Adrian Kostera i Piotr Meller są już w Chile i szykują się do startu w wyścigu Patagonman XTri. Co wiemy o tym wyścigu i jaką rolę odegra w nim Adrian Kostera?
ZOBACZ TEŻ: Na slota można czekać latami – kto z Polaków wystąpi w wyścigu Norseman 2023?
Tym razem uwaga skupiona będzie na Piotrze Mellerze. To On1 4 grudnia wystąpi w jednym z najtrudniejszych triathlonów świata Patagonman Xtri, a Adrian Kostera będzie go supportował i przebiegnie z nim ostatnie 12 km. Dwuosobowy zespół jest już w Chile i szykuje się do wyścigu, który rozpocznie się w nocy z soboty na niedzielę.
1 Prawdopodobnie nie będzie jedynym Polakiem – patrz ostatni akapit.
O Patagonman XTRI
Patagonman jest jednym z szesnastu ekstremalnych triathlonów wchodzących w skład XTri World Tour. Najbardziej znanym wyścigiem tej serii jest Norseman XTri, który rozgrywany jest rokrocznie w każdą pierwszą sobotę sierpnia. Więcej o tym wydarzeniu i o Polakach biorących w nim udział, można przeczytać tutaj: Polacy w Norseman 2023.
Podobnie jak w wyścigu Norseman, na trasę Patagonman wyruszyć może ograniczona liczba uczestników. Cap wyścigowy wynosi 300 miejsc, z czego 250 przyznawanych jest w formie losowania. Warto zaznaczyć, że w Patagonman 2022 można wygrać slota do mistrzostw świata XTri World Tour (Norseman 2023) – 4 sloty za zdobyte miejsca i 4 dzikie karty.
Trasa wyścigu – komentarz Adriana Kostery
Początek wyścigu w Chile wygląda niemal tak samo jak w Norwegii. Zawodnicy wchodzą na prom i rankiem skaczą do wody o temperaturze 10-12 stopni, żeby pokonać dystans 3,8 km. Strefa T1 znajduje się w miejscowości Puerto Chacabuco.
– Moim zadaniem będzie supportowanie Piotra. Będę czekał na niego, aż wyjdzie z fiordu. Trzeba będzie go ogrzać, bo będzie mocno wychłodzony, a potem wsadzić na rower – mówi na nagraniu z Chile Adrian Kostera.
Po zmianie czeka ich 180 km jazdy na rowerze trasą, która przez 80% swojej długości jest podjazdem, a przewyższenie sięga 2439 metrów. Trudnością na tym odcinku jest również zmieniająca się temperatura, która waha się od 4 do 22 stopni. Strefa T2 zlokalizowana jest w miejscu o nazwie Villa Cerro Castillo.
– Przez pierwsze i ostatnie 20 km trasy rowerowej, a także w jej środkowej części support nie może pomagać, ale poza tym będę na trasie podawać mu jedzenie. W ogóle dużo będzie też logistyki z ubraniami, bo będą duże różnice temperatur. Po pływaniu będzie blisko zera, a później kilkanaście, nawet do dwudziestu stopni. Ogólnie słonecznie, ale na przykład dzisiaj bardzo wiało.
– Na końcu będzie maraton. Wtedy też będę go [Piotra] trochę supportował, a ostatnie 12 km maratonu pobiegniemy razem. Ja pakuję wszystko na siebie – w razie czego będę miał ubrania, lampkę i jedzenie. Towarzyszę Piotrowi do samej mety.
Pliki .gpx i .tcx można znaleźć tutaj: Trasa Patagonman.
![]() |
![]() |
Informacje końcowe
Wyścig Patagonman 2022 (trzecia edycja) odbędzie się 4 grudnia. Początek o godz. 05:00 czasu lokalnego. Niestety na ten moment nie udało nam się jeszcze zlokalizować trackera do tego eventu – jak tylko zdołamy to zrobić, zaktualizujemy ten tekst.
Podobnie jest również z oficjalną listą startową. Póki co natrafiliśmy na dokument, który jednak ciężko uznać za w pełni wiarygodne źródło. Warto jednak zaznaczyć, że oprócz Piotra Mellera na tej liście znajdowało się jeszcze kilka innych polsko brzmiących nazwisk.