Przełomowy rok dla paratriathlonu

Pierwsze samodzielne wydarzenie World Series w Swansea i pierwsze w historii wyścigi sztafety mieszanej na mistrzostwach świata w Abu Dhabi – bez wątpienia rok 2022 okazał się przełomowym dla rozwoju paratriathlonu. 

ZOBACZ TEŻ: Historyczny dzień w świecie paratriathlonu

Do tej dyscypliny przychodzi coraz więcej ludzi, a sport jako całość staje się coraz bardziej konkurencyjny, co wspaniale jest widzieć – mówi Oliver Gunning, Irlandczyk, który w 2022 roku wziął udział w Igrzyskach Wspólnoty Narodów w Birmingham i osiągnął najlepszy wynik w karierze, zdobywając srebrny medal na zawodach Pucharu Europy w Bari.

Krok na przód 

Oliver Gunning mówi wprost: stan paratriathlonu nigdy nie był lepszy. Przełomowym wydarzenim była sierpniowa impreza World Para Triathlon Series w Swansea, która była jednym z pierwszych wyścigów wyłącznie paratriathlonowych. Kilka miesięcy później, w listopadzie podczas mistrzostw świata w Abu Dhabi po raz pierwszy w historii odbyły się zawody sztafety mieszanej. Sportowcy z różnych krajów walczyli jako jedna drużyna – Team World. 

Swansea było ogromnym krokiem naprzód dla paratriathlonu. Publicznie wychodzi na jaw, że jest to ogromny sport, co jest wspaniałe   komentuje zawodnik. 

Rok 2022 był zdaniem Irlandczyka przełomowy zwłaszcza w kwestii ilości organizowanych imprez para. W porównaniu do ubiegłych lat odbyło się zdecydowanie więcej dedykowanych wydarzeń. To, co podkreśla Guninng to fakt, że rosnąca popularność idzie w parze z rozwojem aspektów finansowych paratriathlonu. 

Rzeczywiste wyścigi były świetne. Było o wiele więcej paratriathlonów, w których można wziąć udział jako całość, o wiele więcej wydarzeń w tym roku niż w poprzednich latach. Dobrze to widzieć. W tym roku sport zyskał również większe uznanie, co było ogromnym błogosławieństwem, zwłaszcza pod względem finansowym – mówi Gunning.

Źródło: World Triathlon

Następny cel: Igrzyska Paraolimpijskie 

Chociaż Irlandczyk jest dopiero w trakcie planowania swojego sezonu startowego, to jego głównym celem na nadchodzą okres jest zakwalifikowanie się na Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu. Jak podkreśla, możliwość wystąpienia na imprezie tej rangi będzie dla niego ogromnym wyróżnieniem.

Ostatecznym celem jest dostanie się na Igrzyska Paraolimpijskie. Dotarcie tam byłoby niewiarygodne i mam nadzieję, że będę w stanie zrobić wszystko, co w mojej mocy […] Dorastałem obserwując [sport paraolimpijski], więc pewnego dnia przejdę od oglądania jako dziecko do bycia tam na tej ogromnej scenie. To byłoby niesamowite.

Debbie Alexander, wiceprezes World Triathlon i członek zarządu IPC (Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski), podkreśla, że jednym z głównych zadań Komitetu oraz WT jest rozwijanie paratriathlonu i stwarzanie nowych możliwości dla utalentowanych sportowców.  

Tworzymy historię i chcę podziękować wszystkim zaangażowanym za dalszy rozwój i innowacje w naszym sporcie – mówi Alexander.

ZOBACZ TEŻ: Mistrzowie świata w paratriathlonie. Polka na 5. miejscu!

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,816ObserwującyObserwuj
22,100SubskrybującySubskrybuj

Polecane