Poznaj swój pot

Jest to tytuł zaczerpniety z artykułu magazynu 'Triathlon Plus’, zainteresował mnie i postanowiłem coś 'wypocić’ na ten temat.

 

Zima to dobry czas, żeby zainteresować się nie tylko doskonaleniem techniki 3 dyscyplin triathlonu, ale również wybraniem odpowieniego napoju energetycznego…

 

Dlaczego powinniśmy zrobić to własnie teraz?

 

Bo mamy na to czas…Chodzi o to aby przyzwyczaić organizm do odpowieniego/w miare jednolitego stężenia elektrolitów w naszym ciele. Kiedy jestesmy odpowiednio nawodnieni mieśnie funkcjonują lepiej, szybciej się regenerują i w dodatku możemy podtrzymywać motywację na wyższym poziomie…

Zmieniając bez przerwy rodzaj napoju sportowego narażamy organizm na niewielkie zmiany składników tj. sód, potas, węglowodany…, które jak się okazuje mają duże znaczenie podczas późniejszych startów. Odpowiednie nawodnienie organizmu odpowiada w dużym stopniu za występowanie skurczy na tresie czy podczas cięzkich treningów.

Właśnie dlatego organizatorzy imprez na długich dystansach informują zawodników z dużym wyprzedzeniem o rodzaju napojów i batonów w strefach bufetowych tak, aby można było je wprowadzić do swojej diety treningowej(miałem okazję doswiadczyć takiego profesjonalizmu w organizowaniu imprezy tri, zapisując się na Ironman Austria 70.3, pół roku wcześniej wiem do jakich produktów energetycznych przyzwyczajać swoj organizm).

 

W jaki sposób badać nawodnienie swojego ciała?

 

W artykule 'TP’ zostało podane proste rozwiazanie tego problemu. Wystarczy obserwować barwę moczu. Kiedy jest on jasny i przejrzysty najprawdopodobniej wszystko jest ok.  Ciemna barwa może wskazywać na niedobór elektrolitów, odwodnienie organizmu.

 

Z własnego doswiadczenia wiem, że podczas treningu warto pić napój izotoniczny co 15 min ok 100-150ml(nawet na basenie). Po treningu można wciągnąć mocniejsze stężenie w postaci Carbo i do tego trochę aminokwasów bcaa na regeneracje i powstrzymanie procesów katabolicznych(rozpadu komórek mięsniowych). Do tego oczywiscie częste picie wody/izotonika pomiedzy sesjami, ale bez przesady. Wszystko z umiarem.

 

Pozdrawiam,

Kacper

Olimpius.PL

 

 

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,473ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane