Testowaliśmy żele oraz batony energetyczne Squeezy

Wiosna w pełni, na zewnątrz coraz cieplej, a ja w tych sprzyjających warunkach miałem przyjemność testowania żeli, oraz batonów energetycznych firmy Squeezy. Powiem szczerze, że zetknąłem się z tym producentem po raz pierwszy i już na samym wstępie mogę z pełną świadomością powiedzieć, że nie był to mój ostatni raz. Jak wspomniałem na zewnątrz pogoda sprzyja do uprawiania wszelkiego rodzaju aktywności, ja jednak testowałem produkty Squeezy nie tylko podczas klasycznych treningów rowerowych, czy biegowych. Wykorzystałem  okazję do zweryfikowania jakości przesłanych mi produktów podczas Mistrzostw Polski Amatorów w hokeju na lodzie. Podczas czterech dni turnieju rozegrałem aż sześć meczy, więc moje zapotrzebowanie na żele i batony energetyczne było całkiem duże.

 

Postaram się w bardzo obiektywny, rzeczowy i konkretny sposób opisać moje spostrzeżenia na temat produktów Squeezy, których miałem przyjemność używać. W przesyłce, którą otrzymałem od producenta znajdowały się żele, oraz batoniki energetyczne. Korzystałem z tych produktów w trakcie miesiąca treningów oraz wzmożonej aktywności fizycznej. Po takim okresie czasu swobodnie mogę wypowiedzieć się na temat smaku, działania, praktyczności, oraz efektach produktów Squeezy.

Żele
Na początku warto napisać, jakie rodzaje żeli otrzymałem – czyli kilka informacji o samym produkcie – o ich składnikach, zawartości oraz masy samych energetyków.

 

Nazwa Żelu

Masa (g)

Wartość energetyczna (kJ/kcal)

Tłuszcze (g)

Proteiny (g)

Węglowodany (g)

Sód (mg)

Kofeina (mg)

Potas (mg)

Squeezy Energy Gel (owocowe)

33

364/85

0

0

21

0,01

0

0

Squeezy Energy Super Gel (cola+cytryna) 33 366/86 0 0 21 0,10 100 25

Squeezy Tomato Gel (pomidorowe)

33

314/74

<0,10

0,22

18

0,33

0

0

Wartości podane w tabeli dotyczą opakowania 33g

Otrzymałem trzy rodzaje żeli. Owocowe, oraz ten o smaku coli z kofeiną zostały dostarczone w podłużnym opakowaniu, które nie najlepiej spisuje się podczas wyciskania. Wprawdzie są spore, łatwo się je połyka i popite wodą nie czuć na żołądku, to jednak ich użytkowanie podczas wysiłku sprawia sporo problemów natury technicznej. Podłużny kształt opakowania i mały otwór sprawiają, że ciężko się je wyciska, co ma znaczenie zwłaszcza podczas jazdy na rowerze, czy biegu. Smakowo żele są bardzo dobre. Do wyboru jest kilka smaków żeli owocowych – malinowe, bananowe, pomarańczowe, brzoskwiniowe, czy też cytrynowe. Żele z serii „super” mają łączony smak coli z cytryną i tu również należy się pochwała za taką kompozycję smakową. Dyskusyjny smak mają ciut większe żele pomidorowe – dla osoby nieprzyzwyczajonej do smaku soku pomidorowego, lub takiej, która po prostu nie lubi tego połączenia pierwszy kontakt z tym suplementem może być dużym szokiem… Smak żelu jest bardzo intensywnie pomidorowy i żel w smaku przypomina mocno zagęszczony sok pomidorowy. Ale…co kto lubi.

 

{gallery}gele_squeezy{/gallery}

 

Jeżeli chodzi o sam efekt, to muszę powiedzieć, że pozytywnie mnie zaskoczyły. Do tej pory większość żeli, które używałem pozostawiały posmak w ustach, oraz posklejane wargi nawet  po popiciu większej ilości wody. W tym przypadku stosując żele na basenie, rowerze czy tuż przed meczem hokejowym – nie miałem z tym żadnego problemu i korzystałem jedynie z kopniaka energetycznego, jaki pojawiał się po ich spożyciu.
Reasumując – żele bardzo smaczne, co do wartości odżywczych to z pewnością proporcję  są porównywalne z konkurencją. Mały minus za zbyt długie opakowanie żeli owocowych, oraz cola, a także za zbyt mały otwór wyjścia żelu. Duży plus za żel z serii „super”, który oprócz przyjemnego smaku coli z cytryną, zawiera w sobie kofeinę, która pobudza organizm przed wysiłkiem.

Batoniki

 

Nazwa Batonika

Masa (g)

Wartość energetyczna (kJ)

Tłuszcze (g)

Proteiny (g)

Węglowodany (g)

Sód (g)

Błonnik (g)

Squeezy Energy Bar (owocowy)

50

364

4,8

4,9

74

0,15

3,7

Squeezy Energy Super Bar (cola)

50 350 2,3 5,3 76 0,17 3,2

Squeezy Recoverty Bar (czekolada- wanilia)

50

398

11

30

44

0,08

0,4

Wartości podane w tabeli dotyczą 100g produktu

Batoniki firmy Squeezy w mojej ocenie jeszcze lepiej wypadły, niż wspomniane żele. Sam fakt, że dostarczają dużo więcej węglowodanów i efekt jest odczuwalny po niedługim czasie sprawia,  że spośród licznych produktów konkurencji można bez jakiegokolwiek wahania wybrać batony tego producenta.

Za wyborem tych batonów przemawia według mnie inny, kluczowy dla nas – trenujących czynnik. Smak. Uważam, że batony, których tak wiele spożywamy na zawodach czy treningach powinny przede wszystkim smakować. Delikatny i ciekawy smak batonów owocowych, oraz przepyszne batoniki czekoladowo-waniliowe sprawiły, że ten czynnik został w pełni zrealizowany.

Wszystkie batoniki, które testowałem oceniam bardzo wysoko. Przede wszystkim warto docenić ich spory rozmiar, przez co dostarczają sporo energii. Druga istotna zaleta to stopień ich rozdrobnienia, czyli sama budowa batonika. Z jednej strony są bardzo dobrze rozdrobnione, przez co nie trzeba ich mozolnie gryźć i łatwo się je połyka w czasie wysiłku, z drugiej jednak nie rozsypują się po otwarciu. Nie zauważyłem różnicy pomiędzy batonem z serii „super” (Cola), a owocowymi jeżeli chodzi o sam efekt energetyczny. Jedynie, do czego można się przyczepić, to samo otwarcie batona. Przyzwyczajony jestem do „łamanego” otwarcia, co ułatwia spożywanie podczas jazdy na rowerze – tu niestety mamy do czynienia z klasycznym opakowaniem.

Używając produktów w przeróżnych miejscach i przy nieregularnej intensywności treningu muszę przyznać, że test produktów marki Squeezy wypadł bardzo pozytywnie. Walory smakowe, konsystencja, oraz dostarczone wartości odżywcze wiodą prym nad drobnymi minusami natury technicznej, czyli opakowania żeli i batonów. Uważam, że to kolejna solidna marka produktów energetycznych na polskim rynku, obok której nie powinniśmy przechodzić obojętnie. Licząc na to, że cena samych produktów będzie konkurencyjna mogę śmiało polecić te odżywki.

 

{gallery}batony_squeezy{/gallery}

 

Produkty zostały przekazane przez naszego Partnera Run Centre i są dostępne w sklepie internetowym.

 

Sugerowane ceny detaliczne:

Żele energetyczne Squeezy – 6zł / 6,50zł

Batony Squeezy Energy Bar – 9zł

Powiązane Artykuły

4 KOMENTARZE

  1. A czy zamiast karbohydratów nie można użyć naszych rodzimych węglowodanów?

  2. Hej,
    uwielbiam batony squeezy, ale trzeba powiedzieć, że wielkość żeli jest śmieszna. Poza tym, tak jak napisałeś, z tych nędznych 25 gramów, kilka g. zostaje w papierku, bo nie da się ich za dobrze wycisnąć.

  3. Marcinie, dziękuję za czujność. Faktycznie kilka danych w tabelach do poprawy. Musiałem źle spisać swoje notatki. Postaram do końca dnia poprawić dane.
    Pozdrawiam,

  4. Tabela dot. żeli do poprawki, na pewno pierwszy i trzeci wiersz, nie może być „0” dla wszystkich podstawowych składników odżywczych. Dobrze byłoby też dodać komentarz do obu tabel, że wartość kaloryczna i skład odnosi się do 100 g produktu (tak wynika z podanych liczb) a nie do jednego żelu czy batonika. Ew. można podać wszystkie wartości dla jednego opakowania, bo jest to praktyczniejsze. Pozdrawiam.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,299ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze