Już w pierwszym wyścigu T100 listy startowe wyglądają naprawdę imponująco. W Singapurze rywalizować będą ubiegłoroczni zwycięzcy serii, mistrzowie świata IRONMAN oraz medaliści igrzysk olimpijskich! Żaden z nich nie kryje ambicji na wygraną.
ZOBACZ TEŻ: T1 Triathlon: Mateusz Głuszkowski w rywalizacji z mistrzem olimpijskim! „Atmosfera jest niesamowita”
Pierwszy wyścig serii T100 odbędzie się w Singapurze w weekend 5-6 kwietnia. Na kilkanaście dni przed, poznaliśmy listy startowe. W wyścigu kobiet pojawią się trzy najwyżej sklasyfikowane triathlonistki świata. Wśród mężczyzn nie zabraknie medalistów olimpijskich i mistrzów świata IRONMAN.
Pierwszy wyścig: mistrzyni vs wicemistrzyni
Swoją obecność w pierwszych zawodach serii T100 w Singapurze potwierdziły trzy najwyżej sklasyfikowane triathlonistki świata. Pierwszą z nich jest Tylor Knibb, która w 2024 roku zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w sztafecie mieszanej, została mistrzynią świata T100, a kilka miesięcy później obroniła tytuł mistrzyni świata IRONMAN na połówce. Jak mówiła, w ubiegłym sezonie „zostawiła cząstkę siebie”. W 2025 w Singapurze, mistrzyni T100 wystartuje po raz pierwszy – w ubiegłym sezonie pominęła ten wyścig.
Drugą z zawodniczek jest Ashleigh Gentle – wicemistrzyni serii T100, która w Singapurze, w przeciwieństwie do Knibb, już starowała. I to bardzo efektownie. W 2024 roku Gentle wygrała wyścig, udowodniając, że świetnie radzi sobie w gorących i trudnych warunkach. W 2025 triathlonistka nie chce wygrać jednak tylko jednego z wyścigów T100. Jest nastawiona na zwycięstwo w całej serii.
– Powtarzam sobie, że mogę zostać mistrzynią świata T100. To jest mentalność, którą muszę mieć, i wierzę, że da mi to najlepszą szansę – razem z dawaniem z siebie wszystkiego na treningach, co oczywiście zawsze robię. W połowie zeszłego roku zmieniłam trenera. Dlatego przygotowania do startu w Singapurze będą dla mnie inne i jestem podekscytowana, aby zobaczyć, czy to zadziała – mówiła w rozmowie z Triathlon Today.
Na starcie pojawi się także mistrzyni olimpijska z Tokio 2021 Flora Duffy, srebrna medalistka olimpijska z Paryża 2024 w sztafecie mieszanej Taylor Spivey oraz mistrzyni świata IRONMAN 2023 Lucy Charles-Barclay. Swój wynik poprawić będzie chciała również Lucy Byram, określana „brytyjską sensacją”, która zajęła 6. miejsce w klasyfikacji generalnej T100 w zeszłym roku.
Lista startowa T100 Singapur – kobiety
- Taylor Knibb
- Ashleigh Gentle
- Julie Derron
- India Lee
- Lucy Byram
- Flora Duffy
- Lucy Charles-Barclay
- Caroline Pohle
- Els Visser
- Marta Sanchez
- Taylor Spivey
- Grace Thek
- Hannah Berry
- Jess Learmonth
- Kate Waugh
+5 zawodniczek z dzikimi kartami

Bardziej konkurencyjnie, bardziej wymagająco
W wyścigu mężczyzn również nie zabraknie ubiegłorocznego mistrza Martena van Riela, który: „cierpliwe czekał na wyścig, aby móc wybuchnąć”. Co ciekawe Van Riel będzie miał do tego aż dwie okazje. Tydzień przed zawodami w Singapurze, wystartuje w IRONMAN South Africa. Przyznał, że to: „niełatwy dublet”, jednak „to jedyny sposób, aby zdobyć slot na mistrzostwa świata IM w Nicei i być konkurencyjnym w ogólnym rankingu T100”.
– Zobaczymy, czy będę tego żałować – dodał Marten van Riel.
W Singapurze mistrza T100 czeka zacięta rywalizacja. Jednym z jego przecinków będzie srebrny medalista igrzysk olimpijskich Hayden Wilde. Ten nie ukrywa swojej ekscytacji związanej z rywalizacją z Van Rielem. Jak zapowiada, ma zamiar go trochę „podrażnić”.
– Jestem podekscytowany ściganiem się z Martenem [Van Rielem]. W ostatnich latach mieliśmy kilka starć na krótszych dystansach, ale wiem, że jego specjalnością są dłuższe trasy. Będzie niezwykle agresywny, więc czekam na ten pojedynek i na to, by trochę go podrażnić w trakcie sezonu – mówi Wilde.
Wilde i van Riel nie będą jednak jednymi zawodnikami z ambicją na zwycięstwo. Youri Keulen, obrońca tytułu mistrza T100 Singapore, który w zeszłym roku na trasie zostawił całą swoją energię, nie może doczekać się powrotu. Zapewnia, że w 2025 będzie przygotowany jeszcze lepiej, niż w poprzednim sezonie.
– Wiem, że tegoroczna seria T100 będzie bardziej konkurencyjna i wymagająca w każdej dyscyplinie, więc nie chcę zostawić niczego przypadkowi w moich przygotowaniach. Włączam więcej sesji w upale i różne inne metody, by mieć pewność, że będę gotowy. Wiem, że muszę zaprezentować swoją najlepszą formę – komentuje.
Zdaniem wielu osób, czarnym koniem zawodów jest natomiast Jelle Geens. Jako jedyny w ubiegłym sezonie pokonał Martena Van Riela. Dokonał tego w swoim debiucie w serii T100 w Las Vegas. Oprócz tego w rywalizacji w Singapurze pojawią się takie triathlonowe nazwiska jak: Sam Long, Mika Noodt, Rico Bogen, Fred Funk, Léo Bergère czy Vincent Luis.
Lista startowa T100 Singapur – mężczyźni
- Morgan Pearson
- Marten Van Riel
- Kyle Smith
- Jelle Geens
- Sam Long
- Mika Noodt
- Rico Bogen
- Youri Keulen
- Mathis Margirier
- Justus Nieschlag
- Fred Funk
- Gregory Barnaby
- Antonio Benito-Lopez
- Nicolas Mann
- Menno Koolhaas
- Léo Bergère
- Hayden Wilde
- Vincent Luis
- Tyler Mislawchuk (dzika karta)
- Max Stapley (dzika karta)