Narodowe federacje członkowskie World Triathlon spotkały się osobiście po raz pierwszy od 2019 roku. Podczas ostatniego dnia finałów mistrzostw świata w Abu Dhabi (27.11.2022) na Światowym Kongresie Triathlonu zapadło wiele kluczowych decyzji.
ZOBACZ TEŻ: World Triathlon ogłasza pierwsze wyścigi 2023 roku
53 przedstawicieli narodowych federacji World Triathlon spotkało się osobiście w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kolejnych 47 dołączyło online. Hybrydowe 35. spotkanie Światowego Kongresu Triathlonu odbyło się pierwszy raz po przerwie wymuszonej pandemią Covid-19. Na spotkaniu omówiono wiele istotnych kwestii związanych z polityką organizacji. Wprowadzono ważne zmiany w jej regulaminie.
Zamknięta luka
Po zakończeniu tegorocznych mistrzostw świata IRONMAN na Hawajach wśród sportowców rozgorzała dyskusja na temat butów Gustava Idena. Zwycięzca wyścigu pobiegł w prototypach obuwia ON, które znacząco odbiegało od standardów World Athletics. Jednak na tamten monet buty Idena były w pełni legalne. Norweski sztab szkoleniowy sprytnie wykorzystał lukę w przepisach World Triathlon. W październiku nie obowiązywały jeszcze konkretne regulacje dot. butów startowych.
ZOBACZ TEŻ: Luka w przepisach World Triathlon. Czy buty Idena były zgodne z regulaminem?
Na Kongresie World Triathlon ustalono, że od 1 stycznia 2023 roku przepisy dot. obuwia będą zgodne z wytycznymi World Athletics tzn.: każdy but musi być dostępny do kupienia przez dowolnego sportowca na otwartym rynku detalicznym (online lub w sklepie) przez okres czterech miesięcy, zanim będzie można go używać podczas zawodów. Jeśli but nie jest ogólnie dostępny, zostanie uznany za prototyp i użycie go podczas zawodów nie będzie dozwolone. Nowe przepisy nakładają również pewne ograniczenia na wysokość podeszwy środkowej buta i liczbę płytek węglowych:
- Podeszwa nie może być grubsza niż 40 mm.
- But nie może zawierać więcej niż jednej sztywnej płytki lub ostrza (z dowolnego materiału), które biegną przez całą długość buta lub tylko przez jego część. Płyta może składać się z więcej niż jednej części, ale części te muszą być ułożone sekwencyjnie w jednej płaszczyźnie (nieułożone jeden na drugim ani równolegle) i nie mogą zachodzić na siebie.
Polityka macierzyńska
Idąc w ślady organizacji Professional Triathletes Organization, World Triathlon od początku roku wprowadzi zmiany w polityce macierzyńskiej. Nowa polityka zamrozi rankingi zawodniczek od momentu ogłoszenia ciąży do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, aby ułatwić im powrót do rywalizacji. Zasada ta dotyczy również kobiet, które poroniły po 20. tygodniu ciąży.
ZOBACZ TEŻ: „Nikt nie powinien być karany za zajście w ciążę”. O polityce macierzyńskiej PTO
Polityka transpłciowa
W kwestii polityki transpłciowej Kongres podjął decyzję o wprowadzeniu dwuletniego okresu jej wygaśnięcia. Została powołana specjalna grupa robocza, która ma prowadzić badania w celu dalszego jej rozwoju.
Ekspertki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ds. praw człowieka Magali Martowicz i Madeleine Pape wygłosiły przemówienie do delegatów, zwiększając świadomość na temat transpłciowych sportowców.
ZOBACZ TEŻ: Nowe stanowisko World Triathlon w sprawie polityki transpłciowej
Rekordowy budżet i nowi członkowie
Podczas spotkania doszło do zatwierdzenia budżetu na rok 2023. Pula nagród przeznaczona dla sportowców po raz pierwszy przekroczyła milion dolarów. Kongres głosował również za zatwierdzeniem dwóch federacji narodowych jako nowych członków World Triathlon – Bośni i Hercegowiny oraz Wysp Owczych.
– Kończymy rok 2022, wiedząc, że nadal się rozwijamy, wprowadzamy innowacje i rozwijamy ten sport. Wciąż przybywają nowe miasta-gospodarze i partnerzy komercyjni, harmonogram na rok 2023 jest wypełniony, a wraz ze wzrostem liczby parasportowców rywalizujących w Paryżu 2024, zorganizowaliśmy pierwszą w historii sztafetę mieszaną World Triathlon Para, która odniosła wielki sukces – podsumował obrady prezydent Wolrd Triathlon Marisol Casado.