Trening interwałowy potrafi spowolnić procesy starzenia się organizmu

HIIT czyli High Intensity Interval Training (trening interwałowy o wysokiej intensywności), jest to trening wymagający krótkich bardzo mocnych zadań z przerwami o niskiej intensywności. Profesor Sreekumaran Nair z Mayo Clinic w Rochester przeprowadził badania na dwóch grupach ochotników w wieku 18-30 lat i 65-80 lat. Ochotnicy odbyli blok treningowy HIIT, który trwał trzy miesiące. Pobrano od nich próbki komórek mięśniowych zarówno przed jak i po studium. Trening interwałowy pobudził mitochondria do generowania energii o 69% w starszej grupie i o 49% w młodszej grupie.

Aktywność mitochondriów maleje wraz z wiekiem, co powoduje zmniejszenie mięśni i pogarsza umiejętności spalania nadwyżki poziomu cukru we krwi. Ten spadek zatrzymał się, a nawet odwrócił w starszej grupie, która wykonywała trening HIIT. “Po trzech miesiącach treningu interwałowego wszystko w starszej grupie zbliżyło się do tego co możemy zaobserwować w młodszej grupie.” – powiedział profesor Sreekumaran Nair. 

Wśród badanych osób zauważono także wzrost płuc, serca i poprawę wydolności układu krążenia. Zwiększyła się także ilość tlenu, którą przebadani byli w stanie przyswoić, w młodszej grupie o 28%, a w starszej grupie o 17%. Wygląda na to, że trening interwałowy potrafi spowolnić procesy starzenia się.

 

Link do wyników badań:
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1550413117300992?via%3Dihub

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

  1. To już wiadomo dlaczego Mkon zrobił życiówkę w maratonie. Biega interwały. Jakie to proste 😉 Trzeba brać przykład!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,509ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane