Przedstawiamy pierwszą część wykładu, jaki Joe Friel wygłosił podczas konferencji 19 listopada w Warszawie. Wykład podzielony był na kilka zagadnień. Łącznie z sesją pytań trwał prawie 2 godziny, więc nie sposób w przystępnej formie pokazać całości. Przedstawimy tylko fragmenty podzielone na konkretne zagadnienia. Pierwszych kilka odcinków będzie dotyczyło pływania. Film jest w języku angielskim, ale dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia publikujemy krótką ściągawkę.
PŁYWANIE – cz.I
Joe Friel skupił się na przedstawieniu i omówieniu trzech elementów technicznych, które jego zdaniem mają najbardziej znaczący wpływ na poprawę szybkości pływania. Przekaz był jasny: skup się na technice. W 10-cio stopniowej skali trudności Joe Friel ocenił pływanie na 8-9. Friel wybrał trzy najistotniejsze jego zdaniem elementy, które jednocześnie wpływają na inne składowe techniki pływania i pozwalają skupić się podczas treningu dokładnie na jednej czynności, nie myśląc o pozostałych. Nie możesz na 25 metrach myśleć o 5 elementach technicznych jednocześnie, ale możesz kontrolować skutecznie jeden, który jeśli dobrze wykonany pociąga za sobą poprawne wykonanie innych. Tylko dobra technika pozwoli ci pływać szybko przy możliwie najmniejszym wysiłku. Naszym celem jest pływać tak szybko jak to możliwe, bez niepotrzebnej straty energii na „przebieranie” rękoma w wodzie. Potrzebna jest technika – nie siła.
1. Długość pociągnięcia w wodzie.
Ma być najdalej jak możesz. Wyciagnij się jak struna. Sięgnij dłonią tak daleko jak potrafisz. Tylko tak zapewnisz długie pociągnięcie ręki pod wodą i zagwarantujesz sobie poprawne wykonanie kolejnego elementu, którym jest rotacja biodra. Jeżeli wyciągniesz się jak długi, biodro samo się zrotuje, a Ty nie będziesz musiał o tym myśleć. Jeżeli „wiosłujesz” krótkim ramieniem nie masz odpowiednio długiego pociągnięcia i musisz niejako „na siłę” wykonać ruch skrętny biodra. Doskonałym ćwiczeniem, które podał Joe Friel jest zadanie „Sięgnij wyżej”. Friel praktykuje je na obozach treningowych ze swoimi zawodnikami. Stań przy ścianie i wyciągnij wysoko rękę nad głowę. Zaznacz na ścianie miejsce, do którego sięgnąłeś i spróbuj to zrobić raz jeszcze, ale wyżej.
W sobotę wieczorem część druga, w poniedziałek część trzecia, w środę część czwarta.
Kiedy kolejne części ?