Twój organizm może nie nadążać za tempem życia i ilością treningów. Obciążone są nie tylko mięśnie, lecz także m.in. układ limfatyczny. Co się dzieje, gdy ten działa zbyt wolno w stosunku do potrzeb ciała?
ZOBACZ TEŻ: Czym jest drenaż limfatyczny i jak może pomóc triathloniście?
Ruch pobudza przepływ limfy w organizmie. Gdy wszystko działa sprawnie, limfa (nazywana też chłonką) transportuje limfocyty, niektóre substancje odżywcze i związki, które organizm musi wydalić. Zaburzenie tego procesu zmniejsza komfort i efektywność treningu oraz tempo regeneracji.
Uwaga: Przy zakupie urządzeń CarePump z kodem akademiatriathlonu otrzymasz zniżkę -5%! |
Obrzęki limfatyczne u sportowców
Triathlon to sport, który wymaga ogromnego nakładu energetycznego. Z tego względu może on powodować stres fizyczny, psychiczny i metaboliczny. Dlaczego? Najprościej mówiąc – to naturalna reakcja ciała na zwiększony wysiłek.
Organizm potrzebuje czasu i odpowiednich warunków, aby przyzwyczaić się do funkcjonowania na wyższych obrotach. Nieodpowiednia dieta, duże obciążenie treningowe i brak wystarczającej regeneracji to czynniki, które utrudniają adaptację.
ZOBACZ TEŻ: Grzegorz Fiks: „Potrafiłem schudnąć 10 kg w miesiąc, a w następny – przytyć te 10 kg. Dla testów”
Nawet gdy etap początkującego sportowca masz już od dawna za sobą, różne układy w ciele mogą nie nadążać za wyznaczonymi celami. Z tego względu warto wspierać m.in. układ limfatyczny w jego pracy. Gdy ten „nie wyrabia się” z odprowadzaniem limfy, może dojść do zastoju.
Konsekwencje takiego stanu to np. uczucie ciężkości rąk i nóg, większe poczucie zmęczenia, wolniejsza regeneracja, gorsza detoksykacja i obrzęki. Limfa przepływa zbyt wolno w stosunku do potrzeb organizmu i zaczyna odkładać się w kończynach.
Gdy tak się dzieje, najlepiej po prostu „przepchnąć” ją w kierunku najbliższych węzłów chłonnych. W tym celu stosuje się drenaż limfatyczny. W publikacjach naukowych opisuje się go jako powolne wykorzystanie technik masażu o niewielkim nacisku przez 10-20 minut.
Manualny i automatyczny drenaż limfatyczny
Naczynia limfatyczne są umieszczone dosyć płytko pod skórą. To oznacza, że drenaż limfatyczny nie wymaga pobudzania tkanek głębokich. Wystarczy niewielki (w porównaniu do głębszego masażu) ucisk, dopasowany do potrzeb zawodnika.
Masażysta, który wykonuje drenaż manualny, korzysta z różnych technik fizjoterapeutycznych. Podczas zabiegów stosuje się m.in. różne formy rozcierania, ugniatania i wyciskania. Do tego dochodzą również ruchy przepychające i pompujące. Dobrym uzupełnieniem drenażu jest taping, który pomaga w odblokowaniu naczyń w przypadku zastojów.
ZOBACZ TEŻ: Czy taping limfatyczny jest potrzebny sportowcom?
Drenaż można wykonywać również przy użyciu urządzeń zaprojektowanych w tym celu. Ich praca polega na generowaniu ciśnienia i wywieraniu w ten sposób nacisku. Mechaniczny drenaż limfatyczny ma taki sam cel, jak zabieg manualny – wsparcie pracy układu.
Aparaty takie jak CarePump Move są dostosowane do potrzeb sportowców. Mają 6 trybów pracy i generują ciśnienie od 20 do 220 mmHg. Poszczególne urządzenia mogą różnić się między sobą ilością komór w mankietach. Jeśli nie chcesz uciskać jakiejś części kończyny, choćby ze względu na uraz, możesz po prostu wyłączyć konkretną komorę. Całość jest zasilana akumulatorem, niewiele waży i po złożeniu bez problemu zmieści się do plecaka.
Obrzęk po kontuzji
Najczęstsze urazy i kontuzje, które dotykają triathlonistów, wynikają ze zbyt szybkiego zwiększania obciążenia treningowego. Zespoły przeciążeniowe w triathlonie zdarzają się częściej niż w pływaniu, kolarstwie i biegach uprawianych osobno.
ZOBACZ TEŻ: Jakie są czynniki ryzyka kontuzji w triathlonie?
Częstym efektem urazów ciała jest obrzęk. Może pojawić się np. ze względu na zablokowanie lub uszkodzenie naczyń transportujących płyny ustrojowe. Do obrzęków dochodzi w przypadku:
- wstrzymania krążenia limfy w naczyniach,
- odpowiedzi zapalnej organizmu, prowadzącej do zablokowania naczyń lub zwiększenia ich przepuszczalności,
- gromadzenia płynów ustrojowych poza naczyniami limfatycznymi i krwionośnymi.
Opuchlizna po kontuzji zazwyczaj ustępuje samoistnie. By wspomóc ten proces, lekarz lub fizjoterapeuta może zastosować różne formy leczenia obrzęków. Należą do nich np. krioterapia, kompresjoterapia, kinesiotaping czy właśnie drenaż limfatyczny. Obecnie uważa się go za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia i zapobiegania obrzękom.
Artykuł powstał we współpracy z firmą CarePump. Z kodem akademiatriathlonu otrzymasz 5% zniżki na wszystkie urządzenia.