Wyścig ultra, Karaś w szpitalu, MP na olimpijce… czyli przegląd wydarzeń tygodnia-podsumowanie #7

W mijającym tygodniu, w mediach triathlonowych na plan pierwszy wysuwały się informacje z trasy mistrzostw świata na dystansie 10-krotnego IRONMANA. Tymczasem, na innych arenach toczyły się pasjonujące wyścigi: Poland Extreme Triathlon, Collins Cup, Mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim, mistrzostwa świata w aquathlonie. W naszej galerii zdjęć sprawdzisz co działo się na różnych triathlonowych imprezach i wokół nich.

MŚ 10x Ironman, 14 sierpnia

Zawody Swissultra w Buchs na dystansie 10x IM rozpoczęły się 14 sierpnia o godz. 18:00. Do sportowej rywalizacji wystartowało 19 zawodników i 4 zawodniczki, gotowych, aby zmierzyć się z 38 km pływania, 1800 km jazdy na rowerze i 422 km biegu. Wyzwania podjęli się także Polacy: Robert Karaś, Adrian Kostera i Tomasz Lus.

Wydawało się, że podczas wyścigu, nie do zatrzymania będzie Robert Karaś. Od początku rywalizacji radził sobie fenomenalnie. Zawodnik jako pierwszy pokonał 38 km na basenie w Buchs, a następnie jechał świetnie na rowerze, utrzymując średnią prędkość 30 km/h. Okazało się jednak, że przebyta 3 tygodnie temu operacja dała o sobie znać. W obawie o zdrowie zawodnika lekarze zakazali mu dalszej rywalizacji w wyścigu.

Na trasie nierozstrzygniętego jeszcze wyścigu pozostają nadal Adrian Kostera i Tomasz Lus.

Elemental Tri Series, Białystok, 21 sierpnia

Podczas zawodów triathlonowych w Białymstoku rozegrane zostały wyścigi rangi mistrzowskiej. Paulina Klimas oraz Kamil Kulik zostali mistrzami Polski na dystansie olimpijskim.

W trakcie sportowej imprezy w stolicy Podlasia rozegrany został także Turniej Nadziei Olimpijskich/Puchar Polski na dystansie supersprinterskim, w którym młodzi zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: młodzików, juniorów młodszych i juniorów.

Poland Extreme Triathlon, 16-19 sierpnia

Sześciu śmiałków zmierzyło się w PET z niezwykle trudną trasą o długości 797 km i sumą przewyższeń wynoszącą 3349 m. Mianowicie, wyścig rozpoczął się na Półwyspie Helskim, po czym zawodnicy mieli do przepłynięcia 12 km przez Zatokę Pucką, następnie do przejechania na rowerze 690 km z Rewy na północy kraju do Korbielowa na południu, a na koniec 95 km biegu przez masyw Babiej Góry w kierunku Zakopanego, na szczyt Gubałówki. Dystans ten został podzielony na cztery etapy, które rozgrywane były w kolejnych dniach. Taka formuła zawodów umożliwiła więc organizatorowi zaplanowanie wszystkim uczestnikom wspólnego miejsca na odpoczynek wraz z zapewnieniem im noclegów.

Zwycięzcą Poland Extreme Triathlon 2022 został Marcin Mikoś, który na pokonanie całej trasy potrzebował 45 godzin i 30 minut.

Multisportowe Mistrzostwa Świata World Triathlon, Samorin, 18-21 sierpnia

Na Słowacji odbyły się MŚ juniorów w aquathlonie. Wystartowało w nich troje naszych reprezentantów. Wyścig mężczyzn, w którym udział wzięło 16 zawodników, Jan Chrzanowski ukończył na 6. miejscu, a na 8. pozycji finiszował Karol Armuła. Z kolei na liście startowej kobiet było 13 zawodniczek, a nasza jedyna reprezentantka na tych zawodach Maja Wąsik ukończyła wyścig na 6. miejscu.

Collins CUP – zwycięstwo drużyny Europy, 20 sierpnia

W słowackim Samorin odbył się niezwykły pojedynek gigantów triathlonu. Zmierzyły się bowiem ze sobą reprezentacje Europy, USA  oraz „reszty świata”. Do drużyn zostali powołani oczywiście najlepsi triathloniści i czołowe triathlonistki, wybrani na podstawie światowego rankingu PTO. Dołączyli do nich także zawodnicy i zawodniczki z tzw. dzikimi kartami, którzy zostali wskazani przez kapitanów poszczególnych ekip.

Podczas imprezy rozegrano 12 meczów, a w każdym z nich startowały 3 zawodniczki lub 3 zawodników, czyli po jednej osobie z każdej drużyny. Co ciekawe, trasa wyścigu miała nietypową długość wynoszącą 100 km i nazywaną „ultimate distance” (2 km/80 km/18 km). Puchar Collinsa zdobyła drużyna Europy, która tym samym obroniła tytuł z ubiegłego roku.

Nowy rekord w godzinnej jeździe na czas, 19 sierpnia

Brytyjski kolarz torowy Dan Bigham uzyskał najlepszy w historii czas w jeździe godzinnej. Tak więc, nowy rekord wynosi obecnie 55,548 km. Pobił on wcześniejsze osiągnięcie Belga Victora Campenaertsa (byłego triathlonisty), które wynosiło 55,089 km. Bigham poprawił ten wynik zatem o kilkaset metrów!