Wysokie miejsca polskich juniorów na MŚ w aquathlonie

Solidny występ polskich reprezentantów na mistrzostwach świata w aquathlonie. Na Słowacji wystartowało troje naszych juniorów. Maja Wąsik, Jan Chrzanowski oraz Karol Armuła ukończyli rywalizację w środku stawki. W kategorii AG sklasyfikowanych zostało dwóch zawodników z Polski.

W Samorin, mieście położonym na południowy wschód od Bratysławy, rozpoczął się wydłużony weekend z wieloma interesującymi wydarzeniami triathlonowymi. W położonym na Słowacji rekreacyjnym kompleksie X-Bionic Sphere wspólny event organizują ITU oraz PTO. Zmagania rozpoczynają zawody organizowane przez pierwszą federację (MŚ w aquabike, aquathlon oraz na dystansie 100 km). Kulminacją weekendu będzie wyścig Collins CUP dla zawodowców, a także wyścigi dla age-grouperów.

MŚ w aquathlonie 2022 – juniorzy

Na Słowację o medale pojechało walczyć troje Polaków. Wśród kobiet jest to Maja Wąsik, a wśród mężczyzn Jan Chrzanowski oraz Karol Armuła. Do pokonania był dystans 1 km pływania oraz 5 km biegu.

Chrzanowski kilka dni temu zaliczył solidny start w Rydze na pucharze Europy juniorów i tutaj też liczyliśmy na jego dobry występ. O szczegółach dotyczących jego startu na PEJ można dowiedzieć się po skorzystaniu z poniższego odnośnika.

Rywalizacja mężczyzn

Mężczyźni wystartowali o godz. 10:30. W rywalizacji juniorskiej udział wzięło 16 zawodników. Na 6. miejscu wyścig ukończył Jan Chrzanowski (00:32:04), a na 8. miejscu Karol Armuła (00:32:11).

Zwyciężył Márton Kropkó, który na zawodach triathlonowych w Rydze był drugi. To kolejny świetny start tego utalentowanego juniora. Czas zwycięzcy to 00:29:13. Jest to na tyle dobry rezultat, który dał młodemu Węgrowi 3. miejsce w klasyfikacji elity.

Srebrny medal zdobył Bułgar Alexander Bozhilov (00:30:34), a brązowy Słowak Ul Denša (00:31:28).

Rywalizacja kobiet

Kobiety wystartowały pięć minut po mężczyznach. Na liście startowej było 13 zawodniczek. Nasza jedyna reprezentantka na tych zawodach Maja Wąsik ukończyła wyścig na 6. miejscu.

Najlepszą juniorką została Márta Kropkó, która prawdopodobnie jest młodszą siostrą zwycięzcy w kategorii mężczyzn Mártona Kropkó. Węgierka osiągnęła dużą przewagę na mecie nad resztą stawki. Jej czas to 33:17. Kolejne dwa miejsca na podium również zajęły reprezentantki Węgier. Romina Nádas straciła 1 minutę 16 sekund do zwyciężczyni, a Laura Inez Papp 1 minutę i 23 sekundy.

MŚ w aquathlonie 2022 – AG

W różnych kategoriach wiekowych mężczyzn i kobiet sklasyfikowano dwóch zawodników z Polski. Jakub Brzóska ukończył wyścig na 2. miejscu w kategorii M-25 (00:32:50), a Jakub Roszuk był 16. w kategorii M-40 (00:42:55). Gratulujemy.