Najważniejsze wydarzenia tygodnia – podsumowanie

W triathlonie nie ma nudy! Kolejny tydzień przyniósł nam wiele ciekawych wydarzeń, zarówno z samych sportowych aren, jak i z ich otoczenia. W Krakowie rozegrane zostały mistrzostwa Polski na widowiskowym, sprinterskim dystansie, a organizacje sportowe – PZTri, MKOl, Ironman podjęły ważne dla nas decyzje. Co jeszcze się działo w minionym tygodniu w triathlonie?

MP w Krakowie na dystansie sprint, 30-31 lipca

Wiele mistrzowskich zmagań śledziliśmy w miniony weekend w ramach imprezy Elemental Tri Series Kraków – Niepołomice. O tytuły mistrzowskie w sprincie, supersprincie lub wyścigu na dystansie OOM ścigali się zawodnicy z różnych kategorii. Obserwowaliśmy rywalizację juniorów, juniorek, U23 i elity, a także młodzieży należącej do grup młodzików, młodziczek, juniorów i juniorek młodszych. Kibicowaliśmy również zawodnikom walczącym o medale poszczególnych kategorii wiekowych wśród amatorów i amatorek na dystansie supersprintu oraz drużynom rywalizującym o tytuł najlepszych klubowych sztafet MIX.

Najciekawiej podczas mistrzostw Polski w Niepołomicach zapowiadała się rywalizacja na dystansie sprinterskim. I tak też się stało! Kibice otrzymali wyjątkową dawkę emocji podczas wyścigu. Ostatecznie, wśród kobiet w mistrzostwach Polski open zwyciężyła Natalia Zych uzyskując czas 01:01:38. Kolejne miejsca na podium wywalczyły Marta Łagownik (01:01:57) oraz Joanna Woźniak (01:02:12).

Pośród mężczyzn w kategorii open w Krakowie najlepszy był Michał Oliwa, na metę wpadł z czasem 00:54:44. Drugie miejsce na podium wywalczył po niesamowitej walce Kacper Stępniak (00:55:38). Trzecie miejsce zajął Mateusz Głuszkowski (00:55:48), jednocześnie zwyciężając w kategorii U23.

PZTri wybrał organizatora MP na średnim dystansie, 28 lipca

To już jest drugie podejście w tym sezonie do organizacji mistrzostw Polski na „połówce”. Pierwotnie impreza tej rangi miała odbyć się w lipcu podczas JBL Triathlon Poznań. Jednak z powodu złego stanu Malty odwołana została część pływacka, a zawody odbyły się w formule duathlonu i bez mistrzowskiej rangi. W takiej sytuacji Polski Związek Triathlonu musiał poszukać nowego organizatora. Został on wyłoniony spośród grupy organizatorów imprez triathlonowych zaplanowanych w drugiej części sezonu. Na podstawie wyniku przeprowadzonego konkursu organizacja mistrzostw Polski została przyznana Enea IRONMAN 70.3 Poznań, a zawody odbędą się 4 września.

Co jest ważne, każdy zawodnik, który był na liście startowej JBL Triathlon Poznań, przy rejestracji do Enea IRONMAN 70.3 Poznań będzie mógł skorzystać z pierwszego progu cenowego.

Ironman z 50  kilogramową kłodą – Sobierajski ustanawia nowy rekord, 26 lipca

Wojciech Sobierajski jest już nam znany z podejmowania się ekstremalnych wyczynów sportowych i dokonywania niemożliwego. Na swoim koncie ma bowiem kilkanaście rekordów Polski lub świata w sportach wytrzymałościowych i siłowych. Nowy sukces robi wrażenie, na pewno nie mniejsze niż dotychczasowe jego osiągnięcia. Pokonał on bowiem dystans pełnego Ironmana z obciążeniem w postaci kłody o wadze 50 kilogramów. Polak jest pierwszą osobą na świecie, która ukończyła takie wyzwanie. Zawodnik pokonał trasę w czasie 27:52:08.

Triathlonista został powołany do MKOl, 27 lipca

Triathloniści będą mieć swojego reprezentanta w MKOl! Stanie się tak dzięki temu, że dwukrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich Alistair Brownlee został powołany do Komisji Sportowców Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOI). Będzie on reprezentować głos zawodników w ruchu olimpijskim, a tym samym będzie miał wpływ na rozwój oraz umacnianie pozycji triathlonu w środowisku olimpijskim.

Wiadomo gdzie i kiedy odbędą się mistrzostwa świata IRONMAN 2023

Wiemy już, gdzie i kiedy odbędą się mistrzostwa świata IRONMAN w 2023 roku. Po tym, jak ogłoszono przeniesienie mistrzostw świata z 2021 roku z Kony do St.George, rozpoczęła się publiczna dyskusja na temat tego, czy te zawody powinny być rozgrywane poza Hawajami. Społeczność podzieliła się na dwa obozy: zwolenników i przeciwników decyzji o zmianie miejsca. Już wcześniej było wiadomo, że w 2022 roku wyścig wróci na Hawaje, jednak czekaliśmy na to, co władze IM postanowią w sprawie wyścigu przyszłorocznego. Ostatecznie organizatorzy zadecydowali o tym, że mistrzostwa świata IRONMAN 2023 pozostaną na Konie. Odbędą się 12 i 14 października. Pierwsze wystartują kobiety, a mężczyźni dwa dni po nich. Organizatorzy liczą na to, że dwudniowe zawody zaowocują wzrostem liczby uczestników i zwiększeniem liczby kibiców.