Potrójna korona open water na wyciągnięcie ręki. Piotr Biankowski chce przepłynąć kanał Catalina

Pływak ekstremalny i triathlonista Piotr Biankowski spróbuje przepłynąć kanał Catalina nazywany „kanałem La Manche” Ameryki. Jeśli tego dokona, stanie się trzecim Polakiem z potrójną koroną pływania na wodach otwartych!

Miejsce akcji? Los Angeles. Warunki? Nieprzewidywalne. Już 15 sierpnia wieczorem polskiego czasu Piotr Biankowski spróbuje przejść do historii. Pływak ekstremalny chce przepłynąć kanał Catalina nazywany „kanałem La Manche Ameryki”. Jeżeli tego dokona, będzie trzecią osobą z Polski, która uzyska tytuł Triple Crown of Open Water Swimming, czyli potrójnej korony pływania na wodach otwartych!

Silne prądy, rekiny oraz zupełna ciemność

Próba rozpocznie się 14 sierpnia o 7:00 polskiego czasu. Wtedy właśnie z lądu na wyspę Catalina popłynie Aleksandra Kabelis, która wielokrotnie towarzyszyła i wspierała Piotra Biankowskiego. Sam zawodnik pokona ten dystans dzień później, ale popłynie w odwrotnym kierunku, czyli z Cataliny do Long Beach.

Kabelis i Biankowskiego czekają 34 kilometry nocnej przeprawy z mocnymi prądami i pośród delfinów, wielorybów, a nawet rekinów. Cały ten odcinek będą musieli pokonać tylko o własnych siłach ubrani w strój pływacki, czepki oraz okulary. Nie mogą dotykać łodzi supportującej wyzwanie.

Przepłynięcie Cataliny zaliczane jest też do wyzwania Oceans Seven, czyli maratonu pływackiego, który obejmuje siedem tras open water na całym świecie (między innymi kanał La Manche, Kanał Północny i Cieśninę Gibraltarską).

Relacja i link do tracker GPS znaleźć będzie można na Facebookowej stronie Piotra Biankowskiego.

Całość nadzorowana będzie przez trzech kajakarzy z Catalina Channel Swimming Federation oraz trzech obserwatorów. Zawodnikom towarzyszyła będzie również łódź asekuracyjna, która ma im pomóc w udanym dotarciu na brzeg, odpowiednio ich kierując.

„Płyniemy, by pomóc”

Wyzwaniu przyświeca hasło „Swim2help”. Biankowski i Kabelis wspierają ponownie Fundację Ronalda McDonalda. Tym razem chcą zwrócić uwagę na problem braku programu profilaktycznych badań dla najmłodszych.

Celem ich akcji będzie zebranie kwoty, która pozwoli na przesiewowe badanie USG 70 dzieci z województwa pomorskiego w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Badanie przeprowadzone zostanie w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci”, który prowadzony jest od prawie 20 lat przez Fundację Ronalda McDonalda. Swoją cegiełkę dołożyć można w tym miejscu.

Trzeci Polak z potrójną koroną open water?

Piotr Biankowski jest pływakiem ekstremalnym z ogromnym doświadczeniem. Pokonał Lodową Milę, zdobywał też medale mistrzostw świata w pływaniu lodowym. W zeszłym roku jako pierwszy Polak przepłynął jezioro Loch Ness. Na początku lipca wraz z Aleksandrą Kabelis przepłynął Windermere, czyli największe naturalne jezioro w Anglii.

ZOBACZ TEŻ: Krok ku potrójnej koronie. Polak chce pokonać legendarną trasę wokół Manhattanu

Pierwsze dwie części potrójnej koron open water Biankowski skompletował w 2021 (kanał La Manche) i 2022 roku (opłynięcie Manhattanu). Jeżeli zdoła przepłynąć Catalinę, zostanie trzecim Polakiem, który zyska prestiżowy tytuł pływacki. Wcześniej dokonali tego Bogusław Ogrodnik oraz Aleksandra Bednarek.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,455ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze