Igrzyska paralimpijskie: złoto Grace Norman. Jak poradziły sobie Polki?

Jednym z wyścigów podczas paryskich igrzysk paralimpijskich była rywalizacja w kategorii PTS5. Była ona dla nas szczególna, bo kibicowaliśmy Marcie Dzieciątkowskiej oraz Monice Belczewskiej.

Przypomnijmy, że paratriathlonistki miały rywalizować w weekend, ale kolejny raz dała o sobie znać jakość wody w Sekwanie. Organizatorzy przełożyli wszystkie wyścigi na dzisiaj. W kategorii PTS5 startowały dwie Polki: Marta Dzieciątkowska i Monika Belczewska. Zajęły odpowiednio 7. i 9. miejsce. Co działo się podczas wyścigu?

Mocny początek medalistki

Przypomnijmy, że obie polskie zawodniczki miały za sobą niewątpliwie trudną drogę kwalifikacji na igrzyska paralimpijskie.

Od dziecka jestem związana ze sportem, dlatego jest to moje największe sportowe marzenie. Więc jeśli spełnię to w Paryżu, to będę się zastanawiać nad kolejnym. Założenie to dobry start w skupieniu i walka o jak najwyższą lokatę – mówiła Monika Belczewska w rozmowie z Akademią Triathlonu.

Bardzo mocno od samego początku ruszyła Grace Norman. Amerykanka była jedną z faworytek tej rywalizacji. Na koncie miała do dzisiaj 2 medale igrzysk paralimpijskich. W Rio De Janeiro zdobyła złoto w kategorii PT4. W Tokio wywalczyła srebro w PTS5.

Amerykanka miała na pływaniu najlepszy czas, ale tuż za nią wyszła z wody Claire Cashmore. Norman miała czas 11:32. Marta Dzieciątkowska zajmowała 6. miejsce (13:10), a Monika Belczewska 9. miejsce (17:34).

Norman straciła prowadzenie na rzecz Lauren Steadman, ale dwie Brytyjki i Amerykanka jechały blisko siebie. Przed T2 sytuacja się nie zmieniła. Walka o medal daleka była od rozstrzygnięcia.

Amerykanka biegnie po złoto

Bieg był bez wątpienia pokazem klasy Grace Norman. Zawodniczka po niecałych dwóch kilometrach miała 30 sekund przewagi, w dalszej części jeszcze bardziej odskoczyła rywalkom. Na mecie miała czas 1:04:40. Zdobyła swój drugi złoty medal igrzysk paralimpijskich.

Claire Cashmore ze srebrem (1:05:55), a Lauren Steadman z brązem (1:06:45).

Marta Dzieciątkowska wbiegła szczęśliwa na metę na 7. miejscu z czasem 1:14:42. Z kolei Monika Belczewska zajęła 9. miejsce (1:17:17). Pełne wyniki tutaj.