„Nie lubię mówić o marzeniach. Wolę zamieniać je w cele”. Kim jest Paulina Klimas?

Ta zawodniczka ceni sobie cierpliwość. Paulina Klimas to kilkukrotna mistrzyni Polski i wojskowa mistrzyni świata. Choć przez ostatnie dwa sezony mierzyła się z problemami zdrowotnymi, nie zrezygnowała z marzenia o igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

ZOBACZ TEŻ: Paulina Klimas: „Ja potrafię być cierpliwa i to w sobie lubię”

Paulina Klimas urodziła się w październiku 1995 roku na Śląsku. Obecnie jest jedną z najwyżej klasyfikowanych polskich triathlonistek. Po obozach i wyścigach chętnie wraca w rodzinne strony.

10 lat pływania

Wzorowy obiad? Rolada, kluski śląskie i kapusta. W wywiadzie dla Akademii Triathlonu Paulina Klimas przyznała, że jest bardzo przywiązana do miejsca, z którego pochodzi: Uwielbiam po obozach i startach wracać do moich Ćwiklic, do rodziny. Tam najszybciej się regeneruję. Jako dziecko nie planowała nigdy dalekich podróży, a jeśli myślała o karierze sportowej, to jeszcze nie jako triathlonistka.

W młodości jej dyscypliną było pływanie. Klimas trenowała około 10 lat, a jej sportową inspiracją była Otylia Jędrzejczak. Gdy skończyła szkołę w Oświęcimiu i zaczynała studia, musiała podjąć decyzję: co dalej? Postanowiła wówczas nie rozwijać dalej kariery pływackiej, chciała za to spróbować triathlonu.

Paulina Klimas na podium

Jej pierwszy start to Marbruk Triathlon Charzykowy. Niestety nieumiejętnie przeprowadzałam moje strefy zmian – opowiada. Nic jeszcze o tym nie wiedziałam, ale start ukończyłam. Sumiennie przyłożyłam się do triathlonowych treningów, wkręciło mnie to.

źródło: pless.pl

ZOBACZ TEŻ: Zaczęła od aquathlonu, dziś zajmuje się triathlonem kwalifikowanym. Kim jest Roksana Słupek?

Pierwsze sukcesy pojawiły się błyskawicznie. W 2016 roku stanęła na podium MP w Gdańsku, z tytułem wicemistrzyni na dystansie olimpijskim w kategorii U-23. Niedługo później wygrała młodzieżowe mistrzostwa Polski na dystansie sprinterskim i olimpijskim – po zaledwie roku trenowania triathlonu.

W jednych barwach

Zawodniczka przez 12 lat reprezentowała Klub Sportowy Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Po przeszło dekadzie zmieniła klubowe barwy.

– Bardzo chciałam podziękować za drogę, którą wspólnie przeszliśmy i każde wsparcie w moim sportowym rozwoju od pływaka po triathlonistę! – komentowała. Od teraz reprezentować będę klub Swimtrirzeszow! Wierzę, że przed Nami dużo pięknych, sportowych momentów.

Przez lata swojej sportowej kariery Klimas wielokrotnie stawała na podium w mistrzostwach Polski w dystansach sprinterskich i olimpijskich. Trzykrotnie zajęła w zawodach 1. miejsce. Bardzo dobrze radzi sobie w wyścigach międzynarodowych. Puchar Świata w Napier – pierwszy start w sezonie 2024 – ukończyła na 11. miejscu ze świetnym czasem 00:57:38! Natomiast jej najbardziej charakterystycznym sukcesem są Wojskowe Mistrzostwa Świata.

Szer. Paulina Klimas

– To było niesamowite przeżycie reprezentować i wygrywać nie tylko dla kraju ale jeszcze dla Wojska Polskiego! To wielka duma być żołnierzem – pisała. W 2022 roku Paulina Klimas wygrała Wojskowe Mistrzostwa Świata w Aguilas.

źródło: Paulina Klimas Triathlon/Facebook

ZOBACZ TEŻ: Wychowany przez rodzinę i triathlon. Kim jest Piotr Ławicki?

Na metę przybiegła jako druga z czasem 2:06:36, jednak Francuzka, która ukończyła wyścig szybciej, została zdyskwalifikowana, podobnie jak kilka innych uczestniczek. Powodem okazał się brak numerów startowych na rowerach. Klimas wróciła z zawodów z dwoma złotymi medalami – w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

„Byłam w trybie walki”

Sport to nie tylko sukcesy. Dwa sezony w karierze zawodniczki były wyjątkowo bolesne – zmagała się z kontuzjami, chorobami i trudami powrotu do formy. Nieszczęśliwa passa zaczęła się od złamanego żebra. Do tego doszła borelioza, później poważna rana biodra i zakażenie.

Gdy udało jej się wrócić do formy, upadła podczas jednego ze startów i doznała kolejnej kontuzji żeber. Niedługo później ucierpiało również biodro. Zapytana w jednym z wywiadów, co było dla niej najgorsze w próbach powrotu, odpowiedziała: Myśl, że nie zdążę.

ZOBACZ TEŻ: Paulina Klimas po Pucharze Świata w Tangier: „Życie uczy pokory”

– Mam wrażenie, że przez parę miesięcy byłam w trybie walki – opowiada. Coś się działo, musiałam się odbudować, ciągle walczyć, byłam tym zmęczona. Tak naprawdę nie było w tym roku startu, do którego byłabym przygotowana i gdybym miała czekać na dobry moment pewnie od maja nie zobaczylibyście mnie na starcie, ale postanowiłam podjąć walkę na tyle, ile to było możliwe. To ciężkie doświadczenie.

Cel – igrzyska olimpijskie

Jednym ze znanych celów Pauliny Klimas są igrzyska olimpijskie w Paryżu. Potwierdziła to m.in. w wywiadzie dla Akademii Triathlonu. W tej samej rozmowie przyznała, że niechętnie opowiada o sportowych planach: Nie lubię mówić o marzeniach. Wolę zamieniać je w cele i się nimi zbytnio nie dzielić. Jeśli się spełnią, to wtedy Wam powiem.

Choć przeżyła dwa trudne sezony, nie zrezygnowała z myśli o Paryżu. W zeszłorocznej symulacji olimpijskiej zajęła 42. miejsce. Ponadto reprezentowała Polskę w triathlonowej próbie przedolimpijskiej, którą zakończyła na 35. pozycji.

fot.: Janos M. Schmidt/World Triathlon

ZOBACZ TEŻ: Igrzyska Europejskie: Rywalizacja o nominacje olimpijskie Paryż 2024

– Kwalifikacja zajmuje całe 2 lata i zawodnik musi przez tak długi okres utrzymywać maksymalne predyspozycje, by osiągnąć czołowe miejsca na pucharach świata i wyścigach serii WTS – opowiedział Mateusz Kaźmierczak, trener Klimas. Triathlonowa kwalifikacja kobiet jest jedną z najtrudniejszych – dla zawodniczek przypada 55 miejsc.

Gabriela Bortacka
Gabriela Bortacka
Redaktorka. Pisze głównie o sporcie i historii. W jednym i drugim szuka przede wszystkim inspirujących ludzi. Z wykształcenia dziennikarka i antropolożka kultury.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,814ObserwującyObserwuj
21,600SubskrybującySubskrybuj

Polecane