Konferencja Triathlon 3xTAK zakończona. W najbliższych dniach na naszej stronie będą pojawiać się relacje i dokumentacja. Zamieścimy również obszerne fragmenty wykładu Joe Friela. Wstępne podsumowania i wnioski wyciągacie już sami – zapraszamy do czytania blogów Kacpra Adama i Jakuba Bieleckiego. Teraz chcielibyśmy krótko podsumować to, co wydarzyło się w sobotę, 19 listopada. Konferencję rozpoczął wykład Joe Friela – najbardziej znanego na świecie trenera – autora książek dla triathlonistów.
The Essentials of Training for Triathlon.
W ostatnich latach Joe Friel przeprowadził setki takich wykładów na całym świecie. Jego doświadczenie i perfekcjonizm widać było od początku – starał się łamać lody i zmniejszać dystans między „wykładowcą” a słuchaczem. Spotkanie zaczął od kilku krótkich pytań do uczestników, po czym opowiedział nam w skrócie swoją przygodę ze sportem. Zaczynał w wieku 12 lat od biegania. Sporty wytrzymałościowe zaczął trenować około 1980 roku, a w 1983 roku ukończył pierwszy triathlon. Karierę sportową zakończył w wieku 65 lat. Joe przedstawił nam ogólne zasady, jakie powinny obowiązywać w treningu triathlonisty:
– podstawowa wiedza na temat treningu,
– wyznaczenie celów i ustalenie planu działania,
– podział roku na odpowiednie etapy (makrocykle) treningu.
{gallery}friel2{/gallery}
Joe przypisał każdej z trzech konkurencji w triathlonie poziom trudności pod względem technicznym – w skali od 1 do 10. Pływanie ocenił na 8. Według niego należy w pływaniu stawiać nacisk na technikę. Wyróżnił też 3 ważne elementy w technice warte uwagi:
– daleki chwyt wody- chodzi o długość wyciągnięcia ręki przed siebie aby zagarnąć jak najwięcej wody, wiąże się to z rotacją ciała.
– kierunek w którym wkładamy rękę do wody, ręka wskazuje nam kierunek w którym płyniemy,
– chwyt wody- wkładamy rękę w kolejności: dłoń, przedramię i ramię.
Joe Friel podał też tygodniowego obozu treningowego podczas którego zawodnicy skupiali się właśnie na poprawie tych trzech elementów. Efektem była znaczna poprawa wyniku na dystansie 1500 metrów.
{gallery}firel{/gallery}
Jazdę rowerem Joe Friel ocenił na 4 punkty w swojej skali. Określił tę dyscyplinę jako najważniejszą z pośród wszystkich trzech, ponieważ na rowerze każdy zawodnik spędza około połowy całego wyścigu. Podpowiedział, że nie należy podczas wyścigu jechać na 100% możliwości tylko lekko poniżej i jechać stałym tempem nie „szarżować” szybko, wolno. Najważniejsze jest również Muscular Endurance ( wytrzymałość/ wytrenowanie mięśni) i umiejętność jazdy poniżej progu mleczanowego.
Przedstawił także zasadę treningu interwałowego w kolarstwie;
– długość interwału 5-20 minut,
– intensywność 3-4 zakres tętna,
– odpoczynek w stosunku 4:1
-przykład- interwał 3x6min odpoczynek 1,5 minuty.
Bieg ocenił w skali na 6. Na temat biegania udzielił 2 rad:
– Pierwszą jest umiejętność zejścia z roweru na bieg. Joe określił to jako brick ( w Polsce mówimy „zakładka”). Podał następujący przykład 1 godz. roweru z interwałem + 15 minut biegu.
– Drugą radą jest to, aby biegać poprawnie technicznie
Na końcu poznaliśmy przykładowy, 20 tygodniowy makrocykl przed startem oraz tygodniowy mikrocykl, z którym możecie się zapoznać na naszej stronie.
Po konferencji nastąpił czas na pytania. Pytano o wiele spraw dotyczących treningu, np. jakie elementy w pływaniu na basenie można zastosować, żeby odzwierciedlały pływanie na akwenie otwartym. Pytania odnośnie techniki, np. czy należy zmieniać technikę biegu, kiedy zawodnik „ma już swoje lata”. Pytano również o optymalny wiek dla triathlonisty ( w przypadku dystansu Ironman to 28-32 lata). Na końcu Joe Friel podpisywał swoje ksiażki – ustawiła się długa kolejka chętnych, którzy czekali na autograf Friela prawie pół godziny. Podczas gali wręczenia nagród nasz gość specjalny otrzymał również prezent od firmy TIMEX – zegarek Race Trainer Pro.
Kolejnym punktem w programie Konferencji była dyskusja na temat sytuacji w polskim triathlonie. Ten etap był równie emocjonujący. Zasady dyskusji były następujące: na początku Prezes PZTri, Pan Krzysztof Piątkowski mówił o triathlonie polskim i światowym przez 15 minut. Poruszył temat włączenia triathlonu do Igrzysk Olimpijskich, krótko przedstawił jak wygląda praca w związku. Mówił również o sukcesach, które odnieśli Polacy m.in.: wysokie lokaty w Pucharach Świata i Europy, Mistrzostwach Świata i Europy w różnych kategoriach wiekowych. Mówił też o wiążącej pracę Związku biurokracji, braku ludzi i finansów, ale nie usłyszeliśmy kto i dlaczego winien jest niektórych zaniedbań (brak strategii działania, która fizycznie istnieje, ale nie została rozesłana do regionalnych związków – nie ma jej również na stronie internetowej Związku, nie ma osoby odpowiedzialnej za kontakt z mediami, dyrektora sportowego, sponsora strategicznego, szkolenia trenerów, popularyzacji triathlonu w kierunku masowości, marnotrawienie pieniędzy). To tylko niektóre z zarzutów pojawiających się podczas dyskusji. Po wystąpieniu Prezesa głos zabrali: Piotr Netter, Marcin Florek, Filip Przymusiński, Jerzy Górski, Andrzej Szołowski oraz Robert Stępniak. Mieli 5 minut aby wymienić jakie są problemy/ słabe strony triathlonu w Polsce. Z tych, które wymienili zostały wybrane trzy, najczęściej powtarzające sięj:
1. Strategia.
2. Popularyzacja.
3. Finanse.
Kolejnym etapem dyskusji było wspólne zastanowienie się nad rozwiązaniem głównych problemów. Wymienione następujące pomysły:
STRATEGIA:
– na czele związku powinien stac menadżer i człowiek jednoczący społeczność traithlonistów, a nie ją dzielący
– powołanie dyrektora sportowego,
– weryfikacja założeń postawionych przed sezonem, weryfikacja statutu
– wprowadzenie do związku odpowiedzialnych osób, które wywiążą się ze swoich obowiązków
– utworzenie nowej strony internetowej ( Prezes oświadczył, że taka strona jest już w budowie i ma być gotowa w ciągu 10 dni),
– zorganizowanie wyborów w Związku po Igrzyskach Olimpijskich (wybory miałyby się odbyć w październiku).
POPULARYZACJA:
– popularyzacja triathlonu w lokalnych mediach,
– wyznaczenie osoby odpowiedzialnej do kontaktu z mediami.
FINANSE:
– znalezienie sponsora strategicznego
– pozyskiwanie środków samorządowych
Po przedstawieniu rozwiązań problemów polskiego triathlonu głos zabrali słuchacze, którzy zadawali pytania Prezesowi. Szczegóły już niedługo w materiale filmowym. W kolejnym etapie organizatorzy imprez sportowych planowali kalendarz imprez, które odbędą się w przyszłym roku. Sezon triathlonowy rozpocznie się już około 20 maja, a zakończy na początku września. Szczegóły zostaną przedstawione na stronie Akademii już niebawem. Kończącym punktem popołudniowej sesji było wystąpienie firm zajmujących się obsługą imprez triathlonowych, a także wiodących producentów i dystrybutorów sprzętu dla triathlonistów.
Ostatnim etapem konferencji była wieczorna gala, podczas której zostały wręczone statuetki w kategoriach:
Zawodnik/Zawodniczka Roku
Trener Roku
Impreza Roku.
Jury konkursowe w składzie:
Jerzy Górski
Piotr Netter (wyłączony z głosowania w sprawie Trenera Roku!)
Łukasz Grass
Robert Stępniak
Cezary Figurski
Andrzej Szołowski
wybrało następujących zwycięzców:
Zawodniczką roku 2011 została Agnieszka Jerzyk, nagrodę wręczał Bartłomiej Topa. Trenerem roku został Paweł Barszowski (trener Agnieszki Jerzyk), nagrodę wręczał Joe Friel.
{gallery}prize{/gallery}
Imprezę Roku wybierali Internauci. Tutaj zacięta walka do samego końca elektryzowała z pewnością zwolenników Borówna i Susza. Impreza Herbalife Triathlon Susz wygrała z zawodami Panasonic Evolta Triathlon. Ogółem głosowało 826 osób. Borówno zdobyło 40.8% (337 głosów), Susz 43,8% (362 głosy).
Po uroczystej gali odbył się bankiet dla zebranych gości. Była to znakomita okazja do podzielenia się wrażeniami z konferencji, rozmowach o mijającym już sezonie i nieoficjalnych planach na przyszłość. Dziękujemy wszystkim za obecność. Relacje filmowe będziecie już niedługo mogli zobaczyć na naszej stronie, ale była z nami również Telewizja NSport, Polsat Sport(tu relacja z Konferencji już niedługo w programie Atleci). Dla nas, twórców Akademii Triathlonu było to niezwykle ważne wydarzenie – mamy nadzieję, że dla Was również. Obiecujemy organizować takie spotkania częściej – również z częścią merytoryczną dla profesjonalistów, którzy potrzebują nieco bardziej szczegółowej i pogłębionej wiedzy naukowej na temat treningu…ale jak to mówią: od czegoś trzeba zacząć. Mam nadzieję, że będziecie z nami również na kolejnych tego typu spotkaniach. Dziękujemy!
cytuję z relacji temat-STRATEGIA:
– utworzenie nowej strony internetowej ( Prezes oświadczył, że taka strona jest już w budowie i ma być gotowa w ciągu 10 dni).
10 dni minęło 29.11.2011. Pierwsza obietnica nie zrealizowana.
Janusz
Jeśli dobrze mi się zdaję, to kwestia biegania ze śródstopia była poruszona. W moich notatkach (mogę zeskanować, ale i tak nikt się nie doczyta 😉 zawarłem jego myśl:
„flat feet placement -> higher cadence -> faster ruuning”. Preferował zatem bieg z pełnej stopy.
Natomiast o technice ze śródstopia mówił, że dla zawodników realizujących duży kilometraż jest to ryzyko kontuzji. Sam na to cierpiałem.
Kurde Łukasz – JOE? Czyli jesteście po imieniu? 😉
Kurde Łukasz – JOE? Czyli jesteście po imieniu? 😉
Gratuluję udanej konferencji i seminarium.
Małe sprostowanie :
Joe nie mówił nic o bieganiu ze śródstopia pojmowanego przez wszystkich jako bieganie na palcach. Jedynie podkreślił płaskie ułożenie stopy lub mały kąt natarcia.
Panowie. Bardzo Wam gratuluję. Świetna robota