Witajcie koledzy 🙂 Mam takie pytanie czy istnieje zależność tętna max od wysiłku? Chodzi mi o taką sytuację. Podczas treningu bardzo szybko wzrasta mi tętno do około 160-165 ( moje tętno max 191 ) po około 5 km ( biegam w czasie 5min/km ) i następnie zatrzymuje się na wyżej wymienionych wartościach. Nie jest ważne czy biegam owe 5 km czy 15 km. Często mam taką sytuacje na treningu. A czy nie powinno być tak że tętno powinno wzrastać wraz z wzrostem długości biegu? A po treningu czuję się bardzo dobrze. nic mi nie dolega ( poza zmęczeniem ). Badania wysiłkowe nic nie wykazały. pozdrawiam
Po pierwsze zdrowie
Przez Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.
Powiązane Artykuły
2 KOMENTARZE
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.
Śledź nas
Aktualny miesiąc
Typ
Wszystkie
Aquabike
Aquathlon
Cross triathlon
Duathlon
Indoor triathlon
Quadrathlon
Swimrun
Sztafeta
Triathlon
Triathlon ekstremalny
Zawody dla dzieci
Dystans
Wszystkie
1/2 IM
1/4 IM
1/8 IM
Inny dystans
IronMan
Olimpijski
Sprint
Supersprint
Ultra
Województwo
Wszystkie
Dolnośląskie
Kujawsko-Pomorskie
Łódzkie
Lubelskie
Lubuskie
Małopolskie
Mazowieckie
Opolskie
Podkarpackie
Podlaskie
Pomorskie
Śląskie
Świętokrzyskie
Warmińsko-Mazurskie
Wielkopolskie
Zachodniopomorskie
Cykl zawodów
Wszystkie
Elemental Triathlon Series
Garmin Iron Triathlon
Greatman
Lotto Energy Triathlon
Samsung River Triathlon
Inne
Wszystkie
Licencja PZTri
Mistrzostwa Polski
Mam dokładnie tak samo. Recepta – częściej zwracam uwagę na samo tempo. Bez względu na to czy biegnę 5:30/km czy 4:45/km mam identyczne tętno – w granicach 160 – ciu, Dopiero przy tempie 4:15 tętno wzrasta do 165. Jak żyć ;)))
Troche odpowiadam na oślep nie więdząc jaki jest Twój staż treningowy ani ile masz lat. Oczywiście im cięższą pracę wysiłkową wykonujesz tym twoje tętno jest wyższe. Jest również normalne, że tętno wzrasta wraz z upływem czasu podczas treningu tzn. biegnąc 5min/km podczas maratonu, twoje tętno na koniec będzie wyższe niż na początku mimo, że tempo masz identyczne. Tak czy siak..:) Zakładając, że pasek od pulsometru nie robi ci niespodzianek bo nie łączy lub są jakieś zakłócenia, to tętno masz jakie masz. Jeśli przejmujesz się tym, że od razu tętno wskakuje na 160HR to biegnij wolniej. Tętno max nic ci nie powie, ważne jest LTHR, czyli poziom tętna ponad którym wchodzisz w większości w stan anaerobowy. Bottom Line jest taki: jeśli już masz pulsometr i chcesz trenować według stref HR (możesz nie chcieć i trenować np. po tempie/km, albo olać wszystko i sobie biegać- wszystkie wyjścia są okej:)), to sobie je wylicz i staraj się do nich stosować przez bieganie wolniej/szybciej.