Odpowiednie przyszykowanie się do badań przeprowadzanych w laboratorium

Każdy pacjent powinien raz w roku zrobić badania o charakterze profilaktycznym w laboratorium, które pozwolą sprawdzić całkowity stan organizmu, a w momencie złych wyników zacząć leczenie tak prędko jak to możliwe. Lekarze pierwszego kontaktu nie przykładają zbyt dużej wagi do tego, aby wysyłać swoich pacjentów na badania profilaktyczne, dlatego o skierowanie do laboratorium warto po prostu poprosić, a nieraz nawet wymusić to na lekarzu pierwszego kontaktu. Jak przygotować się na badania krwi i nie tylko?

W jaki sposób przygotować się do pobrania krwi?
W większości laboratoriów na badania nie musimy się umawiać, wystarczy po prostu przybyć do określonej godziny, aby poddać się pobraniu krwi. W poniektórych punktach poboru krwi, przede wszystkim w niewielkich przychodniach niezbędne jest uprzednie zapisanie się. Zdecydowana większość badań, które realizowane są z krwi jest wykonywana na czczo, oznacza to, że idąc po prostu do laboratorium rano nie należy nic spożywać, a także pić, nie licząc wody rzecz jasna. Najlepiej, aby kolacja także nie była zbyt wielka. Chorzy, którzy przyjmują stałe medykamenty powinni porozmawiać ze swoim lekarzem, który postanowi, czy możliwe jest odstawienie środka przed badaniem, albo nie ma takiej konieczności lub możliwości.

Alternatywne badania laboratoryjne
Naturalnie w laboratorium bada się nie tylko krew, lecz świadczy się również inne badania. W przypadku potrzeby zbadania moczu należy pobrać próbkę moczu ze środkowego strumienia do odpowiedniego pojemniczka, który należy nabyć w aptece. To samo odnosi się do kału – powinien on zostać pobrany do pojemniczka z poszczególnych części kału. W laboratorium przeprowadza się również różnorodne wymazy, chociażby z gardła albo policzków. Właściwe postępowanie pacjenta przed pobraniem próbki wymazu jest niezwykle istotne. Nie należy spożywać ani pić niczego przed pozyskaniem próbki, nie wolno również myć jamy ustnej a także palić papierosów. Także w przypadku tego badania pacjent powinien być na czczo. Jeżeli pacjent został skierowany na inny rodzaj badań, przykładowo na badanie męskiego nasienia, wtedy na pewno otrzyma on porady dotyczące odpowiedniego przyszykowania się do nich.

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,772ObserwującyObserwuj
19,300SubskrybującySubskrybuj

Polecane