Najciekawsze wydarzenia tygodnia – podsumowanie

To był emocjonujący tydzień dla triathlonistów i kibiców na całym świecie – w miniony weekend zadebiutował The PTO Tour. Najlepsi z najlepszych ścigali się w pierwszych zawodach tego cyklu – PTO Canadian Open, gdzie pula nagród wyniosła 1 mln dolarów! Za nami także udane występy Polaków na arenach międzynarodowych: Matylda Wojakiewicz wywalczyła 5. miejsce w zawodach pucharu Europy juniorek, a punkty do rankingu olimpijskiego zdobyli w pucharze świata Roksana Słupek i Michał Oliwa. Co jeszcze ciekawego wydarzyło się w minionym tygodniu w triathlonie?

Debiut PTO Canadian Open, 23-24 lipca

W kanadyjskim Edmonthon odbyły się pierwsze zawody w ramach debiutującego cyklu – The PTO Tour. Na to wydarzenie czekali triathloniści i kibice na całym świecie. I nie zawiedli się! Rywalizacja gwiazd triathlonu oraz fakt, że w puli nagród był 1 mln dolarów, rozpalały emocje już przed startem. Listy startowe były bowiem skrupulatnie analizowane i szeroko komentowane, a roszady na nich trwały do ostatniej chwili. Niewątpliwie impreza ta wyróżniła się także wyjątkowym dystansem, na jakim musieli zmierzyć się zawodnicy – łączna długość trasy wynosiła 100 km (2 km pływanie, 80 km rower, 18 km bieg). O tym, że zawody zorganizowane zostały z wielkim rozmachem świadczyć może również to, że wyścig zawodników transmitowany był na kanale Eurosportu.

Tak jak można było się spodziewać, rywalizacja na trasach zawodów była bardzo wyrównana i zacięta. Najlepszą zawodniczką okazała się Ashleigh Gentle. W rywalizacji mężczyzn do samego końca nie wiadomo było, który z Norwegów, Gustav Iden czy Kristian Blummenfelt, stanie na najwyższym stopniu podium. Ostatecznie zwycięzcą został Gustav Iden.

Puchar świata w Pontevedra, 24 lipca

Rywalizacja kobiet i mężczyzn na pucharze świata w hiszpańskiej Pontevedra odbywała się na dystansie olimpijskim. Zawodnicy walczyli nie tylko o laur zwycięstwa, ale także o cenne punkty do kwalifikacji olimpijskiej.

Roksana Słupek zaliczyła udany występ i wywalczyła 16. miejsce. Dało jej to duży zastrzyk punktowy do rankingu olimpijskiego, a tym samym miejsce w TOP50 klasyfikacji generalnej pucharu, premiowane awansem na IO. Jeśli chodzi o Polaków, Michał Oliwa ukończył wyścig na 29. pozycji i zdobył pierwsze punkty do rankingu olimpijskiego. James Kadziak dobiegł na metę na 53. miejscu.

Puchar Europy juniorów w Taborze, 24 lipca

Świetny wynik uzyskała Matylda Wojakiewicz na pucharze Europy juniorów w czeskim Taborze. Zbierająca doświadczenie na arenie międzynarodowej zawodniczka zajęła bardzo dobre 5. miejsce w mocno obsadzonym wyścigu. To dopiero jej drugi start w zawodach tej rangi. Po raz pierwszy walczyła na pucharze Europy juniorów w Rzeszowie, gdzie zajęła 3. miejsce.

W rywalizacji mężczyzn wystartował Marcel Kozaczkewicz. Polak został sklasyfikowany na 45. pozycji.

Piotr Biankowski pierwszym Polakiem, który przepłynął Loch Ness, 22 lipca

Było to niezwykle wymagające zadanie, bo szkockie jezioro zaliczane jest przez Marathon Swimming Hall of Fame do jednego z trzynastu najtrudniejszych na świecie. Woda ma kolor ciemnej rdzy i niską przejrzystość. Podczas startu temperatura wody wynosiła niecałe 14 stopni Celsjusza! Biankowski mógł być ubrany tylko w kąpielówki, okularki oraz czepek. Nie mógł korzystać z pianki. Udało się! Pokonał 37 km jeziora Loch Ness w czasie 12 godzin, 16 minut oraz 25 sekund.

Piotr Biankowski współpracuje z Fundacją Ronalda McDonalda. Połączył swoje wyzwanie ze zbiórką charytatywną na zakup łóżek dla rodziców chorych dzieci. Trafią one do Szpitali Pomorskich w Gdyni oraz Wejherowie. Celem było zebranie 5000 złotych, ale w tym momencie kwota ta jest przekroczona już ponad dwukrotnie!