Lemondka, T1, T2, bikefitting, slot, roll down, Kona, jazda na kole – to tylko kilka słów i pojęć obecnych w słowniku triathlonisty. Początkujący mogą mieć problemy z rozszyfrowaniem niektórych. Pomagamy i wyjaśniamy, czasami podchodząc do opisu z przymrużeniem oka. Możesz dopisywać w komentarzach swoje propozycje – te najbardziej interesujące dodamy do artykułu.
Alfabetyczny spis słów i pojęć triathlonowych
ATP – Annual Training Plan (roczny plan treningowy).
After Party – impreza po zakończeniu zawodów. Na dystansie IRONMAN organizowana dzień po zawodach i połączona z rozdaniem slotów (patrz niżej).
____________________________________________________________
Bikefitting – ustawianie pozycji na rowerze. Powszechnie przy użyciu komputera, laserów, czujników i analizy danych.
Ban – dyskwalifikacja (np. za śmiecenie podczas zawodów lub zakazany doping)
Bike In/ Bike Out – bardzo częsty napis/oznaczenia na drodze (czasami znak) oznaczający strefę, w której możesz wsiąść na rower, lub strefę, w której musisz zsiąść z roweru, zanim wbiegniesz do T2.
Baza – tak najczęściej mówimy na budowanie wytrzymałości i siły podczas okresu przygotowawczego.
BMP (Beats Per Minute) – liczba uderzeń serca na minutę.
Burnout – wypalenie, przetrenowanie.
____________________________________________________________
Di2 – system elektrycznej zmiany biegów.
HRmax – maksymalna liczba uderzeń serca na minutę dla danego zawodnika. Na jej podstawie można obliczyć np. tętno naszego wybiegania tlenowego, czyli 70-75% HRmax.
Drafting – to inaczej jazda w grupie lub jazda bezpośrednio za kimś (na kole) lub obok kogoś. Więcej o draftingu przeczytasz w tekście: „Co to jest drafting?”
____________________________________________________________
Kona – miejscowość na wyspie Big Island, gdzie rozgrywane są MŚ Ironman Hawaii. Co roku, w drugą sobotę października spotyka się tam śmietanka triathlonowa z całego świata. Więcej przeczytasz w artykule „Niezwykła historia Ironmana na Hawajach”. Mówimy więc „w Kona” a nie „na Kona”. To bardzo częsty błąd.
Kadencja – liczba pełnych obrotów korbą w określonym czasie, najczęściej używamy oznaczenia na minutę
Karbon – włókno węglowe, materiał z jakiego wykonana jest rama rowerowa (może być również aluminiowa) i niektóre z akcesoriów (np. koszyki na bidony)
____________________________________________________________
Lemondka lub aerobars – podpórka na kierownicy roweru umożliwiająca przyjęcie aerodynamicznej pozycji, często mówi się „leżącej”. Nazwa pochodzi od nazwiska Grega LeMonda, który w 1989 r. jako pierwszy kolarz w wyścigu szosowym zastosował ją w finałowym etapie na czas w Tour de France.
Laktat – kwas mlekowy, ustalenie poziomu zakwaszenia przy którym organizm wchodzi np. w beztlenowe przemiany materii
____________________________________________________________
Mikrocykl – kilka lub kilkanaście jednostek treningowych, np. mikrocykl tygodniowy. Dostajesz plan tygodniowy od trenera i to jest twój mikrocykl.
Mezocykl – okres treningowy, który składa się z kilku mikrocykli
Makrocykl – okres łączący mikrocykle i mezocykle w roczny plan treningowy (ATP)
____________________________________________________________
#niemaniemogę – motywacyjne hasło, które na stałe zagościło już w triathlonie. Wymyślił je Marcin mkon Konieczny (MŚ z Hawajów w kategorii wiekowej 45+). ____________________________________________________________
Olimpijka – dystans olimpijski (1,5km – 40km – 10km)
____________________________________________________________
PB (Personal Best) lub PR (Personal Record) – czyli nasza życiówka. Kiedy wyjeżdżacie na zawody lub obozy klimatyczne, daje się słyszeć pytanie: „Jaki jest twój PB?”. Zwykle odpowiedzi są dwie:
1. Chwalicie się.
2. Mówicie coś o czasie… z długą litanią argumentów, że zawody nie wyszły, bo wiało, falowało, zbyt często odwiedzaliście Toi Toi, itp.
Połówka – dystans Half Ironman (1,9km-90km-21km)
Penalty Box – namiot kar (możesz tam wylądować za drafting)
Parówa – określenie na osoby świadomie i z premedytacją łamiące zakaz draftingu
Pomiar mocy – system montowany m.in. w korbie, pedałach, piaście, a służący do pomiaru mocy, jaką zawodnik generuje podczas pedałowania. Najbardziej wymierny sposób oceny formy zawodnika.
Pralka – określenie na to, co dzieje się w wodzie po strzale startera. Kilkaset (lub nawet ponad tysiąc) osób w wodzie, płynących ramię w ramię, tuż obok siebie. Mówi się czasami, że „woda się gotuje”. Jeżeli słaby pływak ustawi się w złym miejscu, np. w pierwszym lub drugim rzędzie, może się to dla niego skończyć podtopieniem, uderzeniem ręką lub przypadkowym kopnięciem.
Pasta Party – „impreza” przed zawodami podczas Expo, na której można zjeść… makaron (m.in.). Czasami jest go za mało i wówczas w sieci organizatorzy dostają po głowie, że za wysokie wpisowe podali kiepskiej jakości spaghetti. A na poważnie, na wielu imprezach serii IRONMAN lub Challenge spotyka się bardzo dobrze zorganizowany, urozmaicony bufet. Poza tym Pasta Party jest doskonałą okazją do spotkań towarzyskich podobnie jak After Party.
PTO (Profesional Triathletes Organisation) – organizacja, które geneza sięga roku 2014. Obecnie walczy o wykupienie IRONMANA od WANDA Sports Group. PTO dąży do tego, aby stać się profesjonalną organizacją reprezentującą triathlon na wzór m.in. PGA (Professional Golfers’ Association), który został założony w latach dwudziestych i ATP (Association of Tennis Professionals), który powstał w latach siedemdziesiątych XX wieku.
____________________________________________________________
RACE A, B, C (start A, B, C) – zawody o różnym stopniu ważności. Zawody A to nasz najważniejszy start. Zawody B mogą być ważne, ale z położeniem akcentu np. na bardzo mocne pływanie, mocny rower i lekkie bieganie. Trenujemy jakieś elementy triathlonu bez wyraźnego celu bicia życiówki, czy walki o podium. Zawody typu C to po prostu trening w ramach zawodów.
Roll down – slot zdobyty z tzw. roll down oznacza, że przepustkę na MŚ bierze osoba spoza puli przypisanych do odpowiednich miejsc slotów. Jeżeli w danej kategorii są np. 3 sloty, a jednego z nich dostał zawodnik, który ukończył rywalizację na 10 miejscu, oznacza to, że 7 kolejnych po drugim miejscu z jakichś przyczyn nie wzięło slota.
____________________________________________________________
Strefa zrzutu – strefa, w której możemy wyrzucić śmieci, puste bidony, itp. Bardzo często znajduje się w niej duży kosz, do którego zawodnicy próbując trafić, niektóre z nich mają zabawne tarcze, do których można celować.
Start falowy – przeciwieństwo startu wspólnego. Przy dużej liczbie zawodników i niezbyt selektywnej trasie pozwala ograniczyć drafting. Zawodnicy startują po kilku ustawieni w rzędzie, wypuszczani przez sędziego co kilka sekund.
Slot – przepustka na Mistrzostwa Świata Ironman i Ironman 70.3. Ceremonia ich rozdania w pierwszym przypadku odbywa się najczęściej dzień po zawodach podczas uroczystego After Party.
____________________________________________________________
Ściana – moment, w którym odcina nas energetycznie, najczęściej na biegu. Brak sił, totalne zmęczenie i brak możliwości kontynuowania rywalizacji na skutego braku energii, odwodnienia. Ścianę można pokonać. Najczęściej należy zwolnić, podać odpowiednie płyny i cukry proste, które postawią nas na nogi.
____________________________________________________________
Time trial – jazda bez draftingu, czyli jazda indywidualna na czas
T1 i T2 – skrót od słowa transition (zmiana). T1 oznacza strefę zmian po pływaniu na rower. T2 oznacza strefę zmian z roweru na bieg.
Tempówki – rodzaj treningu biegowego – krótsze odcinki (np. 400, 800, 1km) pokonywane z przerwami w określonym, szybkim tempie.
____________________________________________________________
WTC (World Triathlon Corporation) – organizacja odpowiedzialna za organizację zawodów serii IRONMAN z MŚ na Hawajach. W 2015 roku kupiła ją chińska grupa WANDA.
____________________________________________________________
Zakładka – element treningu polegający na połączeniu pływania z jazdą rowerem lub jazdy rowerem z biegiem. Objętość i intensywność takiego treningu zależy od celu. Może być długi rower i bardzo krótki intensywny bieg, lub krótki rower i długi bieg.
[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]