Do LOTTO Konferencji Triathlon – 3razyTAK, która odbędzie się 16 listopada, pozostał niecały miesiąc. Od początku października czytelnicy Akademii Triathlonu oddają swoje głosy na Imprezę Roku 2013. Podczas gali LOTTO Night poznamy również nazwisko najlepszej polskiej zawodniczki oraz zawodnika sezonu 2013. Wyboru poprzez tajne głosowanie dokonują trenerzy z całej Polski oraz członkowie zarządu PZTri.
Postanowiliśmy przedstawić Wam nominowane zawodniczki i zawodników wraz z krótkim wyliczeniem ich osiągnięć w sezonie 2013 oraz uzasadnieniem wyboru. Wśród nominowanych znaleźli się zarówno specjaliści od krótkich, jak i długich dystansów. Kolejność prezentowanych sylwetek jest alfabetyczna. Dzisiaj prezentujemy sylwetki pięciu nominowanych zawodniczek, a jutro przedstawimy sylwetki nominowanych zawodników.
Ewa Bugdoł (WLKS Kmicic Częstochowa)
Ewa rozpoczęła sezon 2013 w kwietniu od startu w Nowym Orleanie na zawodach Ironman 70.3 zajmując 7 miejsce z dobrym czasem 04:29:00. Podczas kolejnych startów już zawsze stawała na podium. Wygrała zawody w Suszu na długim dystansie, wychodząc z wody razem z czołówką mężczyzn, a tydzień później triumfowała na zawodach w Chiemsse w Niemczech na dystansie zbliżonym do długiego (2 km pływania – 86 km rower – 20,6 km biegu). W lipcu na zawodach w Mietkowie, Ewa po zaciętej walce z Ewą Komander, została Mistrzynią Polski na dystansie długim. Im bliżej końca sezonu, tym odnosiła coraz większe sukcesy. W Gdyni na Herbalife Triathlon zajęła trzecie miejsce w rywalizacji z mocnymi konkurentkami, ale za największy sukces może uznać start w Austrii. W Zell am See (pisaliśmy o tym TUTAJ) zajęła znakomite 3 miejsce z rewelacyjnym rekordem życiowym 04:17:31. Ostatni sukces Ewy Bugdoł to pierwsze miejsce w zawodach Pucharu Świata ITU w Chinach. Sezon kończy zawodami Ironman 70.3 w Austin (USA) w najbliższą niedzielę, 27 października. Ewa Bugdoł medalem z Mistrzostw Polski oraz znakomitą końcówką sezonu udowodniła, że jest czołową polską zawodniczką długodystansową.
Maria Cześnik (WTT Warszawa)
Sezon 2013 Maria rozpoczęła od startu w styczniu w East London w RPA (9 miejsce). Udział w zawodach powiązany był ze zgrupowaniem przygotowawczym do sezonu. Kolejne starty to 5. miejsce (najlepsza z Polek) w Pucharze Europy (dystans olimpijski) w Quartierze w Portugalii. Pierwsze podium w sezonie Maria osiągnęła podczas zawodów Ironman 70.3 St. Croix na początku maja, gdzie zajęła 3 miejsce. Największy sukces w 2013 roku to bez wątpienia trzecie miejsce podczas Mistrzostw Europy ETU Half Challenge w Barcelonie. Medal z Mistrzostw Europy to jedno z największych osiągnięć w karierze Marii Cześnik. Sukcesu z Barcelony nie udało się powtórzyć na Mistrzostwach Europy na dystansie olimpijskim w tureckiej Alanyi, gdzie zajęła 22 miejsce. Kolejny start w sezonie to zawody z cyklu Pucharu Świata w Kitzbuhel w Austrii, na jednej z najtrudniejszych tras na świecie, którego nie może uznać za udany. Miejsce 33 było dalekie od oczekiwań. Pierwsze zwycięstwa osiągnęła na polskich imprezach, 20 lipca, na dystansie olimpijskim podczas BEKO Ełk Triathlon oraz na prestiżowych zawodach na dystansie długim Herbalife Triathlon Gdynia. Ostatni start Marii w sezonie miał miejsce 12 października w koreańskim Tongyeong. Zajęła tam 6 miejsce, co jest najlepszym rezultatem ze wszystkich startów w Pucharze Świata w tym sezonie. Bez wątpienia godny wyróżnienia jest medal z Mistrzostw Europy w Barcelonie i zwycięstwa w polskich imprezach, natomiast o występach w Pucharze Świata, Maria Cześnik na pewno chciałaby jak najszybciej zapomnieć.
Agnieszka Jerzyk (REAL 64-sto)
Jak zaczęła, tak też skończyła. Agnieszka Jerzyk pierwszy start w sezonie 2013 może uznać za bardzo udany. Na początku maja rozpoczęła sezon od spektakularnego zwycięstwa w Pucharze Europy w Hiszpańskim Banyoles. Po udanym debiucie przyszedł czas na gorszy występ w Pucharze Świata (ITU WTS) – Agnieszka ukończyła zawody na 22 miejscu, a liczyła na zdecydowanie lepszą lokatę. Dwa tygodnie później w tureckiej Alanyi, Jerzyk wystartowała w Mistrzostwach Europy. W wyrównanej rywalizacji zajęła 15 miejsce, tracąc do zwyciężczyni nieco ponad dwie minuty. Kolejny raz stanęła na najwyższym stopniu podium w Polsce, w Suszu. Na Mistrzostwach Polski, na dystansie sprinterskim wywalczyła swój szósty tytuł mistrzowski. Zaledwie tydzień po starcie w Suszu zajęła drugie miejsce w Pucharze Europu w holenderskim Holten, również na dystansie sprinterskim. Kolejny start to piekielnie trudny Kitzbuhel, z ogromnym podjazdem. Agnieszka cały czas utrzymywała się w czołówce zawodniczek, zajmując ostatecznie bardzo dobre 8 miejsce.
Ulubionym dystansem Agnieszki Jerzyk jest dystans olimpijski i sprinterski. W 2013 roku zaliczyła również debiut na dystansie długim podczas zawodów LOTTO Poznań Triathlon, które wygrała. Dwa tygodnie po starcie w Poznaniu, Agnieszka wystartowała na Mistrzostwach Polski na dystansie olimpijskim w Górznie zdobywając drugi złoty medal Mistrzostw Polski w 2013 roku. Dobra passa Agnieszki skończyła się w Sztokholmie, podczas Pucharu Świata WTS. To chyba najgorszy jej start w sezonie – 35 miejsce na 40 zawodniczek. Po nieudanym starcie w stolicy Szwecji, przyszedł czas na Mistrzostwa Świata ITU w Londynie. Zawody zostały rozegrane na tej samej trasie, co podczas Igrzysk Olimpijskich. Niestety tym razem Londyn nie był zbyt gościnny dla Agnieszki. 31. miejsce pozostawia niedosyt. Po dwóch słabszych startach Agnieszka, jako pierwsza Polka w historii wygrała zawody z serii Ironman 70.3 na Lanzarote, a przy okazji pobiła rekord trasy. Agnieszka Jerzyk zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy ETU w sezonie 2013.
Ewa Komander (ZAKSA Kędzierzyn Koźle)
Sezon 2013 Ewa Komander może zaliczyć do udanych ze względu na ilość zdobytych medali podczas Mistrzostw Polski na różnych dystansach. Ewa rozpoczęła od doskonałego występu na początku maja podczas Mistrzostw Europy Challenge Barcelona, gdzie zajęła 9. miejsce. Podczas Mistrzostw Polski na sprincie w Suszu zajęła 5. miejsce. Tydzień później podczas startu w Pucharze Europy w Holten zajęła 20. miejsce. Jednym z największych sukcesów Ewy w sezonie 2013 jest występ na Mistrzostwach Polski na dystansie długim w Mietkowie. Po wyrównanej walce z Ewą Bugdoł oraz po kontrowersyjnych decyzjach sędziów ostatecznie zajęła 2. miejsce wśród kobiet. Na znak protestu postanowiła nie brać udziału w dekoracjach. Kolejny start Ewy to Herbalife Triathlon Gdynia na dystansie długim. Zajęła 2. miejsce, ustępując jedynie doskonale dysponowanej tego dnia Marii Cześnik. Zaledwie tydzień później na Mistrzostwach Polski na dystansie olimpijskim w Górznie, zdobyła srebrny medal. Koniec sezonu, to dla Ewy starty w międzynarodowych imprezach. Puchar Europy w Karlovych Varach zakończyła na 11. miejscu.
Małgorzata Otworowska (KS Ironman c/s Polska)
To najmłodsza zawodniczka z nominowanych w plebiscycie Akademii Triathlonu. Największy sukces Małgorzaty to jej start na początku sezonu na Mistrzostwach Polski w Suszu, gdzie zdobyła srebrny medal Mistrzostw Polski i uzyskała najlepszy czas w kategorii U23. Tydzień po zawodach w Suszu, Małgorzata startowała na mistrzostwach Europy U23 w Holten zajmując dobre 11 miejsce. Ten start zapewnił jej kwalifikację na Mistrzostwa Świata U23 w Londynie. Kolejny bardzo udany start Małgorzaty to Puchar Europy w estońskim Tartu (21 lipca) na dystansie sprinterskim. Zajęła tam rewelacyjne drugie miejsce, a zdobyte punkty w rankingu pozwoliły jej na starty w jeszcze bardziej prestiżowych i wyższych rangą imprezach. Sezon 2013 Małgorzata miała zakończyć Mistrzostwami Świata U23 w Londynie, jednak kontuzja uniemożliwiła jej start w tych zawodach. Małgorzata Otworowska uznawana jest za jedną z większych nadziei na kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Rio.