Wakacje triathlonisty – dlaczego to dobry pomysł?

Odpoczywamy za mało. Tymczasem badacze sugerują, że czasem trzeba zwolnić i udać się na wakacje. Analizy pokazują, że przerwa od pracy może za sobą nieść szereg korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

ZOBACZ TEŻ: Sen, treningi i dieta. Jak sprawić, aby mózg starzał się wolniej?

Według badań przeprowadzonych w USA przez Pew Research aż 46% osób, które pracują, nie zdecydowało się wykorzystać całości urlopu. Jako powód podawano obawę przed utratą pracy, niechęć do obciążania współpracowników obowiązkami i obawę o zaległości w pracy.

Problem z odpoczywaniem mają również Polacy. Jak wynika z raportu Devire z 2020 roku aż 69% osób sprawdza podczas wakacji służbową pocztę, a 10%… wykonuje obowiązki zawodowe. W mediach określa się to „kulturą zapieprzu”.

Opaska WHOOP śledzi twoje zdrowie mentalne i pozwala oszacować poziom stresu. Dołącz poprzez Akademię Triathlonu, aby otrzymać opaskę WHOOP 4.0 i jeden miesiąc użytkowania ZA DARMO!

Tymczasem szereg badań pokazuje, że wakacje przynoszą korzyści dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Oderwanie się od pracy może pomóc w powrocie z uczuciem świeżości i lepszym samopoczuciem. Co dokładnie o czasie wolnym od pracy mówią badania i czemu naukowcy zalecają odpoczynek?

Badacze wiedzą, ile trwają idealne wakacje

Wakacje i odpoczynek nie muszą trwać miesiąc, aby przynosić korzyści. Jeśli masz do dyspozycji tylko długi weekend lub kilka dni zaoszczędzonego urlopu, również zauważysz pozytywny wpływ na zdrowie.

W jednym z badań zastanawiano się, ile powinny trwać idealne wakacje. Analizowano grupę uczestników, którzy spędzali średnio 23 dni na urlopie. Uczestnicy raportowali wskaźniki zdrowia i samopoczucia w różnych momentach wypoczynku. Chodziło o ich kondycję zdrowotną, zmęczenie, satysfakcję, poziom energii, napięcie oraz nastrój.

Co pokazało badanie? Wskaźniki wzrastały na początku wakacji i osiągały szczyt ósmego dnia. To właśnie idealna długość odpoczynku, ale korzyści można obserwować również przy krótszych wakacjach.

Z kolei inne badanie wykazało, że wakacje wiążą się z korzystnymi zmianami behawioralnymi – wydłużeniem snu i zmniejszeniem czasu spędzanego w pozycji siedzącej. Niektóre korzyści występowały niezależnie od długości wakacji. Badacze w obu przypadkach doszli do podobnych wniosków: częstotliwość wakacji może mieć większe znaczenie niż ich długość. Lepiej wypoczywać 2-3 razy do roku, zamiast planować jeden długi wypoczynek.

Czemu warto zwolnić i wziąć urlop?

Badania dotyczące wakacji i przerwy od pracy nie ograniczają się tylko do analizy optymalnej długości i częstotliwości. Większa część dotyczy konkretnych korzyści zdrowotnych płynących z regularnego urlopu. Przykładów jest całkiem sporo.

Częstszy odpoczynek wpływa korzystnie na pracę serca. Jedno z badań wykazało, że występowanie zawałów serca i śmierci z powodu ostrych stanów wieńcowych jest osiem razy większe u kobiet, które rzadko biorą urlop (z definicji chodziło o jedne lub mniej wakacje na 6 lat) w porównaniu do tych, które jadą na wakacje 2 razy do roku. Mężczyźni, którzy nie biorą urlopu, są o 30% bardziej narażeni na zawał.

Jest także związek pomiędzy urlopem a zmiennością rytmu serca (HRV). Wyższe wartości HRV wskazują na zrównoważenie układu nerwowego. Ciało jest gotowe do działa i prawidłowo odpowiada na bodźce. Badania na osobach, które brały urlop, wykazało, że HRV zwiększa się podczas 6-dniowych wakacji, a inne wykazało, że 7-dniowy aktywny urlop z ćwiczeniami również prowadzi do jego poprawy.

fot. Freepik.com – svetlanasokolova

Urlop dla ciała, korzyści dla umysłu

Badacze przyglądają się wpływowi wakacji na zdrowie fizyczne, ale wskazują, że zyskać może również Twoje zdrowie psychiczne. Dość oczywiste wydaje się, że urlop prowadzi do zmniejszenia stresu. Analizy wykazały, że osoby, które częściej biorą urlop, są narażone mniej na wysoki poziom stresu i objawy depresji.

Istnieje również połączenie pomiędzy regularnym braniem urlopu a utrzymaniem lepszego nastawienia psychicznego. Badanie przeprowadzone na dorosłych Kanadyjczykach wskazało, że istnieje relacja pomiędzy zwiększoną liczbą dni urlopowych a ogólnym stanem psychiki i zadowolenia z życia. Badani byli bardzo zadowoleni z równowagi między życiem zawodowym a prywatnym i chętnie podkreślali dobre samopoczucie.

Odpowiedni odpoczynek sprawia również, że zwiększamy produktywność. Z kilku badań wynika, że pracownicy, którzy częściej korzystają z urlopu, wykazują się większą produktywnością. Jedna z firm odkryła, że każde 10 godzin urlopu dawało aż 8% rocznej wydajności. Odpoczynek i wakacje wpływały również na ich kreatywność i pozytywny nastrój w biurze.

Śledź zdrowie z opaską WHOOP!

Jeśli chcesz sprawdzić, jak strategie zdrowego stylu życia wpływają na Twoje zdrowie, skorzystaj z opaski WHOOP, która przez 24 godziny na dobę monitoruje aktywności. WHOOP może pomóc w regularnych treningach, utrzymaniu diety lub planowaniu urlopów. Dzięki bransoletce możesz sprawdzić kluczowe wskaźniki zdrowia: HRV, sen i regenerację. Przekonasz się, jak zmiany, które wprowadzasz wpływają na Twoje zdrowie. W dzienniku WHOOP możesz też analizować, jak urlop wpływa na regenerację.

WHOOP działa w modelu subskrypcyjnym, a więc nie kupujesz urządzenia. Opłacasz comiesięczny abonament i otrzymujesz opaskę (za darmo) oraz dostęp do wszystkich danych. Dołączając do WHOOP przez Akademię Triathlonu uzyskasz jeden darmowy miesiąc użytkowania WHOOP 4.0 (wraz z opaską).

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,503ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane