Paratriathlon – podział na grupy startowe

Czytelnikom AT chciałbym przybliżyć tematykę paratriathlonu zarówno w wydaniu światowym jak i krajowym oraz przekonać do twierdzenia, że paratriathlon i przygotowanie do tej trudnej dyscypliny sportu nie różni się niczym od wysiłków i metod przygotowania do ‘klasycznych’ konkurencji triathlonowych. W pierwszym artykule skupiłem się na przybliżeniu zasad podziału zawodników na grupy startowe oraz reguł obowiązujących podczas zawodów paratriathlonowych w formule promowanej przez ITU. Tematy kolejnych artykułów w dużej mierze zależeć będą od zainteresowania i pytań jakie się pojawią. Zachęcam do zaznajomienia się z tematyką paratriathlonu zarówno kandydatów na paratriathlonistów jak również pozostałych, z którymi mam nadzieję będziemy mieli okazję rywalizować jak równy z równym na naszym krajowym podwórku. 

 

 

paratri1 grupy

Fot. ze strony http://www.triathlon.org/paratriathlon

 

Osoby niepełnosprawne od wielu lat biorą czynny udział w wielu imprezach triathlonowych na całym świecie. Każdego roku wybitni para-triathloniści otrzymują zaproszenie do startu w kultowym IM na Hawajach. Sportowcy niepełnosprawni starują też regularnie w największej triathlonowej ‘lidze’ ITU World Triathlon Series, gdzie walczą o punkty w Pucharze Świata oraz kwalifikację na imprezy rangi mistrzowskiej. ITU organizuje zawody paratriathlonowe głównie na dystansie sprinterskim 0.75/20/5 w formule bez draftingu. Punkty zdobywane w tym i następnym sezonie uwzględniane będą w kwalifikacjach na przyszłoroczną paraolimpiadę w Rio de Janeiro. Zawody paratiathlonowe pod patronatem ITU organizowane są od ponad 15 lat, jednak prawdziwy wzrost zainteresowania tymi zawodami nastąpił po włączeniu paratriathlonu do programu Igrzysk Olimpijskich.  

 

 paratri2 grupy

Fot. ze strony http://www.triathlon.org/paratriathlon (test przedolimpijski w Rio de Janeiro)

 

Od kilku sezonów liczba zawodników startujących w paratriathlonie szybko rośnie, wraz z frekwencją rośnie również poziom, a wyniki osiągane przez zawodników niepełnosprawnych niewiele odstają od wyników osiąganych przez pełnosprawnych triathlonistów. Włączenie paratiathlonu do grona konkurencji olimpijskich wymusiło zmniejszenie liczby i reorganizację zasad przydzielania grup startowych, w jakich rywalizują zawodnicy niepełnosprawni. Od ubiegłego sezonu obowiązuje podział na 5 grup startowych od PT1 do PT5. 

 

W grupie PT1 starują zawodnicy rywalizujący na wózkach, w tej grupie etap rowerowy pokonywany jest na handbike-u, natomiast etap biegowy zawodnicy pokonują na wózku sportowym. Grupy PT2 – PT4 zarezerwowane są dla osób z dysfunkcjami narządu ruchu, zawodnicy z większymi dysfunkcjami starują w grupie PT2, a z najmniejszymi w grupie PT4, grupa startowa PT3 obejmuje zawodników z umiarkowanymi dysfunkcjami narządu ruchu. Zawodnicy w grupach PT2 – PT4, etap rowerowy pokonują na rowerze, przy czym dopuszczalne jest dostosowanie roweru do potrzeb zawodnika, np. dopuszczalna jest specjalna przystawka do kierownicy umożliwiająca kierowanie rowerem zawodnikowi bez przedramienia lub przystawka do siodełka umożliwiająca podparcie kikuta amputowanej nogi. Zawodnicy jednoręczni bardzo często korzystają z rowerów z obcięta kierownicą (zawsze to kilkadziesiąt gramów mniej :-)). Etap biegowy może być pokonany w specjalnych protezach lub przy wsparciu kul. 

 

 paratri3 grupy

 (Oct. 21, 2012 – Źródło: Sandra Mu/Getty Images AsiaPac)

 

Ostatnią grupą jest grupa PT5, w której rywalizują zawodnicy z dysfunkcją narządu wzroku. W grupie tej startują zarówno zawodnicy niewidomi jak i zawodnicy niedowidzący, żeby umożliwić wspólną rywalizację zawodników niewidomych i niedowidzących zawodnicy niewidomi starują 2-3 minuty wcześniej niż zawodnicy niedowidzący. Różnica czasowa zależy od specyfiki trasy i ustalana jest każdorazowo przez organizatora zawodów. Wszyscy zawodnicy z grupy PT5 zobowiązani są do pokonania poszczególnych dystansów według identycznych zasad. Cały triathlon zawodnik niewidomy/niedowidzący pokonuje wraz z przewodnikiem. Podczas pływania zawodnik i przewodnik muszą płynąć obok siebie połączeni krótką linką, której długość oraz rozciągliwość określa regulamin. Etap rowerowy pokonywany jest na tandemie, gdzie przewodnik prowadzi tandem a zawodnik siedzi z tyłu. Podczas biegu zawodnik z przewodnikiem ponownie połączeni są specjalną linką.

 

 paratri4 grupy

Na zdjęciu Jarek Skiba i Marcin Suwart (Fot. ze strony https://www.facebook.com/skiba.suwart)

 

 

Zasady kwalifikacji do poszczególnych grup są mocno sformalizowane, a przydzielenie grupy odbywa się na specjalnych sesjach kwalifikacyjnych, gdzie kandydat staje przed komisją złożoną z licencjonowanych specjalistów. ITU wraz z IPC (International Paraolympic Committee) zapewnia sesje kwalifikacyjne w ramach wybranych pucharów świata w paratriathlonie i informacji tych należy szukać w kalendarzu imprez ITU.

 

Żeby przybliżyć zainteresowanym zasady kwalifikacji zawodników do poszczególnych grup startowych pokusiłem się o kilka przykładów, zaznaczam jednak, że nie mam uprawnień klasyfikatora, a każde schorzenie traktowane jest przez komisję klasyfikacyjną indywidualnie, więc poniższy podział nie musi być w 100% poprawny. 

Do grupy PT1 klasyfikowani są zawodnicy poruszający się na wózkach, przykładowo zawodnicy, którzy obecnie ścigają się na hanbikach lub wózkach sportowych. Do tej grupy trafiliby zapewne nasi wspaniali paraolimijczycy Rafał Wilk i Tomasz Hamerlak.

 

paratri5 grupy

Na zdjęciu: Joanna Mendak, Rafał Wilk, Tomasz Hamerlak Fot. ze strony http://sportinesse.pl/paraolimpijczycy-zwyciezcami-ironman-gdynia-sztafety/

 

W grupie PT2 startują zawodnicy po amputacji nogi powyżej kolana lub z całkowitym niedowładem jednej nogi. Do tej grupy kwalifikują się także zawodnicy po amputacji dwóch kończyn (np. obie nogi amputowane poniżej kolana), którzy są w stanie biegać przy wsparciu protez. Oczywiście zawodnicy Ci podczas jazdy rowerem oraz podczas biegu używają specjalnych protez. Do tej grupy z dużym prawdopodobieństwem trafiłby Jasiek Mela, który startował podczas tegorocznej edycji Herbalife Ironman 70.3 Gdynia. Do tej grupy trafiłby również paraolimpijczyk Andrzej Szczęsny (narciarz zjazdowy oraz „odkryty” przez znaną telewizję skoczek do wody). 

 

 

  paratri7 grupy

 

 

 paratri6 grupy

 

W grupie PT3 starują między innymi zawodnicy po amputacji lub z niedowładem całej ręki. Do tej grupy trafiają także zawodnicy po amputacji nogi poniżej kolana, oni również używają specjalnych protez lub kul. Do tej grupy należy Roberto Carlos, reprezentant Meksyku (fotografia nr 3).

 

W grupie PT4 startują zawodnicy po amputacji lub z niedowładem przedramienia oraz zawodnicy po amputacji stopy lub niedowładem podudzia. Do tej grupy prawdopodobnie kwalifikuje się autor niniejszego artykułu.

 

 paratri8 grupy

Fot. Herbalife Traithlon Gdyni 2014 – sprint

 

W grupie PT5 od ponad roku startują z powodzeniem i pierwszymi sukcesami dwaj nasi eksportowi paratriathloniści Marcin Suwart i Łukasz Wietecki. Przewodnikiem Marcina jest znany  i lubiany trener i triathlonista Jarek Skiba, natomiast przewodnikiem Łukasza jest rewelacyjny triathlonista Tomasz Domagała.

 

paratri9 grupy

Na zdjęciu Tomasz Domagała oraz Łukasz Wietecki 

Fot. ze strony https://pl-pl.facebook.com/lukaszwieteckitomaszdomagala

 

W następnym artykule przedstawię krótką relację z pucharu świata w paratriathlonie, który odbył się 05.09.2015 w Edmonton.

Powiązane Artykuły

4 KOMENTARZE

  1. Widziałem Jaska Melę w czasie startu w Gdyni – niesamowita sprawa ! Popieram ideę organizowania zawodów paratriathlonowych oraz większego udziału sportowców niepełnosprawnych w klasycznych imprezach trithlonowych.

  2. Tutaj to dopiero hart ducha jest potrzebny. Słowa „Iron Man” nabierają nowego znaczenia 🙂

  3. Przyznam że myślałem kiedyś że zawodnicy z „mniejszą” niepełnosprawnością moją po prostu fory. Teraz już wiem jak to jest rozwiązane. Dzięki.

  4. Miejmy nadzieję, że takie występy jak tegoroczne ośmielą kolejnych sportowców niepełnosprawnych do rywalizacji w paratriathlonie. Ich wysiłek treningowy i wyniki na zawodach zasługują na większy rozgłos.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,758ObserwującyObserwuj
17,900SubskrybującySubskrybuj

Polecane