Zestawienie najszybszych Polaków na ironmanie – SUB-9

38

Najszybszym polskim triathlonistą na dystansie ironman jest aktualnie Marek Jaskółka (8:14:37). Mark sześć raz osiągnął czas poniżej 9 godzin. U kobiet jako jedyna złamała barierę 9 godzin Agnieszka Jerzyk na zawodach Challenge Roth. Pozostałe Polski znajdują się w tabeli SUB-10.

Kto w Polsce jest najszybszym ironmanem? Aby tego się dowiedzieć stworzyłem ranking Polaków, którzy mogą pochwalić się złamaniem bariery 9 godzin na dystansie ironman (3,8-180-42,2). Specyfika zawodów triathlonowych nie zawsze pozwala organizatorom dokładnie wymierzyć trasę. Po wielu konsultacjach postanowiłem doprecyzować tabelę. W redakcji ustaliliśmy aby stworzyć dwa zestawienia. Pierwsze przedstawia wyniki na trasach nie krótszych jak 1% dystansu ironman (3,8-180-42,2 km). Natomiast druga tabela jest czysto informacyjna z wynikami osiągniętymi na krótszych trasach.
Zacząłem weryfikować wyniki czołówki i stopniowo idę w dół. Nie wszystkie wyniki z dawnych lat da się odtworzyć. Jeśli mówimy o najszybszych Polakach na dystansie ironman to dalsze miejsca nie mają większego znaczenia. Szczególnie zwracam uwagę na TOP10.

Najlepsze czasy Polaków SUB-9 na dystansie ironman

 

Wyniki mężczyzn na krótszych trasach (poza rankingiem)

 

Najlepsze czasy Polek SUB-9 na dystansie ironman

 

Najlepsze czasy Polek SUB-10 na dystansie ironman

 

Wyniki kobiet na krótszych trasach (poza rankingiem)

* oznacza zawody innych marek niż seria Ironman

38 KOMENTARZE

 1. Panie Adrianie nie porównywałbym wyników na dystansie IronMan z różnych lokalizacji z prostego względu. Każdy różni się inną charakterystyką trasy i jest rozgrywany w innych warunkach atmosferycznych. Pomijam fakt długości poszczególnych tras nie zawsze IronMan jest rozgrywany na trasie 226 km … Przypomina mi to porównywanie Panny Młodej z młodą Panną…

   • Światowe wyniki TOP10 u źródła (skąd je pozyskiwałem) nie były aktualizowane już od roku czasu. Ja osobiście nie prowadzę takich statystyk. Więc jest to dobry moment na skasowanie ich i pozostawienie tylko polskich wyników.

 2. Zawody triathlonowe są rozgrywane w tak różnych warunkach że trudno je porównać, na olimpiadzie startują najlepsi w takich samych warunkach i na tym samym dystansie ,zwycięzcą jest najlepszy z najlepszych, trzeba by wprowadzić dystans pełnego iromana na olimpiadę wtedy wyniki można porównać. W innym przypadku wychodzi jakaś karykatura bo jak można porównać wynik IM rozgrywanego w Roth do wyniku IM rozgrywanego wKona ,przecież to się nie da porównać ,warunki są skrajnie różne.

 3. Pochylając głowę przed wynikami (zawodnikami) oraz nie ujmując żadnemu ciekawy jestem jakby Grzegorz Zgliczyński w” tamtych odległych latach” startował na takim sprzęcie jak aktualnie się startuje, posiadał aktualne możliwości odżywiania jaki osiągnąłby wynik ?

 4. W niedawnym Ironman Louisville , Pani Aneta Ziemiańska też osiągnęła ładny wynik mimo skróconej trasy pływackiej – 9:29:05 w tak trudnych warunkach 1 miejsce w kategorii F35-39

 5. Od 2017 R Challange Roth już nie ma trasy do bicia rekordów i raczej nie będzie najszybsze ! Po niesamowitym rekordzie Frodo zmieniono nieco trasę biegu! Jest bardziej atrakcyjna dla kibiców bo prawie cały czas w mieście ale przez to nieco trudniejsza! Dowód Daniela R w 2017 pokusiła się o pobicie rekordu Chrissie Wellington ale niestety na nowej trasie nawet się do niego nie zbliżyła i długo nikt z kobiet nie bobije w Roth Brytyjki oraz wyczynu Niemca.

 6. czemu na liscie sa wyniki z texasu, trasa za krotka a wynik Marka z Cozumel i Ewy Bugdol nie ? Nie wide tutaj zadnej konsekwencji

  • Ironman wydał komunikat, że rekordy zostają uznane.
   “After review by the Ironman Global Race Operations Committee, it has been determined that athletes who completed the three-discipline course prescribed at the Ironman North American Championship Texas triathlon will be recognized as eligible for world bests. Congratulations to all athletes who set world best times in both overall and individual discipline categories.”
   http://www.triathlete.com/2018/05/news/ironman-recognizes-im-texas-records-admittedly-shortened-course_322075#wDyuucCIM6z9ECmz.99

   • Nie widzialem, zadnych komentarzy od Ironman , ze nie uznal Cozumel czasow, gdzie startowal Marek ani Challange, gdzie startowala Ewa. Zatem nie widze roznicy ….. a Ty?

    • Ja widzę 🙂 Czasy, gdzie pełny dystans jest skrócony do połówki, albo gdzie jest połowa pływania też chyba znaleźć oświadczenie, że wyniki nie będą uważane za oficjalne.
     To, że dystans jest krótszy jest jakby oczywiste i żadna głupia papierologia nie jest konieczna. Trasa w Teksasie była tylko nieznacznie krótsza, stąd to zamieszanie.
     Najlepiej spytać się samych zawodników, który z wyników uważają za swój osobisty rekord: Cozumel, Poznań czy Barcelona?
     Pewnie nie ma też sprecyzowanego, jak ma wyglądać trasa, żeby można było uważać wyniki za pełnowartościowe. W olimpijce podobno każdy z dystansów może być krótszy o 10%.

     • No wlasnie wszystko rozchodzi sie o to magiczne slowo “nieznacznie” Ile to jest nienacznie?
      Jak znam zycie dla kazdego to inny dystance

  • @ABC
   Z IM Texas 2018 racja – o ile dobrze zrozumiałem podlinkowany artykuł, to jest tam napisane, że tych zawodów nie powinno się traktować jako rozegranych na pełnej trasie, a skróconej o 3 km. Starykovich wykręcił sub3:55 na rowerze co jest szaleństwem.
   Dodatkowo dochodzi temat draftu: Jakbyśmy sobie nie ponarzekali na pociągi które widać na filmach, to organizatorzy muszą w końcu przyjąć do wiadomości, że 2500 zawodników na 90km pętli w IM nie pojedzie w regularnych odstępach co 30m, nawet jak jest rolling start. Później kończy się na tym, że uczciwi uczestnicy muszą udowadniać że nie są wielbłądami i nie draftowali – vide IM Barcelona.
   Ale wiadomo: Drafting – temat rzeka.

 7. Ranking ciekawy, ale pod wieloma względami dający wiele do myślenia co do rzetelności wyników skoro niektórzy zawodnicy robią szybszym tempem dystans IRONMAN niż dystans o połowy krótszy.
  Pozdrawiam

 8. Dodałem wyniki:
  – 8:29:54 Robert Karaś, Ironcat L’Ampolla 2017,
  – 8:35:09 Roman Pustułka, Austria Triathlon 1999.

  Dzięki BC za info. Sprawdziłem pozostałe lata i nie znalazłem więcej czasów SUB-9 Polaków.

 9. Dodałem wynik Grzegorza Zgliczyńskiego 8:41:55 z Mistrzostw Europy Almere 1991

  Kibic czy to był na pewno 1991 rok na Hawajach? Nie mogę znaleźć Grzegorza w wynikach.

 10. Po naradzie redakcyjnej stwierdziliśmy, że wyniki zdobyte na rażąco zmienionej trasie zostaną wyrzucone poza tabelę. Znajdują się w tym momencie pod tabelą z adnotacją o niestandardowej trasie. Jeśli macie informacje na temat oficjalnych komunikatów organizatorów o znaczących rozbieżnościach w dystansach dajcie znać w komentarzach.

 11. Dodałem trzy wyniki:
  8:42:32 Marek Jaskółka, Challenge Weymouth 2015
  8:42:47 Bogumił Głuszkowski, ME Jümme 1995
  8:51:33 Marek Kalwat, ME Jümme 1995

 12. Zarówno pierwszy czas u mężczyzn jak i u kobiet nie powinny być ujęte w zestawieniu z powodu sporo skróconego pływania. Takie jest moje zdanie. Ja bym chętnie dorzucił też inne imprezy a nie ograniczał się do cykli, tylko to będzie ciężko wyłapać…

 13. Dodałem wynik – 8:56:37 Jakub Czaja, Challenge Copenhagen 2012

  Jeśli znacie jakiś wynik, którego nie ma na liście, dajcie znać w komentarzu. Baza będzie aktualizowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here