M50-59 oraz M60+. Po złote medale sięgnęli kolejno: Jakub Sawiełajc, Marcin Ławicki, Piotr Kurek, Andrzej Ignatowicz oraz Włodzimierz Lizak.
Kobiety rywalizowały natomiast w trzech kategoriach: K20-29, K30-39 i K40-49. Mistrzyniami zostały: Aleksandra Bańbor, Monika Małecka oraz Agnieszka Pelc-Wanielista.
Nieoficjalne wyniki dostępne są tutaj.
Triathlonowy spektakl
Mistrzostwa Polski w indoor triathlonie były nowością nie tylko dla uczestników, lecz także dla samych widzów. W rozmowie z Akademią Triathlonu, Piotr Stanik, odpowiadający za organizację imprezy zapowiadał, że staną się one „sportowym spektaklem”.
Z prowadzonej przez Polski Związek Triathlonu relacji wydaje się, że spektakl dostarczył oglądającym bardzo dużo emocji. Kibice w rozmieszczonej naprzeciwko trenażerów i bieżni strefie dopingowali zawodników, a wydarzenie od strony wizualnej wyglądało naprawdę interesująco.
– To była najfajniejsza impreza triathlonowa na jakiej byłem od dawna jeśli chodzi o kibicowanie. Ta atmosfera bezpośredniej rywalizacji wszystkim się udzielała […] Mega impreza – komentował w mediach społecznościowych obecny na zawodach „IronWay – droga do Ironmana”.