Najważniejsze wydarzenia w polskim triathlonie – podsumowanie roku 2019

Jak co roku przedstawiam subiektywną listę najważniejszych wydarzeń w triathlonie jakie miały miejsce w naszym kraju. Rok 2019 nie był zdominowany przez jednego zawodnika. Mieliśmy osiągnięcia na całym przekroju dystansów triathlonowych, od sprintu po podwójny ironman. Po kliknięciu w każdy nagłówek można przejść do artykułu z obszerniejszą informacją. Kolejność wydarzeń przypadkowa. Artykuły nie są ułożone w hierarchii od najważniejszych.

Rekord Polski Jacka Krawczyka! Rekordy Świata Blummenfelta i Lawrence na IM 70.3 Bahrain

Jacek Krawczyk podczas niesamowicie szybkiego Ironman 70.3 Bahrain Middle East Championship zakończył wyścig w czasie 3:40:03. Jest to najszybszy wynik uzyskany przez Polaka na dystansie Ironman 70.3. Wynik ten dał jemu 10 miejsce w kategorii PRO.

Alicja Ulatowska zdobyła podwójne Mistrzostwo Świata w Aquathlonie ITU, Kamil Damentka został Wicemistrzem

Alicja Ulatowska została Mistrzynią Świata w Aquathlonie w kategorii Elity. Z racji wieku drugi tytuł Mistrzowski przypadł jej również w kategorii U23. Wydarzenie to miało miejsce w Hiszpanii, podczas Mistrzostw Świata Pontevedra ITU Aquathlon. Zawody odbyły się na dystansie 1 km pływania oraz 5 km biegu.
Bardzo udany występ zaliczył również Kamil Damentka, który w kategorii U23 został Wicemistrzem Świata.

Agnieszka Jerzyk obroniła tytuł na Ironman 70.3 Liuzhou

Agnieszka Jerzyk obroniła tytuł Ironman 70.3 Liuzhou. Zwycięstwo w zawodach dało jej przepustkę na Mistrzostwa Świata Ironman 70.3. Był to bardzo dobry start dla triathlonistki gdyż poprawiła swój rekord życiowy na tym dystansie (1,9-90-21,1). Aktualny wynosi 4:15:41. Przewaga Agnieszki nad drugą zawodniczką na mecie wyniosła aż 8 min. 50 sek.

ME Ironman Frankfurt – Lechowicz nr 1 wśród amatorów

Podczas Mistrzostw Europy Ironman Frankfurt najwyżej sklasyfikowana była Ania Lechowicz, która była najszybszą amatorką w całej stawce triathlonistek. Jedynie 4 zawodniczki PRO miały tego dnia lepsze wyniki. Jednocześnie Ania wygrała swoją kategorię wiekową F30-34 i zdobyła przepustkę na Mistrzostwa Świata Ironman na Hawajach.

Agnieszka Jerzyk czwarta w debiucie na dystansie ironman. Challenge Roth 2019

Agnieszka Jerzyk zajęła czwarte miejsce w triathlonie DATEV Challenge Roth 2019. Zawody odbyły się na dystansie ironman 3,8 km-180 km-42,2 km. Czas w jakim ukończyła zawody 8:48:49 był pierwszy wynikiem w historii polskiego triathlonu kobiet poniżej 9 godzin.

Ewa Bugdoł Wicemistrzynią Europy na dystansie średnim ETU – Targu Mures Triahtlon

W Târgu Mureș Ewa Bugdoł została Wicemistrzynią Europy na dystansie średnim ETU 1,9-83-20. W tym roku Europejska Unia Triathlonu patronowała imprezie Transilvania Multisport Festival odbywającej się w Rumunii.

Robert Karaś został Mistrzem Świata 2019 i nowym rekordzistą na dystansie double ironman

Robert Karaś z piątku na sobotę 30/31 sierpnia 2019 ponownie został Mistrzem Świata i ustanowił nowy rekord świata na podwójnym dystansie ironmana 7,6 km pływania, 360 km roweru, 84,4 km biegu. Jego czas to 18:44:38. Poprzedni rekordowy rezultat poprawił o prawie 1 godzinę.

Grzegorz Zgliczyński Wicemistrzem Świata M50-54 na dystansie sprint – WTS Lozanna

Grzegorz Zgliczyński został Wicemistrzem Świata na dystansie sprint w kategorii M50-54. Podczas Mistrzostw Świata ITU (Wielki Finał WTS) w Lozannie były rozgrywane także wyścigi amatorskie na dwóch dystansach, olimpijskim 1,5-40-10 (bez draftingu) i sprint 750-20-5 (z dozwolonym draftingiem). Triathloniści z całego świata zjechali się aby rywalizować o tytuły mistrzowskie, na krótkich dystansach.

Małgorzata Otworowska trzecia na Ironman 70.3 Marrakech

W Ironman 70.3 Marrakech Małgorzata Otworowska startująca w kategorii PRO zajęła 3 miejsce (4:31:04). Jej strata do pierwszej zawodniczki na mecie wyniosła 6 min. 37 sek.

Kacper Stępniak drugi na Pucharze Afryki Larache ATU Sprint Triathlon

Kacper Stępniak zajął drugie miejsce w Larache ATU Sprint Triathlon African Cup. Było to jego pierwsze podium w międzynarodowych zawodach pod patronatem ITU. Zawody odbyły się w miejscowości portowej Al-Ara’isz (Larache), położonej w północnym Maroku.