7 międzynarodowych triathlonistów, którzy odeszli na emeryturę w sezonie 2023

Kilkoro światowej sławy zawodników PRO zakończyło w 2023 roku sportową karierę. Co wpłynęło na ich decyzję i jakie mają plany?

ZOBACZ TEŻ: Reprezentowała Brazylię na olimpiadzie. Poważny wypadek Luisy Baptisty

Triathloniści, którzy odeszli na emeryturę

Kto już nie pojawi się na wyścigach w tym sezonie jako zawodnik PRO?

Jan van Berkel, Szwajcaria

Ma na koncie m.in. kilkukrotne mistrzostwo kraju i 11 miejsce na MŚ IRONMAN na Hawajach. Wycofał się z wyścigów w wieku 37 lat. Co dalej? Triathlonista planuje zająć się propagowaniem czystego sportu i pracą zawodową.

źródło: laureus.ch

Mam doświadczenie w prawie sportowym, specjalizując się w etyce sportowej, więc naprawdę chcę pozostać blisko sportu, jeśli chodzi o kwestie antydopingowe. Naprawdę bardzo chciałbym współpracować ze sportowcami, aby zrewolucjonizować walkę antydopingową.

Eneko Llanos, Hiszpania

Choć rezygnuje z regularnego ścigania jako zawodnik PRO, nie zamierza całkowicie rzucić triathlonu. To jest tylko „do zobaczenia później” – skomentował Llanos. Triathlon nadal będzie moim życiem, jako trenera, entuzjasty sportu i okazjonalnego zawodnika. To była niesamowita podróż.

fot.: Olaf Kosinsky

Swój ostatni sezon jako PRO zakończył w wieku 46 lat, startując w czasie swojej kariery w zawodach olimpijskich i długodystansowych. Udało mu się m.in. wygrać mistrzostwa świata w 2010 roku i trzykrotnie załapać się do TOP10 na MŚ IRONMAN na Hawajach.

Sebastian Kienle, Niemcy

Mistrz świata Ironman, dwukrotny mistrz świata Ironman 70.3. W tym roku będzie świętował okrągłe, 40. urodziny. Na sportową emeryturę odszedł po 15 latach w zawodowym triathlonie.

fot.: byrenedomke

Kienle pożegnał się z wyścigami jako PRO po zawodach w Cozumel. To, że trenuję sam siebie, było głównie atutem w tym roku – opowiadał. Czasem jednak miałem problem z tym, aby znaleźć równowagę między rzeczami, które uwielbiam trenować a tymi, które sprawiają, że będę przygotoany na odpowiednim poziomie.

ZOBACZ TEŻ: Sebastian Kienle wydaje pożegnalną książkę: „Historia, z którą mogą się utożsamić wszyscy”

Cameron Brown, Nowa Zelandia

W krajowych zawodach na pełnym dystansie zwyciężał aż 12 razy! Jego kariera jako triathlonista PRO trwała ponad trzy dekady. W tym czasie czterokrotnie stanął na podium MŚ w Konie.

fot.: Delly Car

Chociaż nie zobaczymy go już w wyścigach jako zawodowego zawodnika, Brown nie ma zamiaru całkowicie rezygnować ze swojego ukochanego sportu. W planach ma starty jako age-grouper w swojej kategorii wiekowej. Niestety, obecnie jest w trakcie leczenia migotania przedsionków, dlatego na ostateczną decyzję będzie musiał poczekać przynajmniej do końca lutego.

Mirinda Carfrae, Australia

Czterokrotna mistrzyni świata – 3 razy wygrała wyścig na pełnym dystansie, raz w IM 70.3. Do niej też należał rekord trasy biegowej w Konie (2:50:26), którego nikt nie pobił przez 9 lat.

fot.: Jianca Lazarus

Po dwóch dekadach zawodów poczuła, że zaczyna tracić serce do profesjonalnego ścigania, dlatego postanowiła zostać trenerką. Prywatnie jest mamą trójki dzieci. Jestem szczęśliwa i nie czuję, że mam coś więcej do zaoferowania jako zawodowa triatlonistka – skomentowała.

Jan Frodeno, Niemcy

Frodeno to współczesny legendarny triathlonista. Rekordy świata, mistrzostwo olimpijskie. Na 1. miejscu podium w mistrzostwach świata Ironman stawał trzykrotnie. Karierę zakończył w wieku 41 lat.

fot.: Jürgen Matern

Ten dziki egoizm, który jest niezbędny, aby przeżyć 40-godzinne tygodnie treningowe i odciąć się od wszystkiego innego, zanika – opowiadał. Na sportowej emeryturze zamierza przede wszystkim spędzać więcej czasu ze swoją rodziną.

ZOBACZ TEŻ: Jan Frodeno: „Uniwersalna mentalność zwycięzcy nie istnieje”

Andrea Hansen, Nowa Zelandia

Przez większość kariery jako zawodowa triathlonistka występowała pod nazwiskiem panieńskim – Hewitt. Wycofała się ze startów w wieku 41 lat.

źródło: PHOTOSPORT

Andrea Hansen już wcześniej miała sportową przerwę – w 2020 roku urodziła bowiem córkę. Zawodniczka kilkukrotnie ścigała się w Igrzyskach Wspólnoty Narodów i w igrzyskach olimpijskich.

Gabriela Bortacka
Gabriela Bortacka
Redaktorka. Pisze głównie o sporcie i historii. W jednym i drugim szuka przede wszystkim inspirujących ludzi. Z wykształcenia dziennikarka i antropolożka kultury.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,831ObserwującyObserwuj
24,500SubskrybującySubskrybuj

Polecane