Nowe, od nowa napisane, wydanie legendarnego podręcznika treningu dla biegaczy. Książka, która zmieniła filozofię treningu w Polsce.
Gdy w 2010 roku ukazało się pierwsze polskie wydanie tej książki, na księgarskich półkach, powszechnie dostępna, była tylko jedna publikacja traktująca o treningu biegowym. Podręcznik polskiego lekkoatlety, maratończyka, Jerzego Skarżyńskiego, prezentowała autorski program oparty na tzw. polskiej szkole biegowej. Na tej lekturze wychowało się całe pokolenie polskich biegaczy.
„Bieganie metodą Danielsa” prezentuje całkowicie odmienne podejście, tzw. amerykańską szkołę biegową.
Prawie 10 000 egzemplarzy sprzedanych w ciągu 4 lat pozwala stwierdzić, że nie ma w Polsce biegacza traktującego trening poważnie, który nie zetknął się z koncepcją Jacka Danielsa.
„Bieganie metodą Danielsa” zostało uznane przez amerykański Runner’s World za najlepszy na świecie poradnik treningowy dla biegaczy na każdym poziomie zaawansowania. Autor – Jack Daniels – za najlepszego trenera biegania na świecie.
„Gdy polecam ludziom książkę o bieganiu, to właśnie Danielsa”. Bartosz Olszewski, czołowy polski biegacz amator, z życiówką w maratonie 2:26:03.
Na czym polega metoda Jacka Danielsa?
Żeby biegać szybciej, trzeba znać odpowiedzi przynajmniej na trzy pytania: jak często biegać, jak długo i z jaką intensywnością.
Amerykański trener sprowadza całe zagadnienie do jednego pytania: jaki czas uzyskałeś w ostatnich zawodach. Z odpowiedzi na to pytanie wyprowadza cały trening, w dodatku szczegółowo wyjaśnia z jakich podstaw naukowych on wynika.
„Bieganie metodą Danielsa. Nowe wydanie” – nowe wydanie, czyli jakie?
Pierwsze Polskie wydanie tej publikacji ukazało się w 2010 roku. Było to tłumaczenie drugiego wydania amerykańskiego z roku 2005. Obecne wydanie (trzecie amerykańskie) to książka napisana przez Jacka Danielsa od nowa. W Stanach Zjednoczonych ukazała się w styczniu 2014 roku. Poza Polską tłumaczenie nowego wydania ukazało się na razie zaledwie w kilku krajach.
Co nowego, w porównaniu z poprzednim wydaniem?
Między innymi:
– nowe plany treningowe do maratonu;
– nowy plan treningowy do półmaratonu;
– nowy, czytelniejszy, układ książki;
– łatwiejszy w odbiorze język;
– nowy rozdział o treningu wysokościowym.
Jedno się nie zmieniło – filozofia treningu oparta na wskaźniku VDOT.
Akademia Triathlonu objęła patronatem medialnym tę pozycję. Książkę można kupić na stronie wydawnictwa www.innespacery.pl – 45zł
AUTOR
Jack Tupper Daniels urodził się w 1933 roku w Detroit, w stanie Michigan. Ma ponad 50 lat doświadczenia w trenowaniu wielu najlepszych na świecie długodystansowców, takich jak Jim Ryun, Jerry Lawson, Alicia Shay, Peter Gilmore, Lisa Martin, Magdalena Lewy-Boulet czy Janet Cherobon-Bawcom. Spod jego ręki wyszło 30 indywidualnych mistrzów USA na różnych dystansach.
Daniels odnotował na swoim koncie lata studiów i badań dotyczących biegów długodystansowych, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Szwecji. Posiada tytuł doktora fizjologii ruchu na Uniwersytecie Stanowym Winconsin w Madison. Studiował również fizjologię wysiłku w Królewskim Centralnym Instytucie Gimnastyki w Sztokholmie, gdzie jego promotorem był Per-Olaf Astrand.
SZYBKI KONKURS!
Dla pierwszej osoby, która poprawnie poda na których Igrzyskach (miejsce i rok) oraz w jakiej dyscyplinie Jack Daniels zdobywał medale (jakie?) otrzyma od nas książkę 🙂
Na odpowiedzi czekamy dzisiaj do godziny 16:00.
Konkurs był prosty, ale zapewne ta odpowiedź mogła zaskoczyć kilka osób. Jack Daniels był pięcioboistą nowoczesnym i tak jak napisał jako pierwszy Marek Paluch medale na Igrzyskach zdobywał dwukrotnie – w Melbourne i w Rzymie.
Gratuluję i miłego czytania 🙂
1956 Melbourne Australia – srebrny medal pięciobój nowoczesny w drużynie USA (William Andre, Daniels, George Lambert, Jack Daniels)
1960 Rzym Włochy – brązowy medal pięciobój nowoczesny w drużynie USA (Robert Beck Andre, Daniels, George Lambert, Jack Daniels)
oczywiście Melbourne (przepraszam za błąd) – Australia, Rzym – Włochy
IO 56 Melbeourne 5-bój nowoczesny srebro drużyna
IO 60 Rzym jw brąz drużyna