Jak wypadli reprezentanci Polski na ME w Monachium? Czy juniorzy sprawdzili się w zawodach pucharu Europy? Z jakim rezultatem zakończyła się próba przepłynięcia wpław Bałtyku? Sprawdź, czy znasz wszystkie odpowiedzi i co jeszcze ciekawego wydarzyło się w minionym tygodniu w triathlonie!
Mistrzostwa Europy w Monachium, 12-14 sierpnia
Paulina Klimas zajęła w Monachium 12. miejsce w wyścigu elite kobiet mistrzostw Europy na dystansie olimpijskim. Złoty medal w tym wyścigu wywalczyła Brytyjka Non Stanford, srebrny Niemka Laura Lindemann, a brązowy Francuzka Emma Lombardi.
ZOBACZ TEŻ: Brytyjka w wielkim stylu wygrywa Mistrzostwa Europy w Monachium. Dobry występ Klimas
Wyścig mężczyzn został natomiast zdominowany przez Francuzów, którzy zajęli wszystkie stopnie podium. Najlepszym pośród nich był Leo Bergere, a tuż za nim uplasowali się: Pierre le Corre i Dorian Connix. Niestety, dla Polaków nie był to udany występ. Marcin Stanglewicz ukończył wyścig na 45. miejscu, a Michał Oliwa zszedł z trasy po 22. kilometrze etapu kolarskiego.
ZOBACZ TEŻ: ME Monachium: Francuzi z kompletem medali. Oliwa DNF
W wyścigu kończącym zmagania triathlonistów podczas ME, a mianowicie w rywalizacji sztafet mieszanych, czwórka „biało-czerwonych” (Michał Oliwa, Paulina Klimas, Marcin Stanglewicz, Zuzanna Sudak) ukończyła zawody na przedostatnim, 15. miejscu i wyprzedziła jedynie drużynę ze Szwecji. Do zwycięzców Polacy stracili prawie 5 minut.
W Monachium rywalizowali także amatorzy. Na dystansie sprinterskim wystartowało kilkudziesięciu reprezentantów Polski AG. Natalia Krawczyk zdobyła brązowy medal w kategorii wiekowej (K30-34).
ZOBACZ TEŻ: Polska sztafeta na Mistrzostwach Europy w Monachium
Puchar Europy Juniorów w Rydze, 13 sierpnia
Jan Chrzanowski jako jedyny Polak wystartował na dystansie sprinterskim w zawodach pucharu Europy juniorów w Rydze. Dzięki nieustępliwej walce do samego końca zdobył 21. miejsce. Najszybciej z dystansem sprinterskim poradziło sobie dwóch Węgrów. Zwycięzcą wyścigu został Gyula Kovács, a drugie miejsce zajął Márton Kropkó. Trzeci był niemiecki triathlonista Jaspar Ortfeld.
ZOBACZ TEŻ: Udany występ Jana Chrzanowskiego na pucharze Europy juniorów w Rydze
Baltic Ultra Swim, wyzwanie Bartłomieja Kubkowskiego, 8 sierpnia
W miniony poniedziałek, Bartłomiej Kubkowski rozpoczął próbę przepłynięcia wpław Bałtyku. Zamierzał pokonać ten trudny dystans mierzący 170 km w czasie 60 godzin. Niestety, morze dyktowało ciężkie warunki. Ze względu na pogarszającą się pogodę, pływak musiał wycofać się po 33 godzinach i 30 minutach. Pokonał w tym czasie 115 km. Jest to najdłuższy w historii dystans, jaki został przepłynięty w Bałtyku!
Ten niezwykły wyczyn przyniósł dodatkowy sukces – kibice, którzy śledzili wyzwanie, wspomogli akcję Kubkowskiego i wpłacili na rzecz fundacji Cancer Fighters prawie 100 tysięcy złotych.
ZOBACZ TEŻ: Pogoda pokrzyżowała plany, Bartłomiej Kubkowski wycofał się po 33 godzinach!
Pierwsza w historii międzynarodowa konferencja poświęcona paratriathlonowi
W ubiegłym tygodniu eksperci i delegaci z różnych części świata konsultowali ścieżki rozwoju paratriathlonu. Międzynarodowa konferencja, którą poświęcono paratriathlonowi odbyła się w Walii. Podczas spotkania omówiona została również kwestia inwestycji w imprezy paratriathlonowe oraz poszukiwano argumentów, które przekonałyby potencjalnych inwestorów do pomocy w finansowaniu eventów.
ZOBACZ TEŻ: Pierwsza w historii międzynarodowa konferencja w paratriathlonie zakończona!
Federacja triathlonu w USA wprowadziła nową kategorię – zawodników niebinarnych
Federacja triathlonu w Stanach Zjednoczonych poszła o krok dalej niż inne państwa i dodała nową kategorię w podziale na płeć – zawodników niebinarnych. Podział obowiązuje już oficjalnie na wszystkich wyścigach oraz w systemach członkowskich. Celem dodania nowej kategorii przez Amerykańską Federację Triathlonu (USAT) było m.in. zwiększenie zainteresowania uczestnictwem w wyścigach większej ilości zawodników.
ZOBACZ TEŻ: Przełom w USAT – nowa kategoria w podziale na płeć