Triathlon na Igrzyskach w Tokyo. Trasy, nowości i ciekawostki

Triathlon na Igrzyskach w Tokyo zostanie rozegrany 27 lipca (mężczyźni), 28 lipca (kobiety) oraz 1 sierpnia (sztafety). Walka o medale zapowiada się niezwykle ciekawie nie tylko z powodu kilku zmian w programie, ale przede wszystkim z uwagi na zawodników, którzy już zapowiedzieli zaciętą rywalizację o najwyższe miejsce na podium.

O swój trzeci złoty medal olimpijski chce powalczyć Alistair Brownlee. Brytyjczyk zapowiedział swój start w Tokio w rozmowie z BBC. Ochotę na olimpijskie złoto ma również jeden z największych rywali Alistaira – Javier Gomez. Pięciokrotny Mistrz Świata ITU i Srebrny Medalista Igrzysk Olimpijskich z Londynu 2012 w marcu skończy 37 lat. Jak na triathlon olimpijski to już „kategoria dziadkowie”.

Zarówno Brownlee jak i Gomez zaczęli się ścigać z powodzeniem na dystansach długich z serii Ironman 70.3 i Ironman, ale chcą jeszcze powalczyć na Igrzyskach. Na starcie w Tokyo staną m.in.:  Mario Mola, Vincent Luis, Kristian Blummenfelt.

TRASY TRIATHLONU OLIMPIJSKIEGO W TOKYO

Trasy olimpijki w Tokyo wyglądają bardzo widowiskowo. Kibice będą mogli śledzić rywalizację na Odaiba Marine Park, małej wyspie w Zatoce Tokijskiej, gdzie w ramach przygotowań do Igrzysk zainstalowano pierścienie olimpijskie. Pływanie odbędzie się na 2 okrążeniach z wybieganiem z wody. Pierwsza pętla jest dłuższa i ma 1000m, druga 500m.

Jazda rowerem to 40 km rozłożone aż na 8 pętli po 5km. Bieganie to 4 pętle po 2,5km.

Trasy triathlonu na Igrzyskach w Tokyo. www.tokyo2020.org

PROFIL TRAS

Profil trasy triathlonu na Igrzyskach w Tokyo. www.tokyo2020.org

SZTAFETY TRIATHLONOWE TOKYO 2020

Ekscytującym wydarzeniem będzie również włączenie do programu nowej mieszanej sztafety. Drużyny będą się składać z dwóch mężczyzn i dwóch kobiet. Rywalizacja odbędzie się na sprincie (300m pływania, 8km roweru, 2km biegu) i potrwa około 30 minut. Zawody mają przynieść sporo emocji kibicom, którzy w krótkim czasie zobaczą cały triathlon na najwyższym poziomie, z szybkim tempem i zmianami.

GROŹBA UPAŁÓW 

Pod koniec ubiegłego roku Komitet Organizacyjny zdecydował się przesunięcie godziny startu na 6.30 rano! To godzinę wcześniej niż początkowo planowano. Decyzja powodowana jest groźbą upałów, które mogłyby wpłynąć na zdrowie zawodników i kibiców. Upalne lata już od kilku lat panują nie tylko w Europie, ale również w krajach Azji. W 2018 roku w Kumagaya w pobliżu Tokyo zanotowano najwyższą temperaturę w historii – aż 41,1 stopni Celsjusza w cieniu.

WALKA O CZYSTOŚĆ I TEMPERATURĘ WODY 

Pod koniec ubiegłego roku Komitet Organizacyjny poinformował, że systematycznie testuje jakość wody i przeciwdziała jej zanieczyszczeniu. Zastosowano nowoczesną technologię m.in. w postaci pojedynczych i trójwarstwowych ekranów podwodnych, które mają pomóc w zwalczaniu bakterii z grupy coli i enterokoków. Specjalne ekrany mają również pomóc w obniżeniu temperatury wody.

KRÓTKA HISTORIA TRIATHLONU NA IGRZYSKACH

Po raz pierwszy triathlon pojawił się na Igrzyskach w Sydney w 2000 roku. Do dziś przyznano 30 medali olimpijskich, które powędrowały do reprezentantów 13 krajów. Złoty medal wśród mężczyzn zdobył dwukrotnie Alistair Brownlee (Londyn 2012 i Rio 2016). W obu przypadkach na podium towarzyszył mu jego brat Jonathan. Młodszy z braci Brownlee odbierał brąz w Londynie i srebro w Rio.

Triathlon na Igrzyskach, mężczyźni:

Triathlon na Igrzyskach olimpijskich. Tabela za Wikipedia

Wśród kobiet Nicola Spirig (Szwajcaria) jest jedyną kobietą, która zdobyła dwa medale olimpijskie. Podobnie jak Brownlee dokonała tego w Londynie w 2012 roku (złoto), a następnie srebro w Rio 2016, gdzie skończyła wyścig za Amerykanką Gwen Jorgensen.

Triathlon na Igrzyskach, kobiety:

Triathlon na Igrzyskach olimpijskich. Tabela za Wikipedia

W chwili pisania tego artykułu, żaden z polskich reprezentantów nie kwalifikuje się na Igrzyska w Tokyo2020. 

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Dzięki za informacje odnośnie olimpijczyków w triathlonie , gdzie będzie można śledzić przebieg zawodów . Pozdro

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,509ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane