Polacy w czołówce klasyfikacji medalowej ME w duathlonie

Tegoroczne ME w duathlonie przeszły już do historii. Pozostały po nich bardzo dobre rezultaty polskich triathlonistów oraz medale, które zapewniły reprezentacji wysokie miejsce w klasyfikacji.

W ubiegły weekend (17-18 września) w Bilbao w Hiszpanii zawodnicy z Europy ścigali się w duathlonie na dystansie sprinterskim (5-20-2,5 km) oraz dystansie standard (10-40-5 km). Na każdym z nim startowali triathloniści z Polski.

Biało-czerwone barwy wielokrotnie stawały na podium na obydwu dystansach. Medale z Multisportowych Mistrzost Europy przywiozą w tym sezonie ze sobą zarówno age-grouperzy, jak i Maja Wąsik – juniorka, która wywalczyła tytuł wicemistrzyni Europy juniorek.

Polska w TOP10 na sprincie

Klasyfikacja medalowa, którą udostępniła europejska federacja w triathlonie, liczona jest jednak wyłącznie dla amatorów. Stąd też brane były pod uwagę wyłącznie pierwsze trzy miejsca w każdej z kategorii wiekowej, wyłączając TOP3 juniorów, U23 i elity.

Na sobotnim dystansie sprinterskim jedynie Monika Wojciechowska stanęła na jednym ze stopni podium. Wykręcając rezultat równy 1:13:48, uplasowała się w na 3. miejscu kategorii K30-34. Do zwycięstwa zabrakło jej nieco ponad 60 sekund

Poza Wojciechowską z duathlonową wersją sprintu zmierzył się również Wiesław Rychter. Do mety dobiegł on jako dziewiąty zawodnik w swojej kategorii.

Jeden brązowy medal w wyścigu age-group zadecydował o tym, że finalnie reprezentacja Polski uplasowała się na 9. pozycji w klasyfikacji medalowej na dystansie sprinterskim w duathlonie.

Tuż za podium na „olimpijce”

W przypadku dłuższego dystansu biało-czerwoni byli jedną z nacji, którą najczęściej wyczytywano podczas końcowej dekoracji. Trzy złote, jeden srebrny oraz jeden brązowy medal zagwarantował miejsce w ścisłej czołówce, a dokładniej miejsce tuż za pierwszą trójką.

Najlepszy występ drugiego dnia rywalizacji zaliczyła Ewelina Wołos. Nie tylko wygrała swoją kategorię wiekową (K35-39), lecz także zwyciężyła wśród wszystkich amatorek open. Ze złotem do domu wróci również Katarzyna Galewicz (K45-49) oraz Kinga Bazan (K25-29), która w klasyfikacji open amatorek wyścig ukończyła na 3. miejscu.

Patrycja Jasińska pochwalić się może brązowym kruszcem, który wywalczyła w kategorii (K25-29). Jedynym zaś zawodnikiem z Polski, który stanął w niedzielę na podium wśród age-grouperów był Paweł Chamera. Do niego w tym seoznie należy tytuł wicemistrza Europy kategorii M25-29.