Plebiscyt na najlepszego Zawodnika i Zawodniczkę Roku 2013 cz.2

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, dziś prezentujemy dokonania zawodników nominowanych w plebiscycie Akademii Triathlonu. Przypomnijmy, że nominacje są subiektywnym wyborem Redakcji AT i bazują na ocenie nie tylko osiągnięć w danym sezonie, ale również progresji wyników i rokowań. Zawsze każda decyzja poprzedzona jest dyskusją, a do plebiscytu niezmiennie od początku jego powstania typujemy wyłącznie 5 zawodniczek i 5 zawodników. Zawodnika oraz zawodniczkę sezonu 2013 poznamy już 16 listopada podczas gali LOTTO Night w Warszawie. Przypominamy, że nadal trwa rejestracja na LOTTO Konferencję „Triathlon 3razyTAK”.

Glogowski1

Adam Głogowski (AZS AWF Katowice)
Forma Adama Głogowskiego w sezonie 2013 rosła z każdym startem. Rozpoczął od czwartego miejsca na zawodach Garmin Iron Triathlon w Malborku. Z wody wyszedł jako pierwszy ze stawki, jednak nie udało mu się utrzymać tej przewagi na trasie rowerowej. W kolejnych zawodach z tej serii, w Szczecinku, już nie dał sobie odebrać zwycięstwa, choć walka z drugim Mikołajem Luftem była zacięta do końca (zaledwie 13 sekund różnicy). Na Mistrzostwach Polski w sprincie, w Suszu, Adamowi udało się wywalczyć brązowy medal. Dobry występ rozbudził nadzieję przed Mistrzostwami Europu U23 w holenderskim Holten. Niestety Adam nie ukończył tych zawodów. Tydzień po nieudanym starcie w Holten, Adam Głogowski wziął udział w kolejnych zawodach z cyklu Garmin Iron Triathlon. Na morderczej trasie, z wieloma podjazdami oraz podbiegami w Radkowie, kolejny raz udało mu się wskoczyć na podium, tym razem na najniższy stopień. W lipcu zwyciężył z dużą przewagą w BEKO Ełk Triathlon. Finał cyklu Garmin Iron Triathlon w Ślesinie zakończył również zwycięstwem. Dobra passa napawała optymizmem, przed jego docelowym startem w sezonie w Gdyni. Adam wymieniany był w gronie fawrotów do zwycięstwa w Herbalife Triathlon Gdynia, niestety upadek podczas treningu rowerowego tydzień przed zawodami i złamany obojczyk, przerwał jego dobrą passę.

220px-Marek JaskkaMarek Jaskółka (Klub Sportowy Biuro Podróży AS)
Marek Jaskółka, jeden z najbardziej utytułowanych Polskich zawodników zaskoczył kibiców nie tyle wysoką formą sportową, co zapowiedzią zakończenia kariery na dystansie olimpijskim. Marek po sezonie 2013 definitywnie kończy swoją przygodę ze sportem olimpijskim. Od przyszłego roku ma się już skupić wyłącznie na startach w zawodach z serii Ironman. Sezon 2013 zaczął późno, ale od razu złotym medalem Mistrzostw Polski w sprincie w Suszu. Kolejnym zaplanowanym startem Marka miał być Ironman we Frankfurcie, jednak z powodów zdrowotnych musiał zrezygnować z udziału w tych zawodach. Po wyleczeniu kontuzji jeszcze raz wystartował w Polsce, na swoim ulubionym dystansie olimpijskim na Mistrzostwach Polski w Górznie. Również tutaj nie miał sobie równych i stanął na najwyższym stopniu podium. Swój start z Frankfurtu na pełnym dystansie przeniósł do Walii, gdzie na Ironman Wales zajął drugie miejsce z czasem 09:18:16 i zyskał cenne punkty potrzebne do kwalifikacji na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata na Hawajach. Ostatni start Marka Jaskółki to Ironman Lanzarote 70.3. Zawody uznawane za jedne z trudniejszych z serii Ironman zakończył na dobrym 7 miejscu. W planach ma jeszcze start w grudniu w Meksyku.

Z powodu licznych problemów zdrowotnych, Marka Jaskółkę oglądaliśmy w tym sezonie stosunkowo rzadko, jednak tam gdzie startował pokazywał klasę, jak przystało na najbardziej doświadczonego zawodnika z nominowanych w plebiscycie Akademii Triathlonu.

kazmierczakMateusz Kaźmierczak (UKS G-8 dla PIPER Bielany Warszawa)
Mateusz miał bardzo udany początek i końcówkę sezonu. Na początku kwietnia w Pucharze Europy na dystansie olimpijskim w portugalskiej Quarierze zajął 20. miejsce. W maju na zawodach Elemental Triathlon Olsztyn wygrał z legendarnym Andreasem Raelertem, rekordzistą świata na dystansie Ironman. Kolejnym sukcesem Mateusza jest srebrny medal z Mistrzostw Polski w Suszu oraz pierwsze miejsce w klasyfikacji U23. Tydzień później potwierdził swoją dominację w kat. U23 – na Mistrzostwach Polski w Holten zajął 20. miejsce, najlepsze spośród wszystkich naszych reprezentantów. Kolejnego startu w hiszpańskim Palamos nie będzie dobrze wspominał. Na trasie rowerowej brał udział w poważnej kraksie, zawody ukończył na 51. pozycji, a na mecie okazało się, że ma pęknięty obojczyk i podejrzenie wstrząśnienia mózgu. Po przerwie spowodowanej kontuzją, kolejny start Mateusza to Mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim w Górznie. Na metę dobiegł jako drugi zawodnik po Marku Jaskółce, zdobył srebrny medal w seniorach oraz złoty w kategorii młodzieżowców. Po Mistrzostwach Polski przyszedł czas na starty w Pucharach Śwata i Europy. W czeskich Karlovych Varach podczas Pucharu Europy był szesnasty, a w Pucharze Świata w Alicante zajął 29. miejsce.

LuftMikołaj Luft (Luft TRI TEAM)
Mikołaj jest specjalistą od dystansów długich. Sezon rozpoczął w kwietniu w Nowym Orleanie na zawodach Ironman 70.3, gdzie zajął 14. miejsce w klasyfikacji generalnej, a do złamania bariery 4h zabrakło mu zaledwie 1 min. 32 sek. W kolejnych zawodach Ironman 70.3 w St. Croix zajął 8. miejsce. Pierwszy start w Polsce to zawody z cyklu Garmin Iron Triathon w Malborku, które wygrał. Tydzień później na kolejnej imprezie z tego cyklu w Szczecinku zajął 2. miejsce za Adamem Głogowskim. Kolejny start za granicą Ironman 70.3 w Berlinie. Zajął tam bardzo dobre 11. miejsce z czasem 04:03:59. Po powrocie do Polski wystartował w dwóch kolejnych imprezach z cyklu Garmin Iron Triathlon. W Radkowie zajął     4. miejsce, a w Ślesinie siódme. Ostatecznie w klasyfikacji końcowej cyklu uplasował się na czwartej pozycji. Dużym sukcesem jest też z pewnością 3. miejsce w silnie obsadzonych zawodach Herbalife Triathlon Gdynia. Sezon zakończył 9. miejscem w Luksemburgu, 8 września. MIkołaj Luft w serii Ironman WTC startuje jako zawodnik PRO, co oznacza, że obowiązują go zupełnie inne zasady kwalifikacji na MŚ niż amatorów. Ci ostatni kwalifikują się na podstawie miejsca w kategorii wiekowej. Zawodnicy PRO zbierają w ciągu sezonu odpowiednią liczbę punktów.

rakMateusz Rak  (UKS TRI-TEAM Rumia)
Mateusz Rak rozpoczął sezon zawodami Elemental Triathlon Olsztyn, w których, pomimo problemów zdrowotnych na trasie, zajął doskonałe 3. miejsce. W kolejnym starcie, podczas Mistrzostw Europy U23, zajął dalekie od oczekiwań 47. miejsce. W lipcu dwa razy udało mu się stanąć na podium. W zawodach BEKO Ełk Triathlon na dystansie olimpijskim był drugi, a  w Ślesinie na imprezie kończącej serię Garmin Iron Triathlon był trzeci. W sierpniu zdobył srebrny medal Mistrzostw Polski w aquathlonie w Gdyni. Największy sukces Mateusza w sezonie to 4. miejsce na Mistrzostwach Polski w Górznie. Mateusz Rak, to młody, waleczny i perspektywiczny zawodnik. Przed nim jeszcze dużo pracy, ale to jedna z naszych nadziei na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro.