Przegląd wydarzeń tygodnia-podsumowanie #6

Jak wypadli reprezentanci Polski na ME w Monachium? Czy juniorzy sprawdzili się w zawodach pucharu Europy? Z jakim rezultatem zakończyła się próba przepłynięcia wpław Bałtyku? Sprawdź, czy znasz wszystkie odpowiedzi i co jeszcze ciekawego wydarzyło się w minionym tygodniu w triathlonie!

Mistrzostwa Europy w Monachium, 12-14 sierpnia

Paulina Klimas zajęła w Monachium 12. miejsce w wyścigu elite kobiet mistrzostw Europy na dystansie olimpijskim. Złoty medal w tym wyścigu wywalczyła Brytyjka Non Stanford, srebrny Niemka Laura Lindemann, a brązowy Francuzka Emma Lombardi.

Wyścig mężczyzn został natomiast zdominowany przez Francuzów, którzy zajęli wszystkie stopnie podium. Najlepszym pośród nich był Leo Bergere, a tuż za nim uplasowali się: Pierre le Corre i Dorian Connix. Niestety, dla Polaków nie był to udany występ. Marcin Stanglewicz ukończył wyścig na 45. miejscu, a Michał Oliwa zszedł z trasy  po 22. kilometrze etapu kolarskiego.

W wyścigu kończącym zmagania triathlonistów podczas ME, a mianowicie w rywalizacji sztafet mieszanych, czwórka „biało-czerwonych” (Michał Oliwa, Paulina Klimas, Marcin Stanglewicz, Zuzanna Sudak) ukończyła zawody na przedostatnim, 15. miejscu i wyprzedziła jedynie drużynę ze Szwecji. Do zwycięzców Polacy stracili prawie 5 minut.

W Monachium rywalizowali także amatorzy. Na dystansie sprinterskim wystartowało kilkudziesięciu reprezentantów Polski AG. Natalia Krawczyk zdobyła brązowy medal w kategorii wiekowej (K30-34).

Puchar Europy Juniorów w Rydze, 13 sierpnia

Jan Chrzanowski jako jedyny Polak wystartował na dystansie sprinterskim w zawodach pucharu Europy juniorów w Rydze. Dzięki nieustępliwej walce do samego końca zdobył 21. miejsce. Najszybciej z dystansem sprinterskim poradziło sobie dwóch Węgrów. Zwycięzcą wyścigu został Gyula Kovács, a drugie miejsce zajął Márton Kropkó. Trzeci był niemiecki triathlonista Jaspar Ortfeld.

Baltic Ultra Swim, wyzwanie Bartłomieja Kubkowskiego, 8 sierpnia

W miniony poniedziałek, Bartłomiej Kubkowski rozpoczął próbę przepłynięcia wpław Bałtyku. Zamierzał pokonać ten trudny dystans mierzący 170 km w czasie 60 godzin. Niestety, morze dyktowało ciężkie warunki. Ze względu na pogarszającą się pogodę, pływak musiał wycofać się po 33 godzinach i 30 minutach. Pokonał w tym czasie 115 km. Jest to najdłuższy w historii dystans, jaki został przepłynięty w Bałtyku!

Ten niezwykły wyczyn przyniósł dodatkowy sukces – kibice, którzy śledzili wyzwanie, wspomogli akcję Kubkowskiego i wpłacili na rzecz fundacji Cancer Fighters prawie 100 tysięcy złotych.

Pierwsza w historii międzynarodowa konferencja poświęcona paratriathlonowi

W ubiegłym tygodniu eksperci i delegaci z różnych części świata konsultowali ścieżki rozwoju paratriathlonu. Międzynarodowa konferencja, którą poświęcono paratriathlonowi odbyła się w Walii. Podczas spotkania omówiona została również kwestia inwestycji w imprezy paratriathlonowe oraz poszukiwano argumentów, które przekonałyby potencjalnych inwestorów do pomocy w finansowaniu eventów.

Federacja triathlonu w USA wprowadziła nową kategorię – zawodników niebinarnych

Federacja triathlonu w Stanach Zjednoczonych poszła o krok dalej niż inne państwa i dodała nową kategorię w podziale na płeć – zawodników niebinarnych. Podział obowiązuje już oficjalnie na wszystkich wyścigach oraz w systemach członkowskich. Celem dodania nowej kategorii przez Amerykańską Federację Triathlonu (USAT) było m.in. zwiększenie zainteresowania uczestnictwem w wyścigach większej ilości zawodników.