TOP 7 Ekstremalnych Triathlonów

Triathlon, jedna nazwa, wiele odmian. W tym zestawieniu przedstawiam wam te najbardziej ekstremalne. Takie wyzwania cieszą się coraz większą popularnością. Wielu triathlonistów zaliczyło dystans Ironman i szukają nowych wrażeń. Organizatorzy zaś wyszukują najtrudniejsze trasy, aby doprowadzić zawodnika do granic jego możliwości. Często te lokalizacje są osadzone w pięknych sceneriach. Jeżeli masz zamiar zapisać się na tego typu zawody, możesz liczyć na niesamowitą przygodę, którą zapamiętasz do końca życia. Ekstremalnych triathlonów przybywa w Europie z roku na rok. Każdy jest unikalny i bardzo wymagający.

 

Zacznijmy od prezentacji zawodów odbywających się w naszym kraju.

 

1. Diablak – Beskid Extreme Triathlon
To ekstremalny triathlon górski w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Na dystansie 3,8 km pływania w Jeziorze Żywieckim. 180 km na rowerze – dwie pętle ze wspinaczką na Kubalonkę i Przełęcz Salmopolską z przewyższeniem 3200 metrów. 44 km biegu górskiego na szczyt Babiej Góry. Razem 5600 metrów przewyższeń. W tym roku odbędzie się pierwsza edycja.

 

TOP7EkstremalnychTriathlonow1

 

TOP7EkstremalnychTriathlonow3

http://www.plxtri.com

 

 

2. Hardasuka
4,5 kilometra pływania w lodowatych wodach Zalewu Orawskiego, 225 kilometrów rowerem dookoła Tatr, a na koniec 55 kilometrowy ultra bieg przez całe Polskie Tatry. Całość to ponad 8 tysięcy metrów przewyższenia. Nie byłeś jeszcze w Tatrach? Lepiej pojedź tam przed zawodami zobaczyć co Cię czeka.

 

TOP7EkstremalnychTriathlonow2

 

TOP7EkstremalnychTriathlonow4

http://www.hardasuka.pl


http://youtu.be/HXnIDXuEvCg

 


3.Karkonoszman

Ekstremalny triathlon na dystansie połowy Ironman czyli 1,9-90-21,1. Możecie liczyć na 1800 m przewyższenia na części kolarskiej z kolei na biegu 1300 m. Pływanie w Jeziorze Leśnieńskim pod zamkiem Czocha nadaje wspaniałego klimatu całej imprezie. Meta znajduje się na szycie Śnieżki.

 

 TOP7EkstremalnychTriathlonow5

 

TOP7EkstremalnychTriathlonow6

 

www.triathlonkarkonoski.pl

 

 

Teraz coś tuż za Polską granicą.

 

4. Winterman
Skąd taka nazwa? Ponieważ zawody odbywają się 16 października. Organizatorzy zapewniają, że trasa jest poprowadzona przez piękne Czeskie krajobrazy niedostępnych lasów, głębokich dolin i klifów. Finisz jak to zwykle bywa na takich imprezach znajduje się na szczycie góry Jeszted (1012m). Na zawodach trzeba się zmierzyć z dystansem 3,8 km pływania w rzece, 180 km jazdy rowerem z przewyższeniem 4000 m i maratonem z ostatnim podbiegiem długości 14 km.

 

TOP7EkstremalnychTriathlonow7

www.czxtri.com

 

 

 

Poniżej trzy klasyki, znane i cenione na całym świecie.

 

5. Norseman
To już jest legenda wśród triathlonów ekstremalnych. Najbardziej znane i rozpoznawalne zawody przyciągają jak magnes triathlonistów z całego świata. Impreza jest rozgrywana na ekwiwalencie dystansu Ironman. Strat odbywa się ze skoku do wody z płynącego promu. Pierwsze 40 kilometrów roweru to podjazd do wysokości 1200 m n.p.m. Po T2 przez 25 km biegnie się po całkiem płaskim terenie ale to nie koniec ponieważ meta znajduje się na szczycie Gaustatoppen 1880 m n.p.m. W zawodach bierze udział tylko 250 śmiałków każdego roku. Pierwszych 160 zawodników wbiega na szczyt góry i dostaje najbardziej pożądaną czarną koszulkę Norseman. Pozostali biegną alternatywną trasą płaskowyżem i muszą zadowolić się tylko białą koszulką.

 

 TOP7EkstremalnychTriathlonow8

 

 

6. Celtman
Zawody odbywają się w Szkocji. Klimat i krajobraz tworzą niepowtarzalną atmosferę. Zawodnicy mają do pokonania trochę dłuższy dystans niż przeciętny Ironman. Trasa obejmuje 3,8 km pływania, 202 km jazdy na rowerze oraz 42,2 km biegu. Oczywiście można spodziewać się trudnych warunków pogodowych na trasie, lodowatej wody, wiatrów, deszczu i mgły. Zawodnicy podobnie jak w Norsemanie mogą zdobyć dwa kolory koszulek. Niebieska jest zarezerwowana dla tych, którzy dotrą do strefy T2 w ciągu 11 godzin. Biała dla tych, którym zajmie to dłużej.

 

celt

www.cxtri.com

 

 

7. Swissman
Kolejnym klasykiem z wielkiej trójki to Swissman Xtreme Triathlon. Pływanie odbywa się w jeziorze Maggiore na wysokości 196 m n.p.m. Swissman jest znany z wyjątkowo trudnej trasy kolarskiej ciągnącej się przez trzy przełęcze Gotthard, Furka i Grimsel. Furka znajduje się na wysokości 2436 m n.p.m. Natomiast do strefy T2 należy znowu zjechać w dół do 567 m n.p.m. Bieg to ciągły podbieg do wioski Kleine Scheidegg, która jest położona na wysokości 2061 m n.p.m. Suma przewyższeń to około 5500 m. Dlatego warto poćwiczyć podjazdy, jeżeli masz zamiar wystartować w tej imprezie.

 

TOP7EkstremalnychTriathlonow10

www.suixtri.com

 

Powiązane Artykuły

2 KOMENTARZE

  1. Zdjęcie górskiej trasy pod Celt i Swiss raczej nie może być to samo, jedno trzeba zmienić;))

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,512ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane