Zestawienie najszybszych Polaków na ironmanie – SUB-9

Najszybszym polskim triathlonistą na dystansie ironman (3,8-180-42,2) jest aktualnie Robert Wilkowicki (8:06:45). Wśród kobiet barierę 9 godzin jako jedyna złamała Agnieszka Jerzyk. Dokonała tego dwukrotnie na zawodach Challenge Roth i Ironman Western Australia. Pozostałe Polki znajdują się w tabeli SUB-10, czyli poniżej 10 godzin.

Kto w Polsce jest najszybszym ironmanem? Aby tego się dowiedzieć stworzyłem ranking Polaków, którzy mogą pochwalić się złamaniem bariery 9 godzin na dystansie ironman (3,8-180-42,2). Specyfika zawodów triathlonowych nie zawsze pozwala organizatorom dokładnie wymierzyć trasę. Regulamin zawodów Ironman dopuszcza margines błędu w domierzeniu tras. Po wielu konsultacjach postanowiłem doprecyzować tabelę i stworzyć dwa zestawienia. Pierwsze przedstawia wyniki na trasach z dokładnym dystansem ironman (3,8-180-42,2 km) lub nieznacznie krótszym (margines błędu pomiaru 1%). Natomiast druga tabela to wyniki osiągnięte na trasach krótszych.

Zacząłem weryfikować wyniki czołówki i stopniowo idę w dół. Nie wszystkie wyniki z dawnych lat da się odtworzyć. Jeśli mówimy o najszybszych Polakach na dystansie ironman to dalsze miejsca nie mają większego znaczenia. Szczególnie zwracam uwagę na TOP10. Zapraszam czytelników do współtworzenia tego projektu. Jeśli macie przykładowo zapisy GPS weryfikujący długość poniższych tras, śmiało podsyłajcie.

Najlepsze czasy Polaków SUB-9 na dystansie ironman

[supsystic-tables id=18]

 

Wyniki mężczyzn na krótszych trasach

[supsystic-tables id=19]

 

Najlepsze czasy Polek SUB-9 na dystansie ironman

[supsystic-tables id=20]

 

Najlepsze czasy Polek SUB-10 na dystansie ironman

[supsystic-tables id=21]

 

Wyniki kobiet na krótszych trasach

[supsystic-tables id=22]

* oznacza zawody innych marek niż seria Ironman

Powiązane Artykuły

44 KOMENTARZE

  1. Osobą pisząca artykuł nie ma pojęcia o zawodach które się odbywały , albo nie wie ile to jest 1%. Ośmieszasz się tym artykułem…

  2. czy autor ma jakas wiedze na temat kto i gdzie jaki czas osiagnal?
    wg mnie nie bardzo, skoro tyle korekt od czytelnikow.
    zatem nie jest to zestawienie a tylko marna proba zestawienia.
    szkoda bo po trzecim komentarzu artykul traci jakakolwiek wiarygodnosc…

  3. Aneta Ziemianska. Jako jedyna amatorka złamała 10h na pełnym dystansie w tym roku 9:56 IM Florida

  4. Panie Adrianie nie porównywałbym wyników na dystansie IronMan z różnych lokalizacji z prostego względu. Każdy różni się inną charakterystyką trasy i jest rozgrywany w innych warunkach atmosferycznych. Pomijam fakt długości poszczególnych tras nie zawsze IronMan jest rozgrywany na trasie 226 km … Przypomina mi to porównywanie Panny Młodej z młodą Panną…

    • Wyniki są mocno nieaktualne te dotyczące TOP 10 niestety po raz kolejny wychodzi brak profesjonalizmu redaktora.

      • Światowe wyniki TOP10 u źródła (skąd je pozyskiwałem) nie były aktualizowane już od roku czasu. Ja osobiście nie prowadzę takich statystyk. Więc jest to dobry moment na skasowanie ich i pozostawienie tylko polskich wyników.

  5. Zawody triathlonowe są rozgrywane w tak różnych warunkach że trudno je porównać, na olimpiadzie startują najlepsi w takich samych warunkach i na tym samym dystansie ,zwycięzcą jest najlepszy z najlepszych, trzeba by wprowadzić dystans pełnego iromana na olimpiadę wtedy wyniki można porównać. W innym przypadku wychodzi jakaś karykatura bo jak można porównać wynik IM rozgrywanego w Roth do wyniku IM rozgrywanego wKona ,przecież to się nie da porównać ,warunki są skrajnie różne.

  6. Pochylając głowę przed wynikami (zawodnikami) oraz nie ujmując żadnemu ciekawy jestem jakby Grzegorz Zgliczyński w” tamtych odległych latach” startował na takim sprzęcie jak aktualnie się startuje, posiadał aktualne możliwości odżywiania jaki osiągnąłby wynik ?

    • To tak jakby porównać maratończyka Abebe bikile który biegał boso , a dali by mu teraz buty obecnych biegaczy. Pytanie Twój wymieniony zawodnik startował na podobnej trasie. Przez wiele lat trasy ulegały modyfikacji. W Roth również. wystarczy inna trasa rowerowa ( górki) i już inaczej.

  7. W niedawnym Ironman Louisville , Pani Aneta Ziemiańska też osiągnęła ładny wynik mimo skróconej trasy pływackiej – 9:29:05 w tak trudnych warunkach 1 miejsce w kategorii F35-39

  8. Od 2017 R Challange Roth już nie ma trasy do bicia rekordów i raczej nie będzie najszybsze ! Po niesamowitym rekordzie Frodo zmieniono nieco trasę biegu! Jest bardziej atrakcyjna dla kibiców bo prawie cały czas w mieście ale przez to nieco trudniejsza! Dowód Daniela R w 2017 pokusiła się o pobicie rekordu Chrissie Wellington ale niestety na nowej trasie nawet się do niego nie zbliżyła i długo nikt z kobiet nie bobije w Roth Brytyjki oraz wyczynu Niemca.

  9. czemu na liscie sa wyniki z texasu, trasa za krotka a wynik Marka z Cozumel i Ewy Bugdol nie ? Nie wide tutaj zadnej konsekwencji

    • Ironman wydał komunikat, że rekordy zostają uznane.
      “After review by the Ironman Global Race Operations Committee, it has been determined that athletes who completed the three-discipline course prescribed at the Ironman North American Championship Texas triathlon will be recognized as eligible for world bests. Congratulations to all athletes who set world best times in both overall and individual discipline categories.”
      http://www.triathlete.com/2018/05/news/ironman-recognizes-im-texas-records-admittedly-shortened-course_322075#wDyuucCIM6z9ECmz.99

      • Nie widzialem, zadnych komentarzy od Ironman , ze nie uznal Cozumel czasow, gdzie startowal Marek ani Challange, gdzie startowala Ewa. Zatem nie widze roznicy ….. a Ty?

        • Ja widzę 🙂 Czasy, gdzie pełny dystans jest skrócony do połówki, albo gdzie jest połowa pływania też chyba znaleźć oświadczenie, że wyniki nie będą uważane za oficjalne.
          To, że dystans jest krótszy jest jakby oczywiste i żadna głupia papierologia nie jest konieczna. Trasa w Teksasie była tylko nieznacznie krótsza, stąd to zamieszanie.
          Najlepiej spytać się samych zawodników, który z wyników uważają za swój osobisty rekord: Cozumel, Poznań czy Barcelona?
          Pewnie nie ma też sprecyzowanego, jak ma wyglądać trasa, żeby można było uważać wyniki za pełnowartościowe. W olimpijce podobno każdy z dystansów może być krótszy o 10%.

          • No wlasnie wszystko rozchodzi sie o to magiczne slowo „nieznacznie” Ile to jest nienacznie?
            Jak znam zycie dla kazdego to inny dystance

    • @ABC
      Z IM Texas 2018 racja – o ile dobrze zrozumiałem podlinkowany artykuł, to jest tam napisane, że tych zawodów nie powinno się traktować jako rozegranych na pełnej trasie, a skróconej o 3 km. Starykovich wykręcił sub3:55 na rowerze co jest szaleństwem.
      Dodatkowo dochodzi temat draftu: Jakbyśmy sobie nie ponarzekali na pociągi które widać na filmach, to organizatorzy muszą w końcu przyjąć do wiadomości, że 2500 zawodników na 90km pętli w IM nie pojedzie w regularnych odstępach co 30m, nawet jak jest rolling start. Później kończy się na tym, że uczciwi uczestnicy muszą udowadniać że nie są wielbłądami i nie draftowali – vide IM Barcelona.
      Ale wiadomo: Drafting – temat rzeka.

  10. Ranking ciekawy, ale pod wieloma względami dający wiele do myślenia co do rzetelności wyników skoro niektórzy zawodnicy robią szybszym tempem dystans IRONMAN niż dystans o połowy krótszy.
    Pozdrawiam

  11. Dodałem wyniki:
    – 8:29:54 Robert Karaś, Ironcat L’Ampolla 2017,
    – 8:35:09 Roman Pustułka, Austria Triathlon 1999.

    Dzięki BC za info. Sprawdziłem pozostałe lata i nie znalazłem więcej czasów SUB-9 Polaków.

  12. Tak, na pewno byl to rok 1991. Grzegorz uplasowal sie na 16 pozycji. Jak na razie jest to najlepsze miejsce Polaka na IM Kona.

  13. Dodałem wynik Grzegorza Zgliczyńskiego 8:41:55 z Mistrzostw Europy Almere 1991

    Kibic czy to był na pewno 1991 rok na Hawajach? Nie mogę znaleźć Grzegorza w wynikach.

  14. Po naradzie redakcyjnej stwierdziliśmy, że wyniki zdobyte na rażąco zmienionej trasie zostaną wyrzucone poza tabelę. Znajdują się w tym momencie pod tabelą z adnotacją o niestandardowej trasie. Jeśli macie informacje na temat oficjalnych komunikatów organizatorów o znaczących rozbieżnościach w dystansach dajcie znać w komentarzach.

  15. Dodałem trzy wyniki:
    8:42:32 Marek Jaskółka, Challenge Weymouth 2015
    8:42:47 Bogumił Głuszkowski, ME Jümme 1995
    8:51:33 Marek Kalwat, ME Jümme 1995

  16. Zarówno pierwszy czas u mężczyzn jak i u kobiet nie powinny być ujęte w zestawieniu z powodu sporo skróconego pływania. Takie jest moje zdanie. Ja bym chętnie dorzucił też inne imprezy a nie ograniczał się do cykli, tylko to będzie ciężko wyłapać…

  17. Dodałem wynik – 8:56:37 Jakub Czaja, Challenge Copenhagen 2012

    Jeśli znacie jakiś wynik, którego nie ma na liście, dajcie znać w komentarzu. Baza będzie aktualizowana.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,299ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze