Zabawa w ciuciubabkę, czyli jak się rozmawia z PZTri.

Dużo jest takich związków sportowych, którymi nikt się nie interesuje, a które działają jak Państwo w Państwie. Działają tak właśnie dlatego, że nikt się nimi nie interesuje. Zaniedbywane przez media z racji słabej popularności dyscypliny i braku sukcesów, funkcjonują w zaciszu swoich siedzib, a kiedy jakiś dziennikarz poprosi o informację, to albo czeka na nią „wieczność”, albo w ogóle doprosić się nie może. I gdyby nie moje (dziennikarza) zainteresowanie triathlonem, to pewnie nikt oprócz społeczności triatlhonowej nie usłyszałby o tym, że 23 lutego delegaci z okręgowych związków i klubów sportowych wybiorą nowego prezesa. Że będzie nowy to już pewne, bo Krzysztof Piątkowski, który zarządza Związkiem od 20 lat na szczęście postanowił nie kandydować. Walkę o fotel szefa związku stoczą Iwona Guzowska, Wojciech Olejniczak, Marcin Słoma i Rafał Giermasiński. Kto wybierze Prezesa? I to jest właśnie pytanie, na które nie mogę doczekać się odpowiedzi od obecnego Prezesa. Może Wy mi pomożecie, bo już nie mam pomysłów na to, jak uzmysłowić obecnym władzom, że Związek nie jest ich prywatnym folwarkiem i wreszcie wszystko powinno być przejrzyste i podawane do wiadomości opinii publicznej. Do Pana Krzysztofa Piątkowskiego dzwoniłem, wysyłałem sms i mail. Odpowiedzi brak. Oto fragment maila, który wysłałem z prośbą o udostępnienie informacji, kto ma prawo głosu podczas Walnego Zgromadzenia.

„Szanowny Panie Prezesie,
proszę uprzejmie o informację o ilości podmiotów uprawnionych do głosowania podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów, które odbędzie się 23 lutego w Warszawie. Zależy mi na imiennej liście delegatów (…). W przypadku odmowy proszę o uzasadnienie decyzji. Do wyborów zostało niewiele czasu i chciałbym, aby opinia publiczna poznała delegatów, którzy z ramienia okręgów i klubów będą decydować o składzie Zarządu i wyborze Prezesa. Z mojej wiedzy wynika, że taka informacja nie jest objęta tajemnicą i powinna zostać podana opinii publicznej. Jeżeli jest inaczej proszę o podanie konkretnych zapisów prawa, mówiących o trzymaniu takich informacji w tajemnicy.

Dziękuję i pozdrawiam,
Łukasz Grass
Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu”

Odpowiedzi nie dostałem. Podobno trwa jakaś tajemnicza weryfikacja, czy wszyscy mają prawo wystawić delegata, bo kluby i okręgi muszą spełnić formalne wymagania – opłacić składki. Ale przecież weryfikacja takiej informacji to jest góra jeden dzień pracy. Zgodnie z dokumentem, do którego dotarłem wynika, że uprawnione do wystawienia delegatów mogą być 54 podmioty. Oto ich lista:

1.    Dolnośląski Okręgowy Związek Triathlonu
2.    Mazowiecki Okręgowy Związek Triathlonu
3.    Śląski Okręgowy Związek Triathlonu
4.    Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Triathlonu
5.    Wielkopolski Okręgowy Związek Triathlonu
6.    Zachodniopomorski Okręgowy Związek Triathlonu
7.    Centrum Sportowe „Głogowski Triathlon”
8.    MKS Juvenia Wrocław
9.    ULKS Triathlon Lubin
10.    UKK „Piątka” Polkowice
11.    Warszawskie Towarzystwo Triathlonu
12.    Płockie Towarzystwo Triathlonu „Delta”
13.     UKS G-8 Bielany
14.    AZS AWF Katowice
15.    UKS Wodnik Siemianowice
16.    KT Żywiec
17.    WLKS Kmicic Częstochowa
18.    Cz KS Budowlani Częstochowa
19.    WKB „Meta” Lubliniec
20.    KR-S TKKF Dąbrowa Górnicza
21.    UMKS „Delfin” Połomnia
22.    MKS TRUSO Elbląg
23.    TKKF Susz
24.    Warmińsko-Mazurski Klub Sportowy
25.    KS AZS AWF Poznań  
26.    GTT Diament Gniezno
27.    KS UAM Triathlon Poznań
28.    SS Triathlon Delfin Kalisz
29.    KS64-sto Leszno
30.    MLUKS Koło
31.    UKS „9-tka” Kalisz
32.    KS Triathlon Szczecin
33.    KS Ironman Szczecin
34.    KS Biuro Podróży AS
35.    KS CKS „Orka” Szczecin
36.    MUKS „Tornado” Szczecin
37.    MKS „Hermes” Szczecin
38.    UKL „8-ka” Police
39.    LKS ROL-96 Świątki
40.    GKS Delf Gryfino
41.    KZ AZS UAM Triathlon Słubice
42.    YMCA Kraków
43.    ZAKSA Kędzierzyn Koźle
44.    TS Tri-Sport Niemcz
45.    MUKS „Piętnastka”  Bydgoszcz
46.    KS „AQUA” Włocławek
47.    TKKF Ognisko „Jedność” Łódź
48.    KS Triathlon Rawa Mazowiecka
49.    TS „Akwedukt” Kielce
50.    Kwidzyńskie TS „Triathlon”
51.    MKS Triathlon Malbork
52.    UKS Tri-Saucony Rumia
53.    Sambor Tczew
54.    MKS „Płetval” Polkowice

Okręgi mają prawo wystawić dwóch delegatów, kluby po jednym. Ale które mają do tego prawo? Tego od Prezesa dowiedzieć się nie sposób. Termin zgłaszania kandydatów minął 2 lutego 2013 roku. Uchwała Zarządu Polskiego Związku Triathlonu podjęta w dniu 15 grudnia 2012 roku o zwołaniu Walnego Zgromadzenia Delegatów mówi w paragrafie trzecim:

Warunkiem uczestnictwa w Krajowym Zjeździe delegatów jest zgodnie z paragrafem 10 Statutu PZTri:
– aktywna działalność na rzecz rozwoju i podnoszenia poziomu sportowego triathlonu i duathlonu (udokumentowana w komunikacie z zawodów z 2012 roku start w triathlonie, duathlonie, aquathlonie lub crosstriathlonie przynajmniej jednego zawodnika reprezentującego członka PZTri) (pisownia oryginalna)
– opłacenie rocznej składki członkowskiej w wysokości 200 złotych rocznie w latach 2009-2012

– Dla klubów rejestrowanych po 2009 roku opłacenie składki członkowskiej od roku rejestracji klubu

I jeszcze jeden wyciąg z uchwały. Paragraf 5:
Uprawnione stowarzyszenie zobowiązuje się do przedstawienia Polskiemu Związkowi Triathlonu nazwisk wybranych delegatów do dnia 5.02.2013r.

Na dobrą sprawę już od piątego lutego powinniśmy znać listę nazwisk delegatów reprezentujących uprawione podmioty do głosowania. Kiedy rozmawiam z różnymi osobami z regionu – zawodnikami, trenerami, działaczami, powtarzają jak mantrę: „W tym Związku nic nigdy nie jest jasne. Nie ma przejrzystości, jasnych reguł i kryteriów dotyczących chociażby przyznawania pieniędzy na wyjazdy zagraniczne, nie ma gospodarności, czego dowodem może być mnóstwo wyjazdów zagranicznych załatwianych ad hoc, z dnia na dzień” . Znam przypadki, kiedy zawodnicy i trenerzy dowiadywali się w poniedziałek po południu, że we wtorek rano mają być w Warszawie, bo wylatują na zawody, nie ma powszechnie znanych i jasnych kryteriów wysyłania zawodników na międzynarodowe zawody. Od jednego z trenerów w regionie usłyszałem prostą odpowiedź na to pytanie: „Kto bliżej koryta, to pojedzie”.

Piszę ten tekst siedząc w pociągu relacji Poznań – Warszawa, zaglądam na stronę PZTri, aby jakiejś gafy nie zrobić, bo może wszystko jest już w internecie, czarno na białym. Gdzie tam. Ostatnia wiadomość z 9 lutego. Dzwonię do różnych znajomych trenerów i pytam, czy dostali już od Prezesa Piątkowskiego jakieś zawiadomienia, listę delegatów, cokolwiek. Słuchają mnie jak wariata. „Ale o czym Ty mówisz? Łukasz, tak było od 20 lat. Za dużo oczekujesz…

I kiedy tak słucham tego wszystkiego, to myślę, że przyszły Prezes będzie miał od groma roboty – praca u podstaw. Powodzenia.

Powiązane Artykuły

7 KOMENTARZE

  1. Łukasz tak jak napisałeś ….. nowy Prezes będzie miał od groma roboty …myślę że Fox Mulder i Dana Scully z Archiwum X mieli by na kilka lat roboty i to z zarwanymi nockami włącznie …powodzenia i pozdrowienia dla NOWEGO Prezesa.

  2. Łukasz, czy Ty jesteś ambasadorem „z góry”??? Robisz kapitalną robotę i w ciągu krótkiego okresu czasu próbujesz i wierzę,że jesteś w stanie dużo naprawić, Dzięki z góry! Oby więcej…

  3. Bardzo merytoryczne uwagi i komentarze, aż miło poczytać i je wszystkie spokojnie rozważyć. Dla mnie niektóre spostrzeżenia są genialne. Łukasz, z takim zapleczem „dobrych rad” można pisać o PZTri bez końca 🙂 Pozdr. JP. Mił.

  4. Mam jeszcze takie pytanie:
    czy wybór prezesa następuje w pierwszej turze zwykłą większością głosów jak każda uchwała Walnego (vide par.21)?
    czy może jest wymagane >50% głosów, żeby wygrać w pierwszej turze, a jak nikt nie zdobędzie tylu głosów to jest druga tura, do której przechodzą 2 pierwsze osoby a może 3 z pierwszej tury?
    Czy Panu Redaktorowi udało się posiąść tą tajemną wiedzę?:)

  5. Wracając do pytania jak się dowiedzieć kto jest delegatem na WZD? Można zapytać każdy okręgowy związek i klub czy zgłosił delegata i kogo, oczywiście też nie mają obowiązku podać tylko mogą to zrobić jeśli są życzliwi; drugie rozwiązanie to zgłoszenie się do kandydatów na nowych prezesów, żeby oni o to zapytali a potem podali to do wiadomości publicznej, skoro chcą zmieniać związek to niech zaczną już teraz jako kandydaci walczyć o jawność. Jeśli jakiś klub nie wystawił delegata to powinna być informacja z jakiej przyczyny.
    Swoją drogą statut PZT nie precyzuje na ile dni przed Walnym Zgromadzeniem Delegatów muszą być oni powiadomieni o tym, że biorą w nim udział, żeby Walne było ważne… bez komentarza.
    A tydzień przed wyborami szykuje się spotkanie promocyjno-wyborcze – Łukasz wybierasz się? Wstęp wolny? Czy kandydaci na prezesa się wybierają? Powinni pójść i zabrać głos w dyskusji:
    http://triathlon.pl/48-konferencja-europejskiej-unii-triathlonu-w-warszawie

  6. Kochani 20 lat spokojnej pracy. Nikt nie zaglądał, nie pytał się o wyniki. Co roku była kasa z Ministerstwa Sportu. Pewnie jakieś dotacje czy prezenty od sponsorów. Człowiek szybko się do tego przyzwyczaja a jeśli coś lub ktoś zaczyna im grzebać i pytać się o rozliczenia finansowe czy o wyniki ich pracy to reagują lub udają że nic się nie dzieje. To kolejny potworek w którym siedzą leśne dziadki. Mniejsza skala PZPN ale coś w tym stylu. Czego można się od nich spodziewać na pewno nie współpracy. A ile ludzi siedzi w klubach w całej Polsce i żyje na koszt miasta i również nie są z niczego rozliczani. Oczywiście nie przeginajmy bo nie wszyscy są leniami bez ambicji.

  7. Przeczytałem i oniemiałem. Tu zmienić się może tylko na lepsze. Ale do meritum – jest 6 związków okręgowych (12 delegatów) i 48 klubów (48 delegatów) – razem to daje 60 delegatów. Teraz pytanie ile związków/klubów spełnia kryteria określone w statucie w par.10? Pkt 1 tego paragrafu można dowolnie interpretować. Czy jakieś są zawieszone? Par. 12 statutu daje duże pole nadużyć przed wyborami polegające na czasowym zawieszaniu praw. Może się też okazać, że nie ma 30 delegatów do wystawienia przez związki/kluby czyli co najmniej połowy a to jest niezbędne, że uchwały były ważne, w tym wybór prezesa (par. 21). Więc wybory mogą być nie ważne… Na marginesie zgodnie ze statutem nie ma czegoś takiego jak Krajowy Zjazd Delegatów tylko Walne Zgromadzenie Delegatów, które stanowi najwyższą władzę związku.
    Inną sprawą jest czy lista delegatów musi być jawna czy jest to wewnętrzna sprawa związku – wg mnie nie mają obowiązku jej ujawniać publicznie (choć mogą to zrobić przy dobrej woli) natomiast związki/kluby powinny już zgodnie z uchwałą przedstawić delegatów do PZTri do 5/02/13 – jeśli tego nie zrobiły złamały uchwałę… za złamanie uchwały mogą zostać zawieszone… Inne pole do nadużyć to może być dopuszczenie dokonania zaległych opłat za lata 2009-2012 tylko wybranym a innym nie i w ten sposób pozbawienie ich możliwości wystawienia delegata. Statut tego nie precyzuje. Statut jest do głębokiej poprawki z tym, że statut jest w stanie zmienić tylko Walne Zgromadzenie Delegatów ale wymagana jest obecność 2/3 delegatów (par. 21). Swoją drogą statut dopuszcza tworzenie niezliczonej ilości klubów (czytaj delegatów) a potem można tym dowolnie zarządzać.
    Życzę nowemu Prezesowi dużo pracy, bo mam nadzieję, że będzie chciał dużo pracować i bardzo dobrych współpracowników, bo samemu trudno jest to zmienić.

    Statut:
    § 10
    1. Członkowie Związku zobowiązani są do:
    1/ aktywnej działalności na rzecz rozwoju i podnoszenia poziomu sportowego triathlonu, duathlonu, aquathlonu, triathlonu zimowego 2/ przestrzegania statutu, regulaminów oraz uchwał Zarządu Związku, 3/ dbania o wysoki poziom moralny zawodników, trenerów i działaczy.
    2. Członkowie zwyczajni zobowiązani są do opłacania składki członkowskiej w wysokości i terminach określonych przez władze Związku.

    § 12
    1.Członek Związku może być zawieszony w prawach członkowskich przez Zarząd w przypadku naruszenia postanowień statutu i przepisów Związku.
    2.Zawieszenie w prawach członkowskich polega na okresowym pozbawieniu członka Związku uprawnień statutowych…

    § 21
    Uchwały Walnego Zgromadzenia Delegatów zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby delegatów, z wyjątkiem uchwał w sprawie zmian statutu oraz o rozwiązaniu Związku, podejmowanych większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy delegatów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,391ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze