Przegląd wydarzeń tygodnia-podsumowanie #5

Co się działo w minionym tygodniu w triathlonie? Uwagę przyciągała przede wszystkim największa triathlonowa impreza nad polskim Bałtykiem – Enea Ironman Gdynia z udziałem czołowych zawodników polskich i światowych rankingów. Kibicowaliśmy także juniorom w pucharze Europy oraz zawodnikom rywalizującym w ekstremalnym Norsemanie i klimatycznym Greatman Triathlon Kórnik. Sprawdź co ciekawego mogło minąć Cię w ostatnich dniach.

Enea IRONMAN Gdynia, 5-7 sierpnia

Wielkie święto triathlonu w Gdyni już za nami! Czołowi polscy zawodnicy oraz gwiazdy światowego formatu rywalizowali na dystansie Ironmana, „połówki” i sprintu.

Sam Long zwyciężył w wyścigu IRONMAN 70.3 Gdynia. Rywalizację kobiet wygrała Imogen Simmonds. Wśród reprezentantów Polski najlepiej poradziła sobie Aleksandra Jędrzejewska, zajmując trzecie miejsce na podium oraz Kacper Stępniak, który ukończył wyścig na 4. miejscu.

Joakim Frisk ze Szwecji został zwycięzcą wyścigu IRONMAN Gdynia rozgrywanym na długim dystansie. Drugi na metę wbiegł Maciej Ogrodnik. Pośród kobiet najszybsza była Belgijka Annick de Pooter. Trzy zawodniczki z Polski zajęły miejsca w czołowej dziesiątce.

Na dystansie sprinterskim rywalizację mężczyzn zdominowali zawodnicy z młodszych roczników. Zwyciężył Kamil Kulik, a w kategorii generalnej kobiet najlepsza była Martyna Lewandowska.

Polscy triathloniści startowali w Pucharze Europy Juniorów w Kiszyniowie, 8 sierpnia

Polscy juniorzy ścigali się w niedzielę w PEJ w Kiszyniowie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni startujący w wyścigach indywidualnych pokazali się z bardzo dobrej strony. Juniorki zdobyły dwa medale, a juniorzy jeden. Z doskonałej strony pokazały się bowiem Weronika Ptaszyńska, która wygrała wyścig, a Józefina Młynarska zajęła 3. miejsce. Natomiast wśród mężczyzn 3. miejsce wywalczył Filip Glapa.

W sztafecie Polacy sięgnęli po złoto!

Norseman -Xtreme Triathlon, 6 sierpnia

Znamy zwycięzcę wyścigu Norseman zaliczanego do grupy najtrudniejszych, ekstremalnych triathlonów świata. Jak niemal co roku metę w schronisku na szczycie Gaustatoppen najszybciej osiągnął reprezentant Norwegii, który dodatkowo ustanowił nowy rekord trasy. Jon Sæverås Breivold do pokonania dystansu pełnego Ironmana potrzebował 09:23:28. Jest to najszybszy czas w historii tego wyścigu. Poprzedni rekord należał do Larsa Christiana Volda, który w 2017 roku przebył trasę w czasie 09:52:10. W wyścigu udział wzięło dziewięcioro zawodników z Polski.

Sportowcy transpłciowi dopuszczeni w kategorii kobiet

Globalna federacja World Triathlon zatwierdziła nową politykę transpłciową, która obowiązywać będzie sportowców startujących w kategorii elity i amatorów już od przyszłego miesiąca. Zawodnicy transpłciowi uzyskają pozwolenie na rywalizację w kategorii kobiet na określonych warunkach, przykładowo, każdy triathlonista musi wykazać odpowiednie wyniki badań. Jest to stężenie testosteronu, którego wartość powinna wynosić poniżej 2,5 nmol/L przez ciągły okres przynajmniej 24 miesięcy.