Podsumowanie Konferencji „TRIATHLON – 3xTAK”

Konferencja Triathlon 3xTAK zakończona. W najbliższych dniach na naszej stronie będą pojawiać się relacje i dokumentacja. Zamieścimy również obszerne fragmenty wykładu Joe Friela. Wstępne podsumowania i wnioski wyciągacie już sami – zapraszamy do czytania blogów Kacpra Adama i Jakuba Bieleckiego. Teraz chcielibyśmy krótko podsumować to, co wydarzyło się w sobotę, 19 listopada. Konferencję rozpoczął wykład Joe Friela – najbardziej znanego na świecie trenera – autora książek dla triathlonistów.

 

The Essentials of Training for Triathlon.

W ostatnich latach Joe Friel przeprowadził setki takich wykładów na całym świecie. Jego doświadczenie i perfekcjonizm widać było od początku  – starał się łamać lody i zmniejszać dystans między „wykładowcą” a słuchaczem. Spotkanie zaczął od kilku krótkich pytań do uczestników, po czym opowiedział nam w skrócie swoją przygodę ze sportem. Zaczynał w wieku 12 lat od biegania. Sporty wytrzymałościowe zaczął trenować około 1980 roku, a w 1983 roku ukończył pierwszy triathlon. Karierę sportową zakończył w wieku 65 lat. Joe przedstawił nam ogólne zasady, jakie powinny obowiązywać w treningu triathlonisty:

– podstawowa wiedza na temat treningu,

– wyznaczenie celów i ustalenie planu działania,

– podział roku na odpowiednie etapy (makrocykle) treningu.

{gallery}friel2{/gallery}

Joe przypisał każdej z trzech konkurencji w triathlonie poziom trudności pod względem technicznym – w skali od 1 do 10. Pływanie ocenił na 8. Według niego należy w pływaniu stawiać nacisk na technikę. Wyróżnił też 3 ważne elementy w technice warte uwagi:

– daleki chwyt wody- chodzi o długość wyciągnięcia ręki przed siebie aby zagarnąć jak najwięcej wody, wiąże się to z rotacją ciała.

– kierunek w którym wkładamy rękę do wody, ręka wskazuje nam kierunek w którym płyniemy,

– chwyt wody- wkładamy rękę w kolejności: dłoń, przedramię i ramię.
Joe Friel podał też tygodniowego obozu treningowego podczas którego zawodnicy skupiali się właśnie na poprawie tych trzech elementów. Efektem była znaczna poprawa wyniku na dystansie 1500 metrów.

 {gallery}firel{/gallery}

Jazdę rowerem Joe Friel ocenił na 4 punkty w swojej skali. Określił tę dyscyplinę jako najważniejszą z pośród wszystkich trzech, ponieważ na rowerze każdy zawodnik spędza około połowy całego wyścigu. Podpowiedział, że nie należy podczas wyścigu jechać na 100% możliwości tylko lekko poniżej i jechać stałym tempem nie „szarżować” szybko, wolno. Najważniejsze jest również Muscular Endurance ( wytrzymałość/ wytrenowanie mięśni) i umiejętność jazdy poniżej progu mleczanowego.

Przedstawił także zasadę treningu interwałowego w kolarstwie;

– długość interwału 5-20 minut,

– intensywność 3-4 zakres tętna,

– odpoczynek w stosunku 4:1

-przykład- interwał 3x6min odpoczynek 1,5 minuty.

Bieg ocenił w skali na 6. Na temat biegania udzielił 2 rad:

– Pierwszą jest umiejętność zejścia z roweru na bieg. Joe określił to jako brick ( w Polsce mówimy „zakładka”). Podał następujący przykład 1 godz. roweru z interwałem + 15 minut biegu.

– Drugą radą jest to, aby biegać poprawnie technicznie

 Na końcu poznaliśmy przykładowy, 20 tygodniowy makrocykl przed startem oraz tygodniowy mikrocykl, z którym możecie się zapoznać na naszej stronie.

 
Po konferencji nastąpił czas na pytania. Pytano o wiele spraw dotyczących treningu, np. jakie elementy w pływaniu na basenie można zastosować, żeby odzwierciedlały pływanie na akwenie otwartym. Pytania odnośnie techniki, np. czy należy zmieniać technikę biegu, kiedy zawodnik „ma już swoje lata”. Pytano również o optymalny wiek dla triathlonisty ( w przypadku dystansu Ironman to 28-32 lata). Na końcu Joe Friel podpisywał swoje ksiażki – ustawiła się długa kolejka chętnych, którzy czekali na autograf Friela prawie pół godziny.  Podczas gali wręczenia nagród nasz gość specjalny otrzymał również prezent od firmy TIMEX – zegarek Race Trainer Pro.

Kolejnym punktem w programie Konferencji była dyskusja na temat sytuacji w polskim triathlonie. Ten etap był równie emocjonujący. Zasady dyskusji były następujące: na początku Prezes PZTri, Pan Krzysztof Piątkowski mówił o triathlonie polskim i światowym przez 15 minut. Poruszył temat włączenia triathlonu do Igrzysk Olimpijskich, krótko przedstawił jak wygląda praca w związku. Mówił również o sukcesach, które odnieśli Polacy m.in.: wysokie lokaty w Pucharach Świata i Europy, Mistrzostwach Świata i Europy w różnych kategoriach wiekowych. Mówił też o wiążącej pracę Związku biurokracji, braku ludzi i finansów, ale nie usłyszeliśmy kto i dlaczego winien jest niektórych zaniedbań (brak strategii działania, która fizycznie istnieje, ale nie została rozesłana do regionalnych związków – nie ma jej również na stronie internetowej Związku, nie ma osoby odpowiedzialnej za kontakt z mediami, dyrektora sportowego, sponsora strategicznego, szkolenia trenerów, popularyzacji triathlonu w kierunku masowości, marnotrawienie pieniędzy). To tylko niektóre z zarzutów pojawiających się podczas dyskusji. Po wystąpieniu Prezesa głos zabrali: Piotr Netter, Marcin Florek, Filip Przymusiński, Jerzy Górski, Andrzej Szołowski oraz Robert Stępniak. Mieli 5 minut aby wymienić jakie są problemy/ słabe strony triathlonu w Polsce. Z tych, które wymienili zostały wybrane trzy, najczęściej powtarzające sięj:

1.  Strategia.

2.  Popularyzacja.

3.  Finanse.
 

Kolejnym etapem dyskusji było wspólne zastanowienie się nad rozwiązaniem głównych problemów. Wymienione następujące pomysły:

STRATEGIA:

– na czele związku powinien stac menadżer i człowiek jednoczący społeczność traithlonistów, a nie ją dzielący

– powołanie dyrektora sportowego,

– weryfikacja założeń postawionych przed sezonem, weryfikacja statutu

– wprowadzenie do związku odpowiedzialnych osób, które wywiążą się ze swoich obowiązków

– utworzenie nowej strony internetowej ( Prezes oświadczył, że taka strona jest już w budowie i ma być gotowa w ciągu 10 dni),

– zorganizowanie wyborów w Związku po Igrzyskach Olimpijskich (wybory miałyby się odbyć w październiku).

POPULARYZACJA:

– popularyzacja triathlonu w lokalnych mediach,

– wyznaczenie osoby odpowiedzialnej do kontaktu z mediami.

FINANSE:

– znalezienie sponsora strategicznego

– pozyskiwanie środków samorządowych

Po przedstawieniu rozwiązań problemów polskiego triathlonu głos zabrali słuchacze, którzy zadawali pytania Prezesowi. Szczegóły już niedługo w materiale filmowym. W kolejnym etapie organizatorzy imprez sportowych planowali kalendarz imprez, które odbędą się w przyszłym  roku. Sezon triathlonowy rozpocznie się już około 20 maja, a zakończy na początku września. Szczegóły zostaną przedstawione na stronie Akademii już niebawem. Kończącym punktem popołudniowej sesji było wystąpienie firm zajmujących się obsługą imprez triathlonowych, a także wiodących producentów i dystrybutorów sprzętu dla triathlonistów.

Ostatnim etapem konferencji była wieczorna gala, podczas której zostały wręczone statuetki w kategoriach:

Zawodnik/Zawodniczka Roku
Trener Roku
Impreza Roku.

Jury konkursowe w składzie:
Jerzy Górski
Piotr Netter (wyłączony z głosowania w sprawie Trenera Roku!)
Łukasz Grass
Robert Stępniak
Cezary Figurski

Andrzej Szołowski

wybrało następujących zwycięzców:

Zawodniczką roku 2011 została Agnieszka Jerzyk, nagrodę wręczał Bartłomiej Topa. Trenerem roku został Paweł Barszowski (trener Agnieszki Jerzyk), nagrodę wręczał Joe Friel.

{gallery}prize{/gallery}

Imprezę Roku wybierali Internauci. Tutaj zacięta walka do samego końca elektryzowała z pewnością zwolenników Borówna i Susza. Impreza Herbalife Triathlon Susz wygrała z zawodami Panasonic Evolta Triathlon. Ogółem głosowało 826 osób. Borówno zdobyło 40.8% (337 głosów), Susz 43,8% (362 głosy).

 

Po uroczystej gali odbył się bankiet dla zebranych gości. Była to znakomita okazja do podzielenia się wrażeniami z konferencji, rozmowach o mijającym już sezonie i nieoficjalnych planach na przyszłość. Dziękujemy wszystkim za obecność. Relacje filmowe będziecie już niedługo mogli zobaczyć na naszej stronie, ale była z nami również Telewizja NSport, Polsat Sport(tu relacja z Konferencji już niedługo w programie Atleci). Dla nas, twórców Akademii Triathlonu było to niezwykle ważne wydarzenie – mamy nadzieję, że dla Was również. Obiecujemy organizować takie spotkania częściej – również z częścią merytoryczną dla profesjonalistów, którzy potrzebują nieco bardziej szczegółowej i pogłębionej wiedzy naukowej na temat treningu…ale jak to mówią: od czegoś trzeba zacząć. Mam nadzieję, że będziecie z nami również na kolejnych tego typu spotkaniach. Dziękujemy!

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

6 KOMENTARZE

  1. cytuję z relacji temat-STRATEGIA:

    – utworzenie nowej strony internetowej ( Prezes oświadczył, że taka strona jest już w budowie i ma być gotowa w ciągu 10 dni).

    10 dni minęło 29.11.2011. Pierwsza obietnica nie zrealizowana.
    Janusz

  2. Jeśli dobrze mi się zdaję, to kwestia biegania ze śródstopia była poruszona. W moich notatkach (mogę zeskanować, ale i tak nikt się nie doczyta 😉 zawarłem jego myśl:
    „flat feet placement -> higher cadence -> faster ruuning”. Preferował zatem bieg z pełnej stopy.
    Natomiast o technice ze śródstopia mówił, że dla zawodników realizujących duży kilometraż jest to ryzyko kontuzji. Sam na to cierpiałem.

  3. Gratuluję udanej konferencji i seminarium.
    Małe sprostowanie :
    Joe nie mówił nic o bieganiu ze śródstopia pojmowanego przez wszystkich jako bieganie na palcach. Jedynie podkreślił płaskie ułożenie stopy lub mały kąt natarcia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,756ObserwującyObserwuj
18,500SubskrybującySubskrybuj

Polecane