Przepłynął „amerykański La Manche”. Piotr Biankowski z potrójną koroną open water!

Nieprzewidywalne warunki, silne prądy i start w ciemnościach, a pośrodku morza samotny pływak ubrany tylko w czepek i strój pływacki. Tak w wielkim skrócie wyglądało wyzwanie Piotra Biankowskiego, który dołączył właśnie do elitarnego grona zawodników z potrójną koroną pływania open water!

ZOBACZ TEŻ: Potrójna korona open water na wyciągnięcie ręki. Piotr Biankowski chce przepłynąć kanał Catalina

Do wczoraj tytułem Triple Crown of Open Water Swimming mogła pochwalić się tylko dwójka zawodników z Polski – Bogusław Ogrodnik oraz Aleksandra Bednarek. Teraz dołączy do nich triathlonista i pływak ekstremalny Piotr Biankowski!

Tylko strój pływacki i czepek

W projekcie przepłynięcie kanału Catalina Biankowskiego wspierała Aleksandra Kabelis. Dwa dni temu pływaczka ekstremalna sama przepłynęła dystans 34 kilometrów, ale z Los Angeles w kierunku wyspy Catalina.

Wczoraj rano polskiego czasu Biankowski sam wyruszył w trasę o długości 34 kilometrów, ale w odwrotnym kierunku. Płynął z wyspy Catalina do Los Angeles.

Biankowski miał na sobie tylko strój pływacki, czepek oraz okulary, a także dwie lampki założone na czepku i spodenkach. Musiał być widoczny, bo przez kilka godzin płynął w nocy. Całość nadzorowana była członków Catalina Channel Swimming Federation, który towarzyszyli zawodnikowi na łodzi Pacific Star. Przypomnijmy, że nie mógł dotknąć łodzi i otrzymywać żadnej pomocy zewnętrznej.

fot. Piotr Biankowski

Ostatecznie Biankowski dotarł do wybrzeża Stanów Zjednoczonych wieczorem polskiego czasu. Dystans z wyspy Catalina przepłynął w 12 godzin 8 minut oraz 7 sekund i jest to czas nieoficjalny. Na miejscu został przywitany przez Konsula Generalnego RP w Los Angeles.

Potwierdzamy oficjalnie, że Piotr zdobył Potrójną Koronę Pływania na wodach otwartych, w której skład wchodzą La Manche i wyścig dookoła Manhattanu oraz Catalina. Trzy najważniejsze historycznie odcinki do pokonania przez pływaka długodystansowe są na koncie Piotra. Wszyscy się bardzo cieszą – powiedziała Aleksandra Kabelis w relacji.

Czym jest potrójna korona open water?

Triple Crown of Open Water Swimming to pływackie wyzwanie, które obejmuje trzy historycznie najważniejsze odcinki długodystansowe. Pierwszym jest przepłynięcie kanału La Manche, czego Biankowski dokonał w 2021 roku. Drugim jest wyścig dookoła Manhattanu, który ukończył w zeszłym roku. Przepłynięcie kanału Catalina to trzeci element potrójnej korony.

Pierwszą pływaczką, która uzyskała historyczny tytuł została w Alison Streeter, która dokonała tego w 1989 roku. Od tego czasu tytuł uzyskało niecałe 300 osób (informacje za LongSwimDB), a Biankowski jest 3 Polakiem. W 2017 roku tytuł zdobył Bogusław Ogrodnik, a w 2021 roku Aleksandra Bednarek.

Polak swoje wyzwanie połączył z działaniami charytatywnymi. Od lat wspiera Fundację Ronalda McDonalda, która pomaga dzieciom na całym świecie. Celem akcji było zwrócenie uwagi na brak programu profilaktycznych badań dla najmłodszych. Kabelis i Biankowski zbierają pieniądze, aby zapewnić badania przesiewowe dla 70 dzieci. Celem było zebranie 8.000 złotych, a kwota ta została już przekroczona.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,386ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze