Poradnik – Zasady wg ITU, cz.3 – bieg i strefy zmian

PPT – Zasady wg ITU, część 3 – bieg i strefy zmian

 

W ostatniej, trzeciej części wyciągu z regulaminu ITU zajmiemy się zasadami i niebezpieczeństwami odcinka biegowego oraz T1 i T2.

 

Zasady biegowe

6.1 Zasady ogólne

a.) Zawodnicy:


(i) Mogą biec lub iść

(ii) Nie mogą czołgać się

(iii) Nie mogą biec nago od pasa w górę

(iv) Nie mogą biec bez butów lub boso na jakimkolwiek odcinku trasy biegowej

(v) Nie mogą biegać w kasku rowerowym

(vi) Nie mogą używać żadnych nieruchomych elementów (np. drzewa) do wspomagania manewrowania na zakrętach

(vi) Nie mogą być wspomagani przez kolegów z teamu oraz pacemakerów

 

Jak łatwo zauważyć trasę biegu można pokonywać biegnąc lub chodząc. Ciekawe jest zabronienie czołgania. Wg tego zapisu od czasu do czasu zauważane na imprezach triathlonowych przeturlanie się przez metę (Blaze roll) może zostać odczytane jako czołganie, choć nie słyszałem, aby ktoś został za to zdyskwalifikowany.

 

6.2 Definicja zakończenia triathlonu

a.) Uznaje się, że zawodnik ukończył zawody w chwili, gdy dowolna część ciała od linii pasa w górę przekroczy linię mety (przetnie dowolną wirtualną pionową linię opuszczoną na linię mety)

 

Przepis ten wyjaśnia jednoznacznie postępowanie komisji sędziowskiej podczas traithlonu kobiet na olimpiadzie w Londynie w 2012 r. Jak pamiętamy elektroniczny pomiar czasu zarejestrował taki sam czas dwóch pierwszych zawodniczek co to setnej części sekundy. Zadecydowała fotokomórka, na której wyraźnie widać różnice w położeniu korpusów zawodniczek (patrz zdjęcie poniżej).

 

Fotokomorka kobiety Londyn 2012

 

6.4 Wyposażenie zabronione:

a.) Słuchawki, telefony komórkowe i inne urządzenia komunikacji elektronicznej

b.) Pojemniki szklane

 

Podczas biegu, podobnie jak na trasie rowerowej nie można używać słuchawek, zarówno ze względów bezpieczeństwa jak również ze względu na obserwowane podczas wyścigów kolarskich zespołowe opracowywanie strategii poprzez bieżące informowanie kolarzy o tym, co dzieje się w trakcie zawodów umożliwiające zmiany taktyki oraz lepszy dobór sił.

 

Zasady strefy zmian

6.1 Zasady ogólne

a.) Zawodnicy muszą mieć na głowie zapięty kask rowerowy od chwili wzięcia do ręki roweru ze stojaka do chwili odstawienia roweru na stojak po zakończeniu części rowerowej.

b.) Zawodnicy muszą używać dostarczonych stojaków na roweru i tak ustawiać rowery aby:

(i) W przypadku tradycyjnych stojaków rower był ustawiony

• w T1 siodełkiem do góry, zawieszony na stojaku nosem siodełka w kierunku do zawodnika, czyli przednim kołem wskazując strefę pomiędzy stojakami (kierownica przodem do zawodnika, który będzie korzystał z roweru).

• w T2 tak, aby jedna część kierownicy bądź sztyca podsiodłowa były oddalone nie więcej niż 0,5 metra od numeru na stojaku lub plakietki z nazwiskiem

(ii) W przypadku stojaków indywidualnych rower musi być wstawiony do stojaka kołem tylnym w T1 i kołem przednim w T2.


Powyższe wytyczne powinny zapobiec ustawianiu rowerów w strefie zmian, szczególnie w T1 „jak leci”. Rower łapiemy za ramę, nos siodełka wieszamy na wieszaku tak, aby kierownica skierowana była w naszym kierunku. Chodzi o to, aby rower po zdjęciu z wieszaka od razu był gotowy do jego prowadzenia w strefie zmian bez konieczności wykonywania jakichkolwiek obrotów. Po zakończeniu części rowerowej wystarczy odstawić go w miarę „byle jak”, aby tylko znajdował się blisko własnego stojaka i aby nie tracić czasu na precyzyjne ponowne ustawienie roweru na stojaku.


c.) Zawodnicy muszą pozostawić wyposażenie używane podczas zawodów w odległości nie większej niż 0,5 metra od kosza lub od numeru na stojaku, jeżeli kosza nie dostarczono. Kosz musi być ustawiony w odległości nie większej niż 0,5 metra od stojaka. Wszelkie używane w poprzednich częściach zawodów elementy muszą zostać umieszczone w koszu. Element jest uznany jako umieszczony w koszu, jeżeli jakakolwiek część elementu znajduje się w koszu. W strefie zmian może być umieszczone jedynie wyposażenie, które będzie używane podczas zawodów. Wszelkie inne elementy muszą zostać usunięte przed startem.

 

Ważne jest, aby po części pływackiej umieścić wszystkie elementy w koszu, szczególnie czepek i okulary. Pianka musi zostać wrzucona do kosza tak, aby nie wystawała więcej niż 50 centymetrów poza kosz. Kask, rękawiczki rowerowe, buty i inne wyposażenie rowerowe może spocząć po zakończeniu części rowerowej na rowerze bądź w koszu, choć bezpieczniejszym wydaje się wrzucenie sprzętu do kosza. Ponieważ w strefie mogą zostać tylko elementy używane w trakcie zawodów – wszelkie klucze, klapki, zegarki itp. należy usunąć ze strefy wcześniej.

 

d.) Buty rowerowe, okulary, kask oraz inne elementy wyposażenie części rowerowej mogą być umieszczone na rowerze.

e.) Zawodnicy nie mogą utrudniać innym zawodnikom poruszania się po strefie zmian

f.) Zawodnicy nie mogą ingerować w sprzęt innych zawodników

g.) Nie wolno jechać na rowerze w strefie zmian. Zawodnik może wsiąść na rower dopiero za linią wejścia na rower (za „kreską”), co oznacza kontakt jednej nogi z ziemią po przekroczeniu linii wejścia na rower. Zawodnik musi zejść roweru przed linią zejścia z roweru, co oznacza kontakt oby stóp z ziemią przed linią zejścia z roweru. Obie linie („kreski”) są częścią strefy zmian.

 

W strefie zmian możemy jedynie biec z rowerem, nie możemy na niego wsiadać w żaden sposób, czy wieźć się na jednym pedale. Najskuteczniej jest złapać rower za siodełko i biec z nim, sterując kierownicą poprzez odpowiedni balans roweru na boki. Czynność ta, choć prosta na pierwszy rzut oka, wymaga jednak przećwiczenia. W warunkach zmęczenia i tłoku nie będzie dobrze odczytane przez współzawodników rzucanie roweru w prawo i w lewo, a dodatkowo może to zostać uznane za przewinienie. Aby wsiąść na rower należy przebiec „kreskę”. Całkowite zejście z roweru musi nastąpić z kolei przed kreską. Całkowite, czyli obie stopy na ziemi!!!

 

h.) Nagość oraz nieprzyzwoita prezentacja w strefie zmian są zabronione

 

Wielokrotnie pada pytanie, czy mogę zdjąć kąpielówki i założyć spodnie rowerowe bez bielizny, a potem zdjąć spodnie rowerowe i założyć biegowe. Punkt h.) zawiera czytelną odpowiedź na pytanie. Nagość w strefie jest zabroniona. Dodatkowo zaś taka zmiana odzieży byłaby dużą stratą czasu. Musimy pamiętać, że uczestnikami zawodów są kibice, również dzieci, których mamy traktować z szacunkiem. Tak więc jedynym wyjściem pozostaje zaopatrzenie się w jednoczęściowy strój lub przynajmniej spodenki triathlonowe.

 

i.) Zawodnicy nie mogą zatrzymywać się w strefie zmian na ścieżkach pomiędzy stojakami (flow zones)

 

Znów względy bezpieczeństwa i płynność ruchu. Strefa zmian jest zazwyczaj wąska i przebywa w niej duża ilość zawodników (zwłaszcza w T1). Zatrzymanie się z rowerem w trakcie biegu na środku ścieżki mogłoby spowodować spory karambol.

 

j.) Zabronione jest zaznaczanie swojego boksu w strefie zmian. Wszelkie znaczniki zostaną usunięte bez powiadomienia właściciela.

 

Tutaj najlepszym wyjściem jest dokładny ogląd strefy zmian przed startem. Proponuję poświęcić na to około 15 minut. Zobaczyć, z której strony wchodzimy do strefy po pływaniu. W którym miejscu umiejscowiona jest kreska rowerowa oznaczająca pozwolenie na wejście na rower, którędy ponownie wjedziemy do strefy zmian, gdzie jest wyjście na trasę biegu. Po dokonaniu wszelkich oględzin zaznaczamy sobie w głowie miejsce naszego boksu. Przy kilkuset stanowiskach w wielu rzędach czasem trudno trafić na swoje miejsce, a nie ma chyba nic bardziej frustrującego niż rozglądanie się po strefie w poszukiwaniu swojego stojaka. Najlepiej pamiętać rząd i dodatkowo jakieś charakterystyczne elementy nieruchome (np. trzeci rząd od jeziora, druga lampa oświetleniowa). Nie radzę natomiast zapamiętywać w postaci: obok kobiety z czerwonym wózkiem po prawej stronie pana rozstawiającego balon 🙂

 

Tym odcinkiem kończę przybliżenie podstawowych reguł traithlonowych. Mam nadzieję, że udało się choć w kawałku naświetlić, jakie są najważniejsze reguły startowe. Po dodatkowe odpowiedzi na dręczące Was pytania kieruję na forum, gdzie możemy skorzystać z porad sędziego.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,773ObserwującyObserwuj
19,200SubskrybującySubskrybuj

Polecane