Przegląd YouTube’a #3 – jak do zawodów przygotowują się Iden i Blummenfelt?

YouTube to prawdziwa skarbnica ciekawych materiałów o triathlonie. Profesjonalni zawodnicy prowadzą swoje vlogi, dostępne są relacje z zawodów, a także dokumenty. Dzisiaj sprawdzamy, jak przed dużymi imprezami trenują Norwegowie i przyglądamy się przygotowaniom Lionela Sandersa.

Tajemnica treningu Norwegów

Kilka dni temu na kanale Sweat Elite – Training Sessions ukazał się ciekawy materiał. To relacja z treningu biegowego dwóch doskonałych Norwegów – Gustava Idena oraz Kristiana Blummenfelta. W niedawnych zawodach PTO Canadian Open Iden wygrał, a Blummenfelt zajął 2. miejsce.

ZOBACZ TEŻ: PTO Canadian Open: Kapitalna walka między Idenem a Blummenfeltem

Nieco wcześniej Norwegowie trenowali w Font Romeu (popularne miejsce treningów wysokogórskich) pod okiem Olava Aleksandra Bu. Nazywany jest on przez wiele osób ojcem sukcesu norweskich sportowców, a w materiale wyjaśnia, na czym polega jego praca.

Aktualnie Norwegowie trenują pod najbliższe zawody, ale głównym celem będą oczywiście MŚ na Hawajach, które odbywają się w październiku. Bu wyjaśnia, że tworzy profile treningowe. Zwykle przygotowuje je co 6 tygodni, ale przy specjalnym treningu, regularnie analizuje zawodników. Co z pomiarami? Suche dane są mało przydatne. Musi je porównać do innych wskaźników w różnych warunkach treningowych.

Próg mleczanowy to bardziej narzędzie, które informuje cię o metabolizmie. Ja nie patrzę tylko na ten wskaźnik. Bardziej na to, jak się zmienia w porównaniu z innymi danymi. Nie stosuję jednak progu mleczanowego jako informacji, czy objętość treningowa jest za mała lub za duża. Bardziej chodzi tutaj o intensywność podczas różnych sesji w zależności od potrzeb sportowca – wyjaśnia.

Poniżej zobaczycie cały materiał:

Race Week, czyli tydzień z Lionelem Sandersem i triathlonową czołówką świata

Lionel Sanders prowadzi jeden z najpopularniejszych kanałów triathlonowych na YT. Kanadyjski zawodnik ma już prawie 150 tysięcy subskrybentów. Zwykle publikuje vlogi, w których dzieli się przemyśleniami o swoich występach i pokazuje treningi.

Seria „Race Week”, której cztery odcinki można oglądać właśnie na kanale, jest nieco innym formatem. Sanders koncentruje się w nim na pokazaniu triathlonu od zakulisowej strony. W filmach występują doskonali rywale Kanadyjczyka. W odcinkach z Canadian Open zobaczyć możecie między innymi Jacksona Laundry’ego, Matta Hansona, Paulę Findlay, Kristiana Blummenfelta i wielu innych zawodników oraz zawodniczki. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jak przebiegały kolejne dni przed inauguracyjną imprezą w Edmonton, zobaczcie poniższe materiały.

Odcinek 1:

Odcinek 2:

Epizod 3:

Odcinek 4:

Treningu triathlonu ze wsparciem aplikacji

Jednym ze sposobów na wsparcie podczas treningu triathlonowego jest używanie aplikacji. Zawodnik może wpisać wszystkie dane (parametry, osiągi, liczby), a program układa pod to odpowiedni treningi. Jest to rozwiązanie dobre dla osób, które przykładowo nie mają budżetu na trenera.

Taką aplikacją jest Humango AI. Program zmienia plan ułożony dla zawodnika biorąc pod uwagę aktualne wydarzenia z jego życia – opuszczony trening, lekką kontuzję i inne losowe zdarzenia.

Aplikacja dostępna jest na telefony i komputery stacjonarne. Użytkownik wprowadza najpierw wszystkie najważniejsze dane, cele, ile godzin może trenować tygodniowo, jaka jest jego historia treningu, na jaki wyścig się przygotowuje i kiedy jest wyścig. Synchronizuje się też przykładowo z zegarkiem, pobierając dodatkowe informacje. Zobaczcie testy aplikacji, które przeprowadziła Emily Young z kanału Super League Triathlon.

Film dokumentalny o Pauli Findlay i Lionelu Sandersie

Kilka dni przed PTO Canadian Open opublikowano krótki film dokumentalny o dwójce doskonałych kanadyjskich trialonistów – Pauli Findlay oraz Lionelu Sandersie.

Kiedy byłam młoda, oglądałam mistrzostwa świata w Edmonton i podziwiałam tam Simona Whitfielda i Siri Lindley. To właśnie poniekąd dzięki nim zostałam triathlonistką – mówi Kanadyjka.

Parę lat później Findlay rozpoczęła zwycięską serię w zawodach ITU, wygrywając kilka wyścigów z rzędu. Nagle stała się faworytką do zwycięstwa podczas igrzysk olimpijskich, ale tam ze względu na kontuzję oraz anemię zajęła ostatnie miejsce.

Minęło tylko 10 miesięcy pomiędzy 2011 rokiem, kiedy byłam numerem 1 na świecie a 2012, kiedy odbywała się olimpiada. Poradziłam sobie bardzo kiepsko, ale w głowie widziałam siebie jako zawodniczkę z 2011 roku. To nie było tak, że minęło 10 lat i byłam inną zawodniczką. Ciągle wierzyłam, że znów mogłam powrócić i być najlepsza na świecie – mówi.

Zobaczcie poniżej ten dokument:

Jak wyglądają treningi młodego i obiecującego triathlonisty?

Dan Dixon uważany jest za jednego z najlepszych brytyjskich triathlonistów młodej generacji. Ma zaledwie 19 lat, a w zeszłym roku wygrał zawody British Elite Championship. Teraz chce szukać sukcesów w zawodach U23 i rywalizacji z seniorami.

Jego widzowie na YouTube będą mogli śledzić z bliska rozwój zawodnika, jego treningi i występy. Triathlonista nagrał właśnie pierwszego vloga i dołączył do grona zawodników, którzy będą z bliska pokazywali sportowe życie.

To będzie taki mój nowy projekt dotyczący tego, czym się zajmuję. Stworzyłem kanał, aby pokazać, jak trenuję. Trenuję triathlon od 10 lat i z wielką przyjemnością pokażę, jak to wygląda z bliska. Będę startował jako senior i chcę pokazać tę przygodę. Fajnie będzie, jeżeli skorzystacie z moich doświadczeń – powiedział.

Poprzednie części Przeglądu YouTube znajdziecie poniżej:

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,819ObserwującyObserwuj
23,200SubskrybującySubskrybuj

Polecane