Syndrom RED’s. Co się dzieje, gdy jesz za mało?

Gorsza regeneracja, większe ryzyko kontuzji, rozregulowane hormony… Taki może być efekt zbyt dużego deficytu kalorycznego. Gdy jesz za mało, twoje ciało nie ma paliwa do codziennego działania. W takim wypadku może dojść do syndromu RED’s.

ZOBACZ TEŻ: Jakie są czynniki ryzyka kontuzji w triathlonie?

Syndrom RED’s to względny niedobór energii w sporcie. Może do niego dojść, gdy podaż kalorii w diecie jest znacznie niższa niż zapotrzebowanie organizmu. Dzieje się tak np. podczas dużego obciążenia treningowego połączonego z rygorystyczną dietą redukcyjną.

Kto jest narażony?

Początkowo twierdzono, że problem dotyczy kobiet, zwłaszcza młodych. Pierwsze prace na temat zaburzeń wynikających z dużych deficytów kalorycznych u zawodniczek powstały w 1993 roku. Trzy główne obserwowane wówczas przypadłości to zaburzenia odżywiana, osteoporoza i zaburzenia miesiączkowania. Stąd pierwotna nazwa – triada sportsmenek.

Dalsze badania dowiodły, że przez niedobory energii cierpią również mężczyźni. Do „triady” zaczęły dołączać kolejne symptomy, aż w 2014 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaproponował zmianę nazwy na względny niedobór energii w sporcie.

ZOBACZ TEŻ: Dieta roślinna w sporcie – czy będziesz miał lepsze wyniki?

Ryzyko wystąpienia syndromu RED’s pojawia się, gdy osoba utrzymująca wysoki poziom aktywności przyjmuje dziennie mniej niż 45 kcal/kg beztłuszczowej masy ciała (FFM). Dotyczy to zarówno profesjonalnych sportowców, jak i amatorów. Dosyć znanym i niezwykle smutnym przykładem jest historia Mary Cain. Biegaczka już jako 17-latka została uznana za największy amerykański talent sportowy, jednak niewłaściwa opieka trenerska i dietetyczna zrujnowały jej zdrowie i karierę.

źródło: Picture Alliance

Czy dyscyplina ma w tym wypadku znaczenie? Okazuje się, że tak. Wśród sportowców narażone są osoby trenujące wytrzymałościowo. Syndrom RED’s może wystąpić m.in. u triathlonistów, maratonistów i kolarzy. Problem pojawia się również w tych dziedzinach, które uwzględniają kategorie wagowe, jak np. sporty walki.

Najgorzej sytuacja wygląda w dyscyplinach estetycznych, preferujących jak najmniejszą masę ciała. Według raportu opublikowanego w „Cleveland Clinic Journal of Medicine” w 2018 roku niemal połowa badanych zawodniczek trenujących akrobatykę cierpiała na zaburzenia odżywiania.

Jak wygląda syndrom RED’s?

Niezależnie od płci, niska dostępność energii prowadzi do gorszej regeneracji i osłabienia siły mięśni. Spadają zdolności adaptacyjne organizmu, który staje się bardziej podatny na infekcje i kontuzje. Dochodzi również do zaburzeń metabolicznych i hormonalnych.

Przedłużony, zbyt duży deficyt kaloryczny odbija się również na zdrowiu mentalnym zawodników. Jeśli jesz zbyt mało, możesz zacząć mieć problemy z koncentracją, rozdrażnieniem i motywacją. Czasem pojawiają się nawet stany depresyjne.

ZOBACZ TEŻ: Czy catering może oferować dietę dla triathlonistów? Dieta Endurance w Fixcatering

Najbardziej charakterystycznym, typowym dla kobiet objawem jest zaburzenie cyklu menstruacyjnego. Gdy zawodniczka przez dłuższy czas przyjmuje zbyt mało kalorii, może u niej dojść do zatrzymania owulacji. Miesiączka pojawia się nieregularnie lub całkowicie zanika. Dlaczego? W dużym uproszczeniu – organizm wchodzi w tryb przetrwania. Potencjalna ciąża byłaby w takim wypadku zbyt dużym obciążeniem.

syndrom RED's
źródło: oaktreenutrition.com

Zaburzenia menstruacji wiążą się ze zmianami hormonalnymi. Bardzo istotny jest w tym przypadku poziom estrogenu. Jego spadek to dodatkowy czynnik prowadzący do zmniejszenia gęstości kości. Oznacza to nie tylko problemy z zajściem w ciążę, lecz także większe ryzyko osteoporozy.

Objawy syndromu RED’s są bardzo niespecyficzne, mogą wynikać z różnych powodów. Nie da się jednak przecenić roli odpowiedniego żywienia w sporcie. Dlatego jeśli widzisz u siebie przemęczenie, gorszą koncentrację i niepokojące objawy fizyczne – być może pora uważnie spojrzeć na swój jadłospis.

Gabriela Bortacka
Gabriela Bortacka
Redaktorka. Pisze głównie o sporcie i historii. W jednym i drugim szuka przede wszystkim inspirujących ludzi. Z wykształcenia dziennikarka i antropolożka kultury.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,317ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze