„Woda to twój przyjaciel. Nie trzeba z nią walczyć, wystarczy stać się jej częścią, a pomoże ci płynąć” – powiedział kiedyś Aleksander Popow. Jak doprowadzić do tego, by woda stała się naszym sprzymierzeńcem pokazuje Steven Munatones w książce „Pływanie w wodach otwartych”. W książkę znajdziemy informacje dotyczące zarówno tego, jak przygotować się do pływania w zimnej, a nawet lodowatej wodzie, co może nas oczarować, jeśli zdecydujemy się pływać w oceanie nocą i jakiego środka użyć, by przykre otarcia nie zakłóciły nam przyjemności pływania. Warto zdobyć wiedzę, która pomoże nam przetrzeć ścieżkę do sukcesu. Książka Stevena Munatonesa to nie tylko poradnik z konkretnymi wskazówkami. Wielu osobom może ona pokazać, jak radzić sobie w życiu z przeciwnościami losu. By tak, jak weterani pływania w wodach otwartych być gotowym na to, co nieoczekiwane. Osoby oswojone z otwartą wodą zamiast odczuwać strach akceptują jej warunki, zamiast poddawać się obawom odważnie podejmują wyzwania. „Pływanie w wodach otwartych” to propozycja dla tych, którzy kochają pływać, uwielbiają czuć wolność otwartych przestrzeni. Jeśli informacja o przepłynięcie kanału La Manche przez kolejnego śmiałka robi na Tobie wrażenie, to ta książka jest dla Ciebie. Dzięki niej uświadomisz sobie, że i Ty możesz tego dokonać. Przeczytaj i trenuj, a może będziesz pierwszym człowiekiem na ziemi, który zdobył Koronę Oceanów!
Do 1904 roku wszystkie konkurencje pływackie w ramach igrzysk olimpijskich rozgrywano w wodach otwartych. Nie było jednak wśród nich pływania na długich dystansach. Dziś pływanie w otwartych akwenach zyskuje coraz większą popularność. Dzieje się tak m.in. dzięki rozwojowi triatlonu. Sportowcy zawodowi i amatorzy stawiają sobie coraz większe wyzwania. Coraz więcej osób decyduje się przepłynąć kanał La Manche, coraz więcej jest też zawodów w pływaniu długodystansowym. Podobnie jak inne sporty wytrzymałościowe pływanie długodystansowe jest doskonałym wyborem dla osób lubiących wyzwania i jasno wytyczone cele. Zalety pływania długodystansowego dostrzegają też doświadczeni pływacy, którzy mają możliwość sprawdzenia się poza granicami basenu.
„Pływanie w wodach otwartych” to teoretyczny fundament tej konkurencji pływackiej. Żeby mieć siłę pływać, i to pływać daleko, wszystko trzeba dobrze zaplanować, mieć motywację i regularnie trenować. W pływaniu długodystansowym jest wiele czynników, które mogą zdecydować o zwycięstwie lub porażce.
Książka zdobyła doskonałe recenzje i rekomendację znanych osób. Oto kilka z nich:
Ta książka pochłonęła mnie od pierwszej strony. To praktyczny poradnik, który jest w stanie rozbudzić pasje. Mam nadzieje, ze po lekturze start w zawodach open water stanie się i twoim celem – Jacek Thiem (inicjator zawodów Grand Prix Wielkopolski w pływaniu długodystansowym, współtwórca ruchu Masters Polska).
Pływanie długodystansowe to skomplikowana kombinacja taktyki, motywacji, doboru celów oraz akceptacji i dostosowania się do nieprzewidywalnych warunków. Książka jest doskonałą mapą prowadzącą przez te zagadnienia. Takiej pozycji na polskim rynku wydawniczym brakowało – Rafał Ziobro ( pływak amator, zdobywca Cieśniny Gibraltarskiej, jako pierwszy Europejczyk wpław przepłynął Cieśninę Magellana.
Jeśli planujesz ścigać się w oceanie, jeziorze, na rzece, kanale, zalewie lub w zatoce „Pływanie na wodach otwartych” to najlepsza droga do osiągnięcia sukcesu – Brent Rutemiller
Steven Munatones napisał niezwykle wszechstronną książkę; żałuję tylko, że nie była dostępna na początku mojej kariery pływackiej. Mówiąc najprościej, „Pływanie na wodach otwartych” to najlepsze źródło wiedzy dla każdego śmiałka wypływającego na otwarte wody – czy to początkującego pływaka czy światowej klasy zawodowca – John Flanagan
Książka pływackiego guru Stevena Munatones objaśnia całe spektrum zagadnień związanych z pływaniem w wodach otwartych. Lektura obowiązkowa – Maarten van der Weijden
O AUTORZE
Steven Munatones to były maratończyk pływacki oraz znany i doceniany trener. Był trenerem narodowej drużyny pływackiej USA na Mistrzostwach Świata w Pływaniu w roku 2001, 2003, 2005 i 2007 oraz na Mistrzostwach Świata w Pływaniu w Wodach Otwartych w roku 2004. Jest redaktorem naczelnym „Daily News of Open Water Swimming” i twórcą anglojęzycznego słownika „Open Water Swimming Dictionary”. Munatones zarządza stroną internetową Międzynarodowej Galerii Sław Maratonów Pływackich. Był komentatorem dla telewizji NBC podczas maratonu pływackiego mężczyzn i kobiet na dziesięć kilometrów w trakcie Olimpiady w Pekinie w 2008 roku. Podczas Igrzysk występował wielokrotnie jako ekspert na temat pływania na łamach różnych mediów amerykańskich. Artykuły jego autorstwa ukazywały się w „Swimming World”, „Australia Swimming” i „USMS Swimmer”. Co roku publikuje listę 100 Najważniejszych Biegów Pływackich w Wodach Otwartych oraz 50 Najważniejszych Biegów Pływackich Ameryki. Jest twórca portali internetowych o pływaniu długodystansowym, w tym openwatersource.com oraz 10Kswim.com. Jest członkiem Technicznego Komitetu Pływania w Wodach Otwartych FINA (FINA Technical Open Water Swimming Committee) – światowej organizacji zarządzającej pływaniem w wodach otwartych, z której porad i sugestii korzysta Amerykańska Unia Pływania Amatorskiego, organizacja USA Swimming i U.S. Masters Swimming.
Książka właśnie wchodzi do księgarń dzięki wydawnictwu bukrower.pl. Tylko do końca stycznia, na stronie wydawnictwa, możecie ją kupić w specjalnej cenie 27zł oraz e-book 27,50zł.
Bardzo amerykańskie lanie wody.Te wszystkie odkrywcze porady można zmieścić na kilku stronach.Kupiłem i żałuję.
Dzięki za notkę. Zamówione 🙂
Bardzo kocham wodę, mogłabym płynać i płynąć…myslałam kiedyś o pływaniu długodystansowym. Zaraz daję nura, ale w śnieg – dochodzi 21.00 czas mojego biegania. Gdy tylko pomyslę o dzisiejszych interwałach – od razu chce mi się pływać:(.
Ja rower na rolkach 🙂 też po kawie…zbożowej 🙂
Właśnie zamówiłem a dodatkowo Pływanie, droga do mistrzostwa oraz Kolarstwo, podstawy treningu. A teraz kawka i zaczynam kręcić…. rower w trenazer już wpięty;)